MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Gradac

Ići dole 
+46
Pepsis
Tihi83
tommylee
sulecriba
RiS
Stars member
mike
sale
Sale Župa
rasomon
aca-laki
Trn
Prle
ekoljuba
Šone
panic
perafly
ZORAN R.
intro
fulcrum
milance
baker on the fly
Neretva
simpson H
dusan.momcilovic
Goci
GORAN R.
ranko jokic
Oholiver
Prota71
VLADISANS
tuta
shikimyphone
Djurdun
Djole Nis
radojica-pop
cori
Zox
bokac
vlajkoni
Superfly
100ka
Zeka
Vukman
falco
pedjabg
50 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 23 ... 42, 43, 44
AutorPoruka
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptySre 3 Okt 2012 - 20:06

DOBAR SI TI Smile MANIJAK :p
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptySre 3 Okt 2012 - 22:36

Kada primim takvo priznanje od tebe mogu da kazem samo veliko hvala Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPet 5 Okt 2012 - 1:36

nema na cemu Very Happy uvek sam tu da podrzim ludost
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptySub 6 Okt 2012 - 23:14

Sezona 5.
Epizoda 4.


Poslednji dan sezone lova na pastrmku u 2012. Oholi je već opisao ko je išao.
Moj verni pacermobil nas je ispoštovao, a od kada mu je sređen karburator ne gasi se toliko pa smo stigli 10min brže nego prethodni put Smile

Prota silazi do vira sa ležaljkama ispod Pačetove vodenice da popije jutarnju kaficu, a ja dolazim da probam da prevarim onu veliku pastrmku koja mi je pobegla pre nekoliko meseci. Tu su Željko i njego sin. Oni sede i piju kafe i sokove, a ja se bakćem sa apsolutno nezainteresovanim ribama. Uspevam da uočim samo 2 krupnije ribe jednu prugastu potočaru zalepljenu za dno vira i jednu blesavu dužičastu pastrmku koja je najverovatnije pobegla iz ribnjaka kod vodenice. Ona nije reagovala na muve, ali je zato hleb jela kao blesava.

Odjednom na samoj obali reke pored svoje noge primećujem čudnovatu koprivu, sada mi je tek jasno što se neki mušičari stalno smeju geek

gradac - Gradac - Page 44 Kopriva

(Ovo je naravno industrijska konoplja, ali liči na...)


Odlazim nizvodno i bakćem se u prvom dubljem viru ispod izvora kod vodenice. Primećujem nekoliko riba do 30-35cm kako su aktivne, ali većih komada nema. Par promašaja na sitne nimfe ali nema realizacije. Odlazim do mosta ispod manastira, pokušavam i u tom viru, ali bezuspešno. Vraćam se ka vodenici i u prvom virčiću nizvodno od izvor dubine jedva do kolena dobijam jednu lepu ribu na malu nimfu. Nimfa je na udici 16 kratkog vrata sa 2,5mm tungstenom, par isperaka iz svetlijeg pera petla za rep, telom od calibaetis ice UV dub-a i 2-3 namotaja paunovog isperka kao kragna.

gradac - Gradac - Page 44 Pajka

gradac - Gradac - Page 44 Pajkanimfa

Ubrzo u istom viru imam još jednu manju ribu koja spada pa krećem uzvodno posle još nekoliko zabačaja. Pokušavam ponovo u viru ispod vodenice, ali bezuspešno. Iznad kaskade mi ribočuvar pokazuje u senci ispod drvete jednu od 40-45cm. Pokušavam da je prevarim raznim muvama i suvim i mokrim, ali bezuspešno.

Nastavljam uzvodno, prečešljavam sve izglednije virove. Penjem se stazicom da pogledam sa visine vir kod stanice u kom uočavam nekoliko krupnih riba. Vraćam se polako do vode i pokušavam da im bacim neku malu mokru muvu, pa kafenu bubu i tako još 5-6 muva ali bez uspeha. Ubrzo nailazi jedan gospodin koji mi se predstavio ali sam ja naravno zaboravio njegovo ime. Stao je malo uzvodno od mene i na klasičnu mokru mušicu veličine 12-14 dobija jednu pastrmku. Zamolio me je da ga slikam pošto nije imao aparat i da mu mejlom pošaljem sliku. Nekeko sam uspeo da obrišem poruku u kojoj sam sačuvao njegov mejl pa ako neko zna gospodina sa slike može mi proslediti njegov mejl da mu pošaljem ovu sliku u punoj rezoluciji.

gradac - Gradac - Page 44 Nepoznati

Krećem dalje ka klancu, prečešljavam dublje virove koji imaju jak dotok vode. U jednom viru koji je u senci među kamenjem uočavam ribu od 45-50cm, ali se ta riba plaši i sopstvene senke. Nastavljam uzvodno i izlazim iz klanca kod Rokine kuće. Gde zatičem Oholog, reče kako treba tražiti aktivne ribe i bacati ima kafene bube. Dajem mu jednu kaficu i na prvi zabačaj diže lepu ribu.

gradac - Gradac - Page 44 Oholi-gradac

Pokušavam i ja na kaficu, ali nešto neće odjednom riba od nekih +55cm iskače cela vertikalno iz vode uz stenu kod druge obale. Obilazim ostale ribolovce na tom potezu i stižem do G vira pokušavam tu sa stene da uočim neku ribu, ali pošto je već sumrak ne vidim skoro ništa. Na brzaku iznad vira uočavam dosta riba od 30-35cm i pokušavam da ih prevarim na mog omiljenog SJW-a i neke morke muvice međutim bez uspeha. Dolaze Prota i Isidor i polako krećemo nizvodno. Prota je zaboravio kapu na Š.platnu pa se vraća, a Isidor i ja ga čekamo na G viru. Isidor baca neku malu suvu, a ja onu malecku nimfu koja mi je donela jedinu ribu tog dana. Dobijam ribu od nekih 25cm sa krupnim crvenim i crnim pegama kojoj fali desno grudno peraje. Na tom istom viru sam pre 2 godine upecao ribu od 10cm bez grudnog peraja moguće da je ista riba. Nisam uspeo nažalost da je slikam ovog puta.
Stavljam strimer i zabacujem još ponegde uz put.

Isidor i ja dolazimo poslednji do parkinga kod manastira. Međutim nema kola, znao sam da ih je Oholi preparkirao pošto je ključ bio kod njega, a on je hteo da me zezne ali mu nije uspelo lol!

Jedna fotka za kraj sezone. Vidimo se sledeće godine.

gradac - Gradac - Page 44 Jpio
Nazad na vrh Ići dole
isidor
Green drake
Green drake
isidor


Broj poruka : 197
Godina : 26
Datum upisa : 19.07.2011

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptySub 6 Okt 2012 - 23:37

Cisto da dodam da Joca svaki put sve bolje i bolje vozi,prvi put je bilo kriticno hahah Razz
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyNed 7 Okt 2012 - 20:43

Hvala trudim se Very Happy
Da citiram Slavka Štimca: "Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Nazad na vrh Ići dole
vlade79
Woolly Bugger
Woolly Bugger
vlade79


Broj poruka : 70
Godina : 42
Location : cacak
Datum upisa : 25.04.2012

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPon 19 Nov 2012 - 22:21

Citao sam u novima juce,da se navodno u Gradac ubacila neka Atlanska pastrmka koja lici na nasu potocaru,koja je alava kao Pirana,koliko je to vama poznato,jer koliko vidi da se tom vodom gazduje kako treba,pa me interesuje vase misljenje o tome
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyUto 20 Nov 2012 - 7:45

da je ima ima je,
to da je alava toliko je cista glupost. pastrmka ko pastrmka, od drugih stvari zavisi koliko je alava....a ove kolik znaju da polude znaju i da budu teske za lov....problem je sto ribe ima a to nekima smeta.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyUto 20 Nov 2012 - 13:24

Pastrmke u centralnoj Srbiji su iz crnomorskog sliva. Kod nas su mnoge reke poribljavane pastrmkama iz reka iz sredozemnog i atlatnskog sliva.
Izmedju ostalih i Gradac. Mislim da u njemu cak ima pastrmki iz sva 3 sliva.
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPet 23 Nov 2012 - 11:33

Oholiver ::
da je ima ima je,
to da je alava toliko je cista glupost. pastrmka ko pastrmka, od drugih stvari zavisi koliko je alava....a ove kolik znaju da polude znaju i da budu teske za lov....problem je sto ribe ima a to nekima smeta.

.... i da nema siće u vodi,nema....nema šta da se peca, gde su one moje lepotice od cc 5,10,15cm EmbarassedSadpale

Piiiiih kakve su, sve su pojele....mora da ih utepamo, pod odmah, a i sad će Sv.Nikola cheers
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPet 23 Nov 2012 - 12:46

Oholiver ::
da je ima ima je,
to da je alava toliko je cista glupost. pastrmka ko pastrmka, od drugih stvari zavisi koliko je alava....a ove kolik znaju da polude znaju i da budu teske za lov....problem je sto ribe ima a to nekima smeta.

I ranijih godina je u Gradcu bilo puno pastrmke i nikome nije smetalo dok je ona bila onakva kakva je bila. Jedino sto je evidentno je da vise nikada takva nece biti u Gradcu. Tekstovi koji su izasli u novinama nisu izmisljotina. Naprotiv. Kao ni, verovatno, slike koprive reckavih listova u zasticenom prirodnom dobru kojima tako upravljaju.
Osnovni problem, Oholi, u tome je sto nije bil odovoljno sira i hleba u ponudi, pa su pastrmke smrsale, a od "kafenih buba" koje uzimaju kad se iste roje na Gradcu ne mogu da se Bog-zna-koliko nahrane i ugoje.
Juce je na "Vujic TV" u Valjevu bila i polucasovna emisija o tome kako se upravlja ribljim fondom Gradca.
Ne mozemo ocekivati da svi isto mislimo, isto zelimo. Sreca da se po kojecemu ljudi razlikuju.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPet 23 Nov 2012 - 16:21

pedja u pravu si ti, to stoji. ali iskreno, ne znam kako je bilo pre 2008. na gradcu....u pocetku su one oko mere bile najcesce, sad su najcesce ribe debelo u meri. a opet na stranu genetika, meni je draze da odem sad na gradac nego da odem na vosocicu npr i da uhvatim dve ribe... sad dal ce gradacke ribe da se vrate reci ne znam ali bih iskreno voleo...i ne bi mi smetalo da se najcesce love ribe 20-30cm a tek pokatkad one od 35-40+
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPet 23 Nov 2012 - 17:02

O tome se i radi. Tako je i bilo od 2000. do 2007., samo poneka kapitalna da odes kuci "u speed"-u, a podosta redovnih da bude uspeo dan. Velicina riba i njihova debljina i borbenost, kao i dostupnost svih velicina ribolovcu tokom celog dana musicarenja nemaju puno veze sa genetikom, posebno ne u ovom slucaju. Radi se o narusenoj uzrasnoj, a verovatno i polnoj i naravno, ali tek na kraju i potpuno nakaradnoj genetskoj strukturi populacija.
A sto se Visocice tice, to je samo druga, dijametralno suprotna krajnost i pojavni oblik istog mentaliteta i pristupa sto ribolovaca i ribokradica, sto Srbijasuma kao upravljaca - NI ZA JEDNE NI ZA DRUGE NISU PASTRMKE DA IM DAS NACRTANE DA IM IMAJU PRISTUP! Ma ni babuske, a ne pastrmke.
E, da li ima vise ijedna kao ova u mom avataru?
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPon 26 Nov 2012 - 9:37

Teško da ima na malim vodama,tu su odavno istrebljene.Ja sam imao sreću da sam proljetos na Gradcu ubo dvije potočare tu su bile do nekih 20cm.
Na Đetinju volim d aodem zbog potočara,moj prosjek je 20-35cm,nisam na Đeti veću imao.Ali nisam nezadovoljan jer sve je kako treba!

U mom okruženju pastrmke su prve fasovale,od tih nemilih događaja niko nikada nije pokušao da ih revitalizuje Sad

Peđa da li ste upoznati sa rijekom Drinjačom(BIH)?Nekada su sa Beogradskog biološkog instituta radili analize.Interesuje me da li postoje negdje zapisi,rezultati?
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyPon 11 Feb 2013 - 23:47

Kad ce vec jednom taj prviiiiiiiiiiiiiiiiiii mart!!!????

http://www.rekagradac.org/galerija/category/11-gradac?start=15
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 EmptyUto 12 Feb 2013 - 6:03

Od sada u novoj sezoni sve vezano za Gradac pišemo ovde Smile
https://musicarenje.serbianforum.info/t1328-gradac-2013#29939
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





gradac - Gradac - Page 44 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gradac   gradac - Gradac - Page 44 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Gradac
Nazad na vrh 
Strana 44 od 44Idi na stranu : Prethodni  1 ... 23 ... 42, 43, 44
 Similar topics
-
» Gradac 2014.
» 01.03.2009 GRADAC
» Gradac 2016
» Gradac 2019
» Gradac 2013

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Ribolovni tereni :: Reke-
Skoči na: