MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 PACER's Oligoneuriella Selection

Ići dole 
+8
ZORAN R.
bokac
Superfly
milance
100ka
Oholiver
cicvara
panic
12 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyPet 5 Feb 2010 - 16:20

Olugoneuria rhenana je musica brzih i hladnih voda ali je ima tek tu i tamo. U nekim opisima je cak i kao vrlo retka ali ispade da je kod nas ima u nesto srpskih i makedonskih reka. Najrobusnija nimfa jednodnevke koja se cele godine drzi dubokih brzaka i rupa pod kamenjem a kad avgusta krene rojenje to izgleda kao da veje sneg. Krecu u prvi mrak i sivobele boje su. Velicine oko 1,5 cm (znaci srednje velike) i karakteristicno lete. Celo jato na odredjenom delu reke leti uzvodno nizvodno u duzini od dvadesetak metara a onda sve krenu gore dole u amplitudi od jednog metra. Takodje je veoma karakteristicne jer jedina obavlja presvlacenje iz subimaga u imago u toku tog leta, noge su im zakrzljale pa ne slecu nigde, odmah se i pare i zenke popadaju po vodi masovno. Mozda najcudnija jednodnevka, za sada je dobila samo jedan tekst pre petnaestak godina a zasluzuje mnogo vise. Mislim da je vrsta insekta o kome je najmanje pisano, mozda zato sto nije siroko rasprostranjena.
Od familije Polymitarcydae kod nas je, koliko nam je poznato, identiufikovan samo rod Ephoron, vrsta Ephoron virgo. Ja sam ih video samo jednom i to na jednom mirnom delu Nisave a karakteristicne su za nizijske reke. Nimfe im zive slicno nimfama velikih jednodnevki, kopajuci kanale u mekom dnu. Izlgedom su veoma slicne Oligoneurii ali karakteristicnije za ravnicarske reke. Verovatno dolazi i do preklapanja stanista jer tamo gde sam ih video zasigurno ima i Oligoneuria. U nekim knjigama Oligoneurie nazivaju Oligoneuriela pa mi je to ostalo a ime upucuje na retku ali jasnu nervaturu krila.
Nazad na vrh Ići dole
cicvara
Green drake
Green drake
cicvara


Broj poruka : 183
Location : Lešnica
Datum upisa : 03.12.2009

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyPet 5 Feb 2010 - 20:48

-E Aco ovo što si opisao za Oligoneuriu, kao da si bio kod mene na Drini i Jadru. To traje krajem jula i početkom avgusta nekad i do sedam dana, otprilike da je za udicu 16, da se radi imitacija, ove godine ću pokušati da slikam, al pošto se to dešava na samom početku večeri videću kako će ispasti. To je to. Imam ja tekst iz ribolovca iz 1991, pa sam ti zato i naveo te nazive, a razlog pisanja je lov mrene na Drini sa mušicom. Pisac Dragan Lovrić.
-Hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyPet 5 Feb 2010 - 23:11

Zivadine, i Oligeneuria i Ephoron su vrelo slicni insekti a cak im je i let vrlo slican. Kada popadaju po vodi izgledaju kao na slikama koje sam pkopirao iz knjiga Dzona Godara. Kopije nisu najbolje ali ima dovoljno detalja za razmisljenje o muvama. Imitiacija za povrsinu bi bila najblolja u spent maniru dok je vrlo interesantno rojenje koje prethodi verovatno cetvrt sata ranije ... nimfe, mekonoge ....mozda polaze sa dna sa vec razvijenim krilima. Nisam nasao podatke o tome ali bi se dalo proveriti. Vrlo masovna rojenja u vreme kada riba uobicajeno bude vrlo aktivna : kasno julsko predvece. Sledi prvo Oligoneuria rhenana a za njom Ephoron virgo. Velicina tela prve je nesto ispod 20 mm dok je Ephoron za cetvrtinu duzi. Sesnaestica je sitna za ove musice, cak je i cetrnaestica na donjoj granici.

PACER's Oligoneuriella Selection Dscn6013

PACER's Oligoneuriella Selection Dscn6014n

Treba uzeti u obzir i da su zenke krupnije dok kod Oligoneurie imaju tamno narandzastu boju zbog tela punog jajasaca. Ovo treba imati u vidu kod imitiranja emerdzera i vezivanja vlaznih musica. Kada sam pomenuo tekst nisam znao za taj koji pominjete i koji nazalost nisam procitao vec na jedan iz 1996-97. Tema zasluzuje ponavljanje jer su u njemu bile pomenute i musice kojima bi bilo moguce imitirati ozbiljnu hranu pastrmki u vreme kad aktuelni insekti pocinju da bivaju dosadno sitni.
Nazad na vrh Ići dole
cicvara
Green drake
Green drake
cicvara


Broj poruka : 183
Location : Lešnica
Datum upisa : 03.12.2009

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyPet 5 Feb 2010 - 23:41

-ovo je i više nego što sam tražio, hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 0:39

Ove nikad nisam video, posebno mi se dopada nervatura krila (valjda se tako kaze) i svidja mi se sto su velike bas Smile)))
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 2:34

Ova gornja bi se u suvoj verziji vezivala isključivo od pivskog pevca Wink
Koje boje su nimfe ovih insekata?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 2:36

a telo da se pravi od neke guljene badrljice ili nekog jastreb biotsa ali sa glatke strane...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 2:45

Ma ja sam se zezo za pivskog pevca. Mad u principu mislim da bi mogao adams da radi kad se ovo roji bez problema.
Nazad na vrh Ići dole
cicvara
Green drake
Green drake
cicvara


Broj poruka : 183
Location : Lešnica
Datum upisa : 03.12.2009

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 8:01

-udica:14
-rebra: bordo najlon konac sa dubingom iz ogrlice kune, twisted
-telo:najlon konac svetlo sive boje
-noge: pevac, (nije pivski)


PACER's Oligoneuriella Selection 20afb
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 9:36

a moze i ovo cicvarino da radi lagano
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 9:51

Evo, slike nimfi su nam bolje. Slikano na Jermi iznad sela Trnsko Odorovce sredinom jula. Ne lice ni na plivacice ni na puzacice po stenama, glava i prvi segment iza nje (pronotum - kragna) cine gotovo jednu liniju, nema stracanja sa strane kao kod Heptagenida. Glava ima karakteristican trouglasto zaobljen oblik a traheje se osim kao male zbunaste na abdominalnim segmentima nalaze i na nogama !!! u vidu malih dlacica. I bez ovih detalja poznacete ih po narandzastim stomacima kod zrelih zenki od sredine jula do rojenja koje najkasnije moze da se desi i krajem avgusta ali je skoncentrisano na kraj jula i pocetak avgista. Detalje o nimfama pa i razliku sa familijom Ephoron koja je slicnija velikim jednodnevkama (i sama je oveca) mozete pogledati na :
http://www.flyandtrout.com/entomologija_skicenimfi.htm
Nimfe su do faze zrelosti pred izletanje toliko tvrde da ih je lakse prelomiti nego nabosti na udicu a lovci na mrenice u mom kraju ih zovu koravci, zivopisno kao i uvek.
Ove jednodnevke i njihove imitacije mogu nam zatrebati taman koliko i one majusne musice ali ih treba imati. Pricao sam vam o nimfi koju smo imitirali Fazanovim repom na udici #10, otezanoj olovnom zicom 0.8 sa crnim pokrovom grudi. Ova Zivadinova je odlicna vlazna muva za rojenje ali moram napomenuti da za rojenje samo pretpostavljamo kako izgleda, one se na vodi pojave odjednom u vec gotovo potpunom mraku i stvarno nisam primetio dali izlaze na otvorenoj vodi. Gotovo sam siguran jer danima njihove kosuljice plivaju povrsinom, da izlaze puzeci na obalu morale bi da se nadju u masi po kamenju a tamo nisam video ni jednu. Ne znamo ni koliko je to brzo ali ako na samoj povrsini traje i par sekundi onda vredi imati i neku emerdzer musicu. Polako dolazimo do neke selekcije koju bi mogli da smestimo u cose kutijice i da cekamo sezonu za probanje. Ovo je jedna od najmanje eksploatisanih tema kod jednodnevki i mogli bi o tome kasnije napisati nesto potpuno novo i drugacije (kao piton Monti). Vidim da vecina spava, verovatno vas je sinoc u Galovici zatekao i sneg, ovde tek sad pada i to ludacki. Javicu se kasnije sa nimfom i emerdzerom a administrator bi mogao prebaciti ove zadnje postove u temu Pacer's Oligoneuria Selection

PACER's Oligoneuriella Selection Oligoneuriarhenana


Poslednji izmenio panic dana Sub 6 Feb 2010 - 19:23, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 11:08

Ove dve musice bi mogle da se probaju, jedna malo dublje druga na povrsini. Nimfa je pre rojenja dobro sakrivena pod najvecim kamenjem u najjacim brzacima i vrlo retko sam je nalazio u zdrelima riba. Kad rojenje pocne mislim da je bolje orijentisati lov ka povrsini.

PACER's Oligoneuriella Selection Redribbedptwet

PACER's Oligoneuriella Selection Dscn60191
Nazad na vrh Ići dole
milance
Woolly Bugger
Woolly Bugger
milance


Broj poruka : 96
Godina : 61
Location : Pančevo
Datum upisa : 25.11.2009

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 14:41

Rhenanu nikada nisam uživo video, a kako je izgleda prilično retka i interesantna samo za Vas skenirah dve fotke iz fantastične Loidl-Reisinger knjige "Entomologija za mušičare" (češko izdanje). Uživajte i nemojte me otkucati kod autora Wink
PACER's Oligoneuriella Selection Img0010slanje
PACER's Oligoneuriella Selection Img0013slanje
Nazad na vrh Ići dole
cicvara
Green drake
Green drake
cicvara


Broj poruka : 183
Location : Lešnica
Datum upisa : 03.12.2009

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 16:15

-Počne ona sa manjim rojenjem i pre mraka, al glavno je u sami mrak. Bravo Milanče.
Nazad na vrh Ići dole
Superfly
Admin
Admin
Superfly


Broj poruka : 201
Location : Na krilima Ephemera danica
Datum upisa : 08.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 16:30

Odlicne i vrlo korisne fotke.
Nazad na vrh Ići dole
https://musicarenje.serbianforum.info
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 6 Feb 2010 - 23:36

@Saša
Hvala za slike i objašnjenje.

@Milanče
Odrukaću te čehoslovačkoj udruzi mušičara geek
Fala za sličke Smile
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyNed 7 Feb 2010 - 10:53

More, Milance je zavrsio rabotu, sa slika koje je poslao odlicno se vidi razlika izmedju muzjaka i zenke a mozete naslutiti i oblik nimfe. Sa prakticne strane sad znamo da kad nam se desi na vodi mozemo koristiti neki maslinastosmedjkasti emerdzer, odbacicemo klasicnu vlaznu jer se krila i subimago pojavljuju tek na povrsini. Ostade nam nimfa nevezana pa vam saljem svoj predlog. Verujem da bi i obican Fazanov rep bio uspesan ali kad imamo vremena da malo izmisljamo. Emerdzer moze da izgleda i ovako.

PACER's Oligoneuriella Selection Dscn60231

PACER's Oligoneuriella Selection Dscn60241


Poslednji izmenio panic dana Ned 7 Feb 2010 - 13:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyNed 7 Feb 2010 - 12:55

Fazanov rep koji ruča u medkonaldsu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyNed 7 Feb 2010 - 17:03

Другари,

свака вам част на овако добро разрађеној теми! Да је ово и сајт а не "само" форум, тема би 'ладно била преточена у чланак.

Ово сам спремио за излегање хептагенида и ритрогена (#10), ономад после Мушичарске Радионице. Можда послужи и у случају једнодневки из наслова теме:

PACER's Oligoneuriella Selection Hpim3942b
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 17 Jul 2010 - 8:34

Doslo je opet vreme Oligoneuria. Rojenja su blize Pirotu pocela i pre 15. jula i stvarno je fascinantno sta se to desava pre potpunog mraka. Resio sam veceras da odem na deo Nisave kod Poljske Rzane, oko tri kilometra uzvodno od Pirota gde postoji polje potopljene i okamenjene ilovace sa mnostvom kanala i gde redovno izlazim kad nemam vreme da odem negde dalje na pecanje. Ponecu jak reflektor i sacekati da vidim kako izgleda povrsina vode po samom mraku. Pre neko vece sam hteo i da pecam i da gledam i nisam video nista. Video sam par insekata kako iskoce iz vode k'o tularasi ali je to nedovoljno da bi se tvrdilo da krecu za dna kao formirana subimaga, Milancetova slika pokazuje uginulu nimfu muzjaka koji se bar presvlaci i to najverovatnije na povrsini. Ako nesto usnimim, pomoci cete mi da to sredimo za prikazivanje na forumu, ne znam kakve su mogucnosti Nikona za nocne video snimke ali cemo sada proveriti. Postavicu i jednu zamku u kanalu vodi da vidimo dali nailaze kao nimfe ili vec formirana subimaga.
Sto se imitacija tice, jer se za rojenja nije moglo videti bilo sta na povrrsini a tamo bas ima pastrmke, razmisljali smo zajedno sa Goranom da se sva riba verovatno hrani bogato u dubini pogotovo sto u masi nailaze i BWO i Hydropsyche tularasi. To je na ovom mestu mozda i problem jer je rojenje ovih drugih toliko da sam na povratku biciklom disao kao na slamku koliko ih je uletalo u lice, kosu, prsluk i pod majicu.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 17 Jul 2010 - 11:44

Jedva čekam te noćne slike Very Happy

Citat :
To je na ovom mestu mozda i problem jer je rojenje ovih drugih toliko da sam na povratku biciklom disao kao na slamku koliko ih je uletalo u lice, kosu, prsluk i pod majicu.
Zato ja imam svetlo žute naočare koje koristim kad uveče vozim bicikl pored reke Shocked
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 17 Jul 2010 - 14:23

Феноменално!

...једва чекам да акција успе! (Можда симултано ројење са BWO и хидропсихама повећа шансе за успех, ако пастрмке буду кркале ове чешће бубе?)
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptySub 17 Jul 2010 - 22:10

Nazalost, Nikon nije uspeo da napravi kvalitetan video snimak iako sam osvetljavao reku farom od FAP-a sa celicnim akumulatorom od 12V. Verovatno nije ni predvidjen da moze da jasno uhvati letece objekte na 10m daljine. Zato sam ja video sve, mnogo tularasa i malih jednodnevki i tek manji deo Oligoneuria. Neverovatno je kolko se hrane mota nad vodom kad se potpuno smraci. Imam na poslu kolegu profesionalnog snimatelja pa cu pokusati da ga angzujem dok su rojenja tu blizu. Takodje bi bilo interesantno da se uhvati neka riba ujutru i pogleda u zeludac. Zato sabajle idem na Jermu pa cu sigurno slikati nimfe koje su gore jos daleko od glavnih rojenja a mozda i neku ribu.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyNed 18 Jul 2010 - 4:54

@Panić
Šteta što vam nije pošlo za rukom da sliakte to rojenje.

@Bokac
Da li te ovo rojenje asocira na nešto od prošle godine Crying or Very sad

Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection EmptyNed 18 Jul 2010 - 12:25

juce sam na rzavu video ove jednodnevk po prvi put, letele su samo iznad jednog mirnijeg dela reke. nisam ni jednu uhvatio ali po boji i velicini onoga sto je letelo oko mene to je to
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PACER's Oligoneuriella Selection Empty
PočaljiNaslov: Re: PACER's Oligoneuriella Selection   PACER's Oligoneuriella Selection Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PACER's Oligoneuriella Selection
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Sve ostalo-
Skoči na: