MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Makedonska pastrmka

Ići dole 
+3
100ka
Oholiver
tolefly
7 posters
AutorPoruka
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 11:31

Suva reka -pritoka Lepenca, Kosovo i Metohija
Makedonska pastrmka 142n1t
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 14:24

mala bas ali i lepa, ima li vecih virova ili je cela ovakva
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 16:56

Slika je EXTRA cheers cheers cheers
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 17:27

Ovo je prva slika makedonske (egejske) pastrmke iz sliva Vardara koju sam ja video!

Naravno, ako mislimo na isti Lepenac, onaj u koga se uliva čuvena Nerodimka. Smile

Ja zapravo nisam ni bio siguran koje pastrmke žive u slivu Vardara jer nikada nisam video ni jednu jedinu! Viđao sam slike makedonskih iz sliva Strume, a lovio sam ih u velikom broju u Nišavi i Jermi, gde žive već 15-ak godina.

Sad nešto razmišljam... Kako to da ova izrazito invazivna vrsta nije Nerodinkom (koja se račvala i išla u dva različita sliva, takozvana bifurkacija) nije ušla u Ibar!?

Uzgred, može biti da egejske pastrmke Vardara nisu invazivne poput onih iz Strume...
Nazad na vrh Ići dole
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 20:23

U pravu si Nerodimka se u delu Kacanicke klisure uliva u Lepenac, ali izgleda da dugo nisi video ovu reku koja je mozda jedna od naj zagadjenijih na Kosovu plus toga ona je mala reka pa skoro se totalno smanji u periodu leta gde se njen tok skoro pretvori u baru, pored toga u ovom donjem toku Lepenca dominiraju ciprinidne vrste tako da je ovde pastrmka skoro nestala. Nerodimka u svom gornjem toku ima pastrmku I to potocnu koja se dosta izmesala sa ovom vrstom makedonske pastrmke koju si i ljudi vestackim putem naseljavali iz moje sredine, takvog mesanja vrsti ima i u rekama mog kraja.
Nazad na vrh Ići dole
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySub 6 Dec 2008 - 20:25

oholi ::
mala bas ali i lepa, ima li vecih virova ili je cela ovakva
to je pritoka ali ima srednje virove svojstveni za pritoke , na zalost u ovom delu dominira krecnjak pa je i tlo porozno tako da u periodu suse voda se totalno i smanji i ponire tako je i dobila ime Suva reka.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyPon 8 Dec 2008 - 9:50

Bas lepa recica.
Malo znamo o pastrmkama sliva Lepenca. Pre poznatih lomova nesto malo uzoraka Zavod za zastoitu prirode je bio skupljao sa Sare, ali to je skoro sasvim istrulilo i tesko je bilo uraditi i mtDNK a kamo li bilo sta drugo. Nadjene su neke novemolekularne varijante, ali izvedene.
E sad Nerodimka, gornji tok i pastrmka - to je tek otkrovljenje za mene. Hvala na tom podatku, mada kako stvari stoje, pitam se sta ce mi.
Nisam bio dugo na forumu, GOci me uputio da se o ovome pise. Hvala i njemu.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyPon 8 Dec 2008 - 12:50

EJ,Profesore,ti si među nama.Dobro došao nazad.Nemoj sad da te nemaopet eonima.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyPon 8 Dec 2008 - 14:10

Jos jedan krupniji primerak Makedonske pastrmke( 1500kg/gr 49.5cm , ponovo vracena u reku) , varijiteta koji naseljava srednji tok Lepenca.
Makedonska pastrmka Sqsax1
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyPon 8 Dec 2008 - 14:33

Jedan cheers za ovu divnu egejsku pastrmku, drugi cheers za povratak Peđe na forum!

Zamolio sam druga varaličara iz Bugarske da na varke forum okači malo slika egejskih pastrmki iz sliva Strume. Pogledajte:

http://www.varalicar.com/forum/viewtopic.php?t=908&postdays=0&postorder=asc&start=15
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyUto 9 Dec 2008 - 0:13

Pedja nemoj da nestaješ opet što reče Zeka.
Dobrodošao nazad na forum Wink
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyUto 9 Dec 2008 - 1:20

tolefly ::
U pravu si Nerodimka se u delu Kacanicke klisure uliva u Lepenac, ali izgleda da dugo nisi video ovu reku koja je mozda jedna od naj zagadjenijih na Kosovu plus toga ona je mala reka pa skoro se totalno smanji u periodu leta gde se njen tok skoro pretvori u baru, pored toga u ovom donjem toku Lepenca dominiraju ciprinidne vrste tako da je ovde pastrmka skoro nestala. Nerodimka u svom gornjem toku ima pastrmku I to potocnu koja se dosta izmesala sa ovom vrstom makedonske pastrmke koju si i ljudi vestackim putem naseljavali iz moje sredine, takvog mesanja vrsti ima i u rekama mog kraja.
Tokom zime svaka pastrmka može lako da prođe kroz ciprinidnu rečicu i ode negde dalje. Što se Nerodimke tiče, podatak da se su se egejska i crnomorska pastrmka izmešale je delimično očekivan, ali je opet spektakularna vest! To bi značilo da se egejske pastrmke lako mogu naći u salmonidnom delu Ibra! Shocked

Kakva je trenutno situacija što se "geografije" tiče. Da li se Nerodimka i dalje račva ili je, kao što sam nedge pročitao, jedan krak zasipan? Ako je tako koji krak? Jel makedonskih pastrmki ima uzvodno od negadašnjeg račvanja?

Imam mnogo pitanja u vezi ovoga, tek se zagrevam... Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyUto 9 Dec 2008 - 1:33

Goci ::
Imam mnogo pitanja u vezi ovoga, tek se zagrevam... Embarassed
Duga je zima spremi se Tole Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySre 10 Dec 2008 - 14:08

Tokom zime svaka pastrmka može lako da prođe kroz ciprinidnu rečicu i ode negde dalje. Što se Nerodimke tiče, podatak da se su se egejska i crnomorska pastrmka izmešale je delimično očekivan, ali je opet spektakularna vest! To bi značilo da se egejske pastrmke lako mogu naći u salmonidnom delu Ibra! Shocked

Kakva je trenutno situacija što se "geografije" tiče. Da li se Nerodimka i dalje račva ili je, kao što sam nedge pročitao, jedan krak zasipan? Ako je tako koji krak? Jel makedonskih pastrmki ima uzvodno od negadašnjeg račvanja?

Imam mnogo pitanja u vezi ovoga, tek se zagrevam... Embarassed[/quote]
Koliko zelis brate meni je takodje drago da nekog interesuje ovaj juzni deo.takodje i Pedja je tu.Sto se tvog pitanja tice: Nerodimka nastaje iz dva kraka Jezerskih i Nerodimskih planina od dveju pritoka poznatih kao Mala i Velika reka,njihovim spajanjem negde oko par kilometara iznad sela Nerodimlja nastaje Nerodimka . svojim tokom za pastrmku je znacajna samo oko pomenutog sela sve ispod ova reka je ekstremno zagadjena , jos u periodu leta pa sve do zime bukvalno ona vise lici na neku deponiju nego na reku . po pricanju kolege ribolovca koji je prebego iz dog kraja , u ovom donjem delu nema ni ciprinidnih vrsta a kamoli pastrmke. dok je situacija drugacija uzvodno a posebno je pastrmka dobro napredovala u Maloj reci .Neznam tacno na koje racvanje ti mislic?
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySre 10 Dec 2008 - 14:28

Mislio sam na račvanje po kome je ova rečica poznata u čitavom svetu - po bifurkaciji, pojavi da se reka račva i odlazi u dva različita sliva. Znam da je ovo postojalo, ali sam čuo da je zasipano, pa rekoh da proverim da li znaš nešto više.

Potražih sad malo po netu i nađoh sve što me zanima od geografije:

------------------------------

The Nerodimka (Serbian Cyrillic: Неродимка), is a river in the Nerodimlje region of Kosovo, Serbia, a 41 km-long left tributary to the Lepenac river. The Nerodimka is known for its bifurcation.

The Nerodimka originated from two streams, one flowing from the Nerodimka, the other one from the Crnoljeva mountain. The river first flows to the north, between the two mountains, into the Nerodimlje, a region and medieval župa, a southern section of the Plain of Kosovo, where the villages of Jezerce, Gornje Nerodimlje and Donje Nerodimlje and the medieval ruins of the town of Petrč are located.

In XIV century, during the reign of king Milutin, a canal connecting the Sazlija pond and the river Nerodimka was dug, creating an artificial bifurcation, since the Nerodimka flows to the south into the Lepenac river and thus belongs to the Aegean Sea drainage basin, while the Sitnica (which is an outflow of the Sazlija) flows to the north, into the Ibar river and belongs to the Black Sea drainage basin. After World War II the canal was covered with earth again as it was previously mudded as a result of the lack of maintenance.

After the major settlement of southern Kosovo, the town of Uroševac, the Nerodimka turns south and flows next to the villages of Varoš Selo, Kamena Glava, Stari Kačanik, Stagovo and Runjevo, before it reaches the town of Kačanik and empties into the Lepenac river.

The Nerodimka belongs to the Aegean Sea drainage basin, drains an area of 229 km² itself, and it is not navigable.

----------------------------------------

To je dakle to, bufurkacije više nema. Ipak, pastrmke su izgleda imale 500 godina šansi da nesmetano prelaze! A i tada reka nije bila zagađena.
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptySre 10 Dec 2008 - 22:38

Tole,fotografija je toliko lepa i upecatljiva da mi je na desktopu kucnog racunara...pozdrav!!
Goci..........svaka cast druze,skidam kapu i placam pivce cheers
Nazad na vrh Ići dole
tolefly
Green drake
Green drake
tolefly


Broj poruka : 156
Datum upisa : 01.11.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyČet 11 Dec 2008 - 13:45

posto te Goci interesuje doso sam do nekih novijih podataka, konsultovao sam svog prijatelja iz tog kraja , jeste racvanje ili Bifurkacija postoji jos , problem je bio zbog nekih gradjevinskih radova pa je trenutno bilo poremeceno ali kasnije to je normalizovano . tako da poslednji iseljeni Srbi iz ovog podrucja kazu da je do 1999 god postojalo sto znaci da postoji i sad.,tako da levo krak Nerodimke koji je poznat kao Sazlija ide prema unutrasnjosti Kosova prema Sitnici.Dali u gornjem delu Ibra ima mesanja vrsti to ne bih znao da ti kazem jer je to vec prilicno daleko i nisam imao priliku da vidim fotografiju pastrmke iz tog kraja . ako ga bude bilo tu smo
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka EmptyČet 11 Dec 2008 - 17:24

Puno hvala na informacijama!!

Evo par sličica Egejskih pastrmki iz Nišave i Jerme, poreklom iz sliva Strume. Neke sam uhvatio na varalice, a neke na muve (tačnije sve do jedne na nimfe). Zanimljivo je da, iako sam uhvatio veoma veliki broj pastrmki u Nišavi i Jermi, mislim da su sve do jedne bile Egejske, a nijedna naša domaća dunavska potočara.

Iz Jerme na varalice:

Makedonska pastrmka Mak1bk7

Makedonska pastrmka Mak2ie9

Makedonska pastrmka Mak3my2

Iz Jerme na nimfu:

Makedonska pastrmka MakPrvaNimfa

Iz Nišave na varku:

Makedonska pastrmka Makedonska38

I iz Nišave na nimfu:

Makedonska pastrmka 25052008_1

Makedonska pastrmka 25052008_2

Makedonska pastrmka 18052008d

Primećujete da su neke dosta slične, a da se neke znatno razlikuju. Ipak, svima je zajedničko da nemaju jasno podeljene crvene i crne tufne kao dunavske potočare, već su boje mahom ujednačene ili polako prelaze iz jedne nijanse u drugu, recimo od bordo-crvene do braon boje, ili kod drugih primeraka od bordo-braon do tamne, gotovo crne boje. Tufne su dosta krupnije nego kod potočara, mada evo gore ribe iz Jerme koju sam uhvatio na nimfu, i koja ima sitne tufne.

Telo je često sa jarko zlatno-žutim stomakom, upadljivije nego kod potočare. Ipak, neke imaju sivkasto telo, sa samo malo žutog na stomaku. Zanimljivo je da se mnogo češće nego kod potočare javljaju primerci visokog tela.

Razlika između dunavske (gore) i strumačke (dole) pastrmke se možda najbolje može uočiti na ovoj slici, koju je načio jedan varaličar, drug mom prijatelja Vlade gringa:

Makedonska pastrmka Potocna_i_makedonska64opix

Ribe je uhvatio u srednjem toku Nišave.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Makedonska pastrmka Empty
PočaljiNaslov: Re: Makedonska pastrmka   Makedonska pastrmka Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Makedonska pastrmka
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Pastrmka i njeni derivati

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ribe-
Skoči na: