MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Koliko namotati

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Koliko namotati   Koliko namotati EmptySub 5 Mar 2011 - 14:57

Svi znamo da se nimfe gube često usled kačenja za dno i razne podvodne stvarčice.
Koliko nimfi potrošite u toku sezone?

Nameravma da napunim ovu mericu, ali ne znam da li će mi trebati još jedna scratch
(ovde ima 25 komada oko 1/3 merice)

Koliko namotati Shotnimfe

Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati EmptySub 5 Mar 2011 - 19:58

Jasno je da su iskustva različita i da jako zavise od mesta, vremena i ribolovca koji je u pitanju. (podrazumeva se da pomenuti stavrno peca na nimfu). Evo ti neka moja gruba procena, samo kao primer. Posle nekoliko primera biće ti lakše da proceniš...

Najčešće gubim bar 5 nimfi po pecanju. Taj broj varira od nekoliko (3 - 4) do 30. Prošle godine, od 18 pecanja na nimfu, jednog dana sam izgubio između 25 i 30 nimfi (posle tri nedelje visokih vodostaja i podivljale vode, reka promenila korito, nabujala, navukla svašta, pa je cena bila visoka), drugog dana do 10 - 12 komada (nov, nepoznat teren, prilično razgranat), svih ostalih dana mnogo manje.

Sa mericom (procenjuješ je na 75 nimfi?!?) možeš da prođeš desetak pecanja, ali pod uslovom da ti trebaju baš te nimfe koje si vezao (veličina, težina), što nije uvek slučaj. Dve merice (150 kom.) su garancija da i pored umerenog kidanja nećeš ostati bez municije. One koje prežive sezonu, uskaču u mericu za narednu...

Predlog kako da raspodeliš veličine i težine, za slučaj da pecaš slično kao i ja (a pecaš...). Većinski savet oko ove raspodele sam dobio i prodržavam ga se jer se pokazao kao tačan; detalje (kusur do 100%) sam popunio prema mojoj potrošnji:
  • 30% #10 na 4mm
  • 30% #12 na 3.5mm
  • 20% #14 na 3mm (može i 5% manje)
  • 5% #8 na 4.5mm
  • 5% #16 na 2.5mm
  • 10% tungsten, na veličinama udica koje odgovaraju dimenzijama tungstena (može i 5% više)

Ako te mrzi da vezuješ mesinganu perlu + olovnu žicu, možeš da staviš samo tungsten; brže je, čistije i skuplje. Olovna žica neka bude debljine kao i udica, na primer. Udica neka bude debela, za nimfu, na primer. Ako pecaš sa olovnim sačmicama na predvezu, ova raspodela može da izgleda i mnogo drugačije.

Jeste van teme, ali bih da prokomentarišem jedan detalj sa slike... Možda ima smisla, ako ćeš već da motaš količine...
Ako je rep debeo kao i telo nimfe, dobijaš krupniju muvu koja u sebi ima manje otežanja nego da je namotana na većoj udici i sa većim brojem namotaja olovne žice. Ako težina nije imperativ - nemam ništa protiv, naprotiv! ...ali ako jeste - bolje baci rep na dijetu.

A možda se i varam?!? 'Oće prazna čašica da poremeti zoom... a to se ispravlja ponovnim punjenjem... Tako da sam raspoložen da svratim i ispravim tu nepravdu...
flower
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati EmptyNed 6 Mar 2011 - 5:09

Dobro si video te repine, nije do čašice Wink
Malo sam experimetnisao, kao.
Znači 2-3 šota (merice) ze sezonu će da završe posao Smile
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati EmptyNed 6 Mar 2011 - 23:17

ja nimfarim cesto ali izgubim mnogo manje nimfi od bokija.....a i sto moras sve sad da vezes....ostavi malo i za kasnije
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati EmptyPon 7 Mar 2011 - 9:24

Pa ne moram sve sada, nego sada pripremim veću količinu posle samo dodajem po malo.
Nazad na vrh Ići dole
sale
Woolly Bugger
Woolly Bugger
sale


Broj poruka : 68
Godina : 47
Location : CACAK
Datum upisa : 25.01.2008

Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati EmptySre 23 Mar 2011 - 16:52

Meni se nekad desi da ne otkinem ni jednu nimfu a nekada otkinem 5 u pet zabacaja , vrlo nezgodno pitanje ,ali ja u principu imam po 10 komada od velicine udice ,takodje ista udica ima obicno dve dimenzije tungstena neke i tri kao recimo fazanov rep na 16
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Koliko namotati Empty
PočaljiNaslov: Re: Koliko namotati   Koliko namotati Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Koliko namotati
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarenje - ribolov veštačkom mušicom :: Mušičarenje nimfom - nimfarenje-
Skoči na: