MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 "Line Mending" - sakupljanje strune

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyNed 20 Jan 2008 - 19:03

Mozda jedna od najinteresantnijih tehnika za pravilno vodjenje nimfi, mokrih musica i strimera, ali i suvih musica u uslovima slozenih vertikalnih ili horiznotalnih strujanja vode u podrucju kuda ceo sistem prolazi i zbog tih strujanja njegovi pojedini delovi, zbog kretanja razlicitim brzinama ili cak i pravcima ne omogucavaju muvi da dodje u zonu gde mislimo da je "spot", odnosno mesto koje krije ribu. Mending-om se u sustini struna koja kasni za predvezom i zadrzava nimfu (koci) sakuplja i daje se prilika nimfi da krene da pretrazuje dalje nizvodno, ili se, ako struna zuri ispred predveza i prebrzo vuce i prerano podize nimfu sa dna vraca prebacivanjem nazad, kako bi se sto duze i pravilnije nimfa kretala uz dno.
Cesto se kombinuje sa drugim radnjama pri vodjenju musice, npr. sa dizanjem nimfe ili emergera ka povrsini (emerging), privlacenjem strimera kod poprecnog vodjenja i sl.
Na jednom od videa (DVD-a) Doug Swisher jako lepo pokazuje kako se radi "mending" (da li termin "sakupljanje strune" zadovoljava?).
Koliko ga koristite?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyNed 20 Jan 2008 - 22:46

Kao što reče,profo,mending je sastavni dio ribolova muvom.Ja isključivo.99% svog vremena koristim suvu muvu.Potreba za mendingom se javlja kod poprečnog,na vodenu struju,zabacivanja.Pošto ni jedna rijeka na kojoj sam bio nema idealan tok,bez mendinga nema ribolova.Zašto?

Govorim sa stava onog ko koristi suve.U prirodi,kad muva padne na vodu,vodeni tok je nosi slobodno i ona nikada ne para površinu.To je i normalno jer ne vuče metre strune za sobom kao naša,umjetna muva.Baš ta struna na koju je zakačena pravi problem,jer stvara otpor koji muvu tera da para površinu.E,nema te pastrmke ili lipljena koji će pokupiti muvu koja para površinu.Ima doduše par situacija,al o tome neki drugi put.

Da struna ne bi vukla muvu i pravila probleme,koristi se mending.Gledao sam i ja taj video sa matorim Swiserom,ali kad sam se obreo prvi put na pastrmskoj vodi,beše to rijeka Vrelo u Perućcu,nisam imao pojma zašto ostali vataju,a ja ne.Onda mi je jedan momak,ljudina Čačanska,pokazao mending.Stvar je samo,ne kako profa kaže,u skupljanju strune,već u dodavanju iste.Poenta je dodati što više strune na tok vode da bi se oslobodila pritiske i zatezanja i dozvolila muvi da je voda nosi slobodno.Bem li ga,ima neke veze s fizikom.Radim to stalno al izgleda da mi objašnjavanje baš i ne ide.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyNed 20 Jan 2008 - 23:14

Pa ako se ide strunom poprecno u odnosu na tok, struna se mora prebacivati napred, da ne kasni i ne nateze muvu, ali sve vreme za muvom. Takodje, mending moze da se radi i da bi se struna ostavila iza muve da ne bi naisla na spot i preplasila ribu, zar ne?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyNed 20 Jan 2008 - 23:19

Pa naravno,zavisi,ko što ti i sam reče ,od vodenog toka u kom će se smijeru izvršiti dodavanje strune.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Vukman
Royal coachman
Royal coachman
Vukman


Broj poruka : 977
Location : Niš sa okolinom... širom!
Datum upisa : 11.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyPon 21 Jan 2008 - 0:24

U svakom slucaju - potreban je! Ali...

Ako struna ide slobodno, i obicno, gledano na zamisljenu ravan ribolovac - musica, musicarska struna ce kao plovnija i kao tijelo koje ima vecu povrsinu i time trpi veci pritisak vode na sebi, napraviti cuveni zloglasni STOMAK i izaci ispred linije musicar - musica. Koliko je on, stomak, zlokoban za pravovremenu kontru, to ne treba objasnjavati.

Ako pak skracujemo duzinu konca u dolazenju i produzavamo u odlazenju u odnosu na stajnu tacku musicara i trudimo se da konac koliko-toliko bude u pribliznoj liniji pomenutog musicara i pomenute musice, znaci u idealnoj poziciji, postoji bojazan da se skrene paznja bilo sa musice, ako je suva, ili indikatora, ako je nimfa u pitanju, jer je jedno oko uvek na polozaju konca.

Ako pak konac kasni za musicom, postoji bojazan da musica zapara vodom, ili se nimfa izdigne skoro u povrsinski film. Po mom iskustvu, na vodama na kojima je povrsinska struja vrlo brza, ja ne "vozim" sistem duze od 4-5 metara ispod zamisljene linije koja pod uglom od 90 stepeni gadja suprotnu obalu od mene. Sve posle toga garantovano pravi ili stomak, ili paranje muve i dizanje nimfe.

Naravno, ovo NIJE PRAVILO, ovo je samo moj nacin kako ja to radim.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyPon 21 Jan 2008 - 3:23

Evo prevoda reči mend sa Krstaricnog rečnika:
Engleski jezik Srpski jezik
mend oporaviti se
mend opraviti
mend oporavak
mend zakrpa
mend poboljšanje
mend okrpiti
mend oporavljanje
mend popraviti se
mend ozdravljati
mend krpiti
mend zakrpa
mend zakrpljeno mesto

Po meni ovaj termin je možda najbolje prevesti kao popravljanje (kretanja strune po vodi)!
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune EmptyPon 21 Jan 2008 - 8:11

Vukman ::
U svakom slucaju - potreban je! Ali...
Koliko je on, stomak, zlokoban za pravovremenu kontru, to ne treba objasnjavati.

Vukman ::
... jer je jedno oko uvek na polozaju konca.

Very Happy Ovo sam samo izdvojio iz konteksta ne bih li se nasmejao malo pred sumorno odlazenje na posao:
Prvi citat ne treba da komentarisem, a ko nije u problemu, bice.. samo strpljenja. Mrzim dijetu!
A u drugom zamisljam Vuka kako kameleonski prati musicu i snjur.... Ahahaha...

A sustina posta je apsolutno prihvatljiva. Licno mending radim samo sa podpovrsinskim stvarima, pri cemu se uvek pitam i verovatno cu to doveka raditi (sem ako mi neko ne pokaze podvodni snimak) koliko cak i takve musice pri vodjenju i mendingu prekidaju svoj "prirodni" put kad se mending zapocne.
A koliko i kako mending utice na kretanje suve muve vec se jasno vidi i prakticno se izbegavanju paranja vode cesto zrtvuje trenutak pomeranja musice pri izvodjenju mending-a. I ne samo da utice na kretanje, vec i na svojstva suve musice, tj. na vlazenje i nezeljeno potapanje, a posebno sto je i tesko izvodljiv i bitno manje efikasan na vecim distancama snjura. Ali, nema bolju alternativu od vadjenja i seckanja puta, kako pomenu i Vuko.
Dodatno, slicne lose efekte po suvu musicu (svojstva) sam iskusio i kad sam primenjivao jednostrane zabacaje (switch, roll, sta god od to dvoje) gde "raspucavanja", tj prosusivanja musice tokom zabacaja izostaje, a prezentacija ume da bude grublja od idealne. Dok je musica "taze", dzene-dzene, ali kad se malo ovlazi...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





"Line Mending" - sakupljanje strune Empty
PočaljiNaslov: Re: "Line Mending" - sakupljanje strune   "Line Mending" - sakupljanje strune Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
"Line Mending" - sakupljanje strune
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» BEKING LINE
» Light Line Spey!
» Strune,
» Royal Wulff TT Nymph Line WF6F
» dve strune 6ice

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarenje - ribolov veštačkom mušicom :: Kako mušičariti?-
Skoči na: