MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Samogradnja štapova u Srbiji

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Samogradnja štapova u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Samogradnja štapova u Srbiji   Samogradnja štapova u Srbiji EmptyNed 19 Dec 2021 - 21:24

Od pre par meseci napravio sam web stranicu kojom sam obznanio izradu mušičarskih štapova, započetu prošle godine u uslovima korona-zatvora. Jednostavno, želeo sam da u nemogućnosti odlaska u višednevni ribolov zbog protivepidemijskih mera na snazi ostanem "u vezi" sa mušičarenjem do povratka "normalnosti", nakon što sam sve potrebne mušice vezao i ušuškao u njihove kutije. U prvo vreme, štapovi su bili oglašavani na komercijalnom kupoprodajnom sajtu, ali mi se učinilo prikladnijim da to počnem da radim na drugi, prikladniji način.
Neki od štapova koji su nakon toga urađeni već su kod ribolovaca, pojedine sam uradio za sopstvenu upotrebu, rade se i novi, po narudžbi, a ima i mogućnosti da se urade i drugi. Sve potrebne informacije dostupne su na pomenutoj web stranici: https://spcustomflyrods.com Ta stranica je prva i provizorna verzija, za početak i za hobi-namenu čini se upotrebljiva, iako traži dosta novog, dodatnog vremena za učenje novih veština izrade web stranice i njihove primene u poboljšanju ove o kojoj je reč.
Međutim, nakon nekog vremena dobio sam dosta iznenađujući poziv od kolege iz Novog Sada i kroz prijatan razgovor s njim saznao da i on pravi mušičarske štapove i ima potrebu za plutanim rukohvatima i držačima mušičarskih čekrka. Nakon tog ragovora shvatio sam koliko malo znamo o pravljenju - samogradnji ovih štapova kod nas. O razlozima za samogradnju i svemu drugome vezanom za nju upućujem na sajt koji sam pomenuo. Međutim, o ovom specifičnom zanatu koji nije neuronauka ili cepanje atoma, ali zahteva vrlo specifično zanatsko znanje i veštinu, većina mušičara takoreći-ne zna ništa. Znam pouzdano da je jedan sad već skoro sredovečni mušičar sa dugim mušičarskim "stažom" napravio svoj prvi štap specifične namene, da je i neko iz Zapadne Srbije, sa Drine, prodavao neke štapove iz samogradnje pre nekoliko godina, da Đorđe iz Niša pravi odlične mušičarske štapove, da u Beogradu na dva mesta isto možete dobiti odlično urađene štapove od svog ili ponuđenog materijala i komponenti i-to je sve.
Šta mušičari misle o samogradnji štapova?

radezamora likes this post

Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Samogradnja štapova u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Samogradnja štapova u Srbiji   Samogradnja štapova u Srbiji EmptyPon 20 Dec 2021 - 17:58

колега, ово што радиш је за похвалу, ова објава и сајт који сам погледао, камо среће да је барем нешто слично бивало у оптицају кад сам почињао 1960-е јер један твој колега- мислим да је ристић око 1970 изгледа да није знао ни видео ништа од  оног о чему је писао те сам се прилично намучио да кренем озбиљније у ову занимацију и ево сад са неколико штапова чекам да завршим  како кажеш озбиљним уловом и смирим се , у трстенику   је пре 10-так година било момака који су уз помоћ ђола из ниша, ивкета из крушевца и других почели да се огледају у новим својим изведбама, овим си ме подсетио на то, подржавам твој рад, наравно и да зарадиш а ове цене штапова су врло примамљиве, ето ја сам један кинески штап/препоручивао га миксмастер-ранђеловић на нет-у а узет у  продавници у пироту/ имао прилику да користим месец-дватри јер ми струна  похабала други или трећи проводник од врха, изгледа да су ту они јефтинији проводници које нуди и тиме из пирота/, дакле све  најбоље уз наш поздрав-БИСТРО.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Samogradnja štapova u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Samogradnja štapova u Srbiji   Samogradnja štapova u Srbiji EmptyPon 20 Dec 2021 - 18:21

Hvala, Rade, i Bistro.
Što se zarade tiče, daj Boże da ima da se finansira bar neko pecanje. Ipak, najvažnije je da napravljen štap baca kako treba i ima dobar balans, uz dugotrajnost spojeva i premaza.
Što se kvaliteta provodnika tiče: mislim da sem pojedinih brendova iz USA, svi nabavljaju sa istog mesta, pa ih prodaju pod "svojim brendovima". No, nije ni bitno: važno je da su oni koji su dostupni solidnog kvaliteta, da su uvek dostupni i onda je lako uraditi i popravke kad se ima s čime, mada dosad nisam primetio bilo kakve znake habanja na njima, a i evropski dobavljači koriste po svemu sudeći iste te, samo ih prodaju dosta skuplje.
Slično je i za blankove (provereno) i druge komponente-retko koji prodavac komponenti ima drugačiji asortiman od uobičajenog. Ono što uzimam samo nosi brendove navedene na sajtu, a na veliko može da se kupi na jednom mestu. Pa i na malo.
Bistro!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Samogradnja štapova u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Samogradnja štapova u Srbiji   Samogradnja štapova u Srbiji Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Samogradnja štapova u Srbiji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Samogradnja stapova....
» RIO u Srbiji
» Musicarenje u Srbiji
» Stanje musicarenja u Srbiji

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarski pribor :: Štapovi-
Skoči na: