MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Wulff

Ići dole 
+2
100ka
pedjabg
6 posters
AutorPoruka
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Wulff   Wulff EmptyČet 2 Dec 2010 - 15:24

Dobili naziv po Lee Wulff-u, a ne po Canis lupus. Cela serija zamisljena kao ponuda obrasca jednodnevke u vidu socnog zalogaja na delovima pastrmskih voda gde je imperativ odlicna plovnost. U tome jelenska dlaka ima najvaznije mesto.
Izuzetno su omiljene medju musicarima sa zapada, posebno starijim, zbog dobre vidljivosti, ali se prave u celom uobi;ajenom rasponu velicine udica (#10 - #18).
Kao ilustracije, evo Grey Wulff-a. Telo je dabing sive dlake zeca, a noge su Blue Dun. Vecina ostalih se pravi slicno, samo se menja dlaka (bela od teleceg repa) i boja dabinga i perja za noge.

Wulff Greywulff



Pored sivog, omiljeni je i Adams Wulff i Ausable Wulff, a meni se ucinilo da bi i Wulff sa telom od paunovih isperaka bilo korisno imati.
Veoma se lako prave, ali kako rade - videcu s proleca, nisam imao prilike da ih nesto vise i sistematicnije probam.
Amerikanci ih jako puno koriste, hvale i forsiraju, valjda jedino tako i moze da se ustanovi omiljenost nekog dizajna muve.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyČet 2 Dec 2010 - 16:13

Malo ti osedeo ovaj Wulff Wink
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyČet 2 Dec 2010 - 21:09

Laughing Pa kako da nece, dlaka je od jelena, a ne od Bambija! rendeer
Ma blic je cudo, sta ja napravim, on popravi... Ali nemam vremena da slikam ponovo i da menjam i namestam setovanje aparata.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyNed 5 Dec 2010 - 13:05

Wulff Vulfovi

Odlicne musice i za brze tokove sa preprekama ali i za dugo i mirno plivanje. Ovo dugo plivanje je vezano za situacije kada imitiramo velike jednodnevke na nekim malo mirnijim delovima reka. Sivi Wulff izvanredan za rojenje najvecih jednodnevki (E. danica/vulgata), valjda presudjuje silueta i velicina musice a Royal Wulff (kao uostalom i svi drugi Kraljevski kocijasi) ume da izmami napad ribe cak i u danima kad nista drugo ne daje rezultate. Jedina im je mana sto je za bogato vezivanje od desetak namotaja petlovog pera neophodno kvalitetno i skupo perje. Gotovo sve dobre atraktor plivajuce musice zahtevaju taj detalj ali bez njega nema dobre i duge plovnosti. Bivisible, Wulff, Stimulatori, Cupe, Humpy su musice koje mogu da iznenade i na vodama poput Jerme cije pastrmke najcesce slabo reaguju na plivajuce musice. Najbolja taktika na malim rekama je da ovakve musice iznenade ribu svojim prolaskom pored ili nailaskom direktno na neku stenu ili potopljeni kamen u struji. Kritican momenat je kad muva zastane na najvisem mestu u struji gde se voda deli oko prepreke.
Musica je svojim materijalom zamisljena kao super plovna i to je i postignuto sa solidnom kolicinom jelenske dlake i puno petlovih isperaka. Kad sam hteo da vezem musicu koja ce biti mala a imati isto ovako bogatu siluetu koristio sam dlaku divljeg zeca sa tela za rep i krila i postizao isti ovakav izgled ali na mnogo manjim udicama. Plivale su takodje dobro i verujem da kod velicina ispod 14 presudna povrsina upotrebljenog materijala pa i bez jelenske strukture dlake, vrse isti posao.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyNed 5 Dec 2010 - 14:10

Na udici #16 a materijali za telo, krila i rep su puh i divlji zec.


Wulff Wulffodpuhaizeca
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyNed 5 Dec 2010 - 23:04

E Sasa, puno hvala za zeca albino , vec sam se pitao kakvaje to jelenska rendeer dlaka koja ide na udice < #14, tj. kakvi su to vesti prsti ili alatke (mali stakeri?) kojima se sami vrhovi jelenskih dlaka isecaju da bi se dobila fina krila ili rep, a i koliki njihov broj treba tako obraditi? A musicarske prodavnice na ribarskim podrucjima gde se peca sa dnevnom dozvolom od 400 - 500 dinara flower s jeseni su prepune upravo tako malih Wulff-ova.
Meni licno najintrigantniji je Ausable Wulff jer ima "geografsko poreklo", boju telu daje dlaka oposuma scratch , a ta "cigla-crvena" boja koju nisam video uzivo kod bilo koje jednodnevke pravi je izazov i mislim da cu od svih Wulff-ova koje sam resio da probam dogodine (za tri meseca, jbt) ovom posvetiti najvise paznje i vremena, samo zbog skepse oko njegove ucinkovitosti (efikasnosti, ne?).
Bas je lepo filozofirati o pecanju u lovostaju! confused Sad
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPon 6 Dec 2010 - 0:38

Pedja, u svim zvanicnim opisima Wulff-ova kao materijal za repove su dlake ekla ili losa. Za krila je tu najpre elk ili fine telece dlake tamo gde krila treba da budu bela. I sa elkom i sa telecim dlakama je lakse raditi nego sa dlakom naseg evropskog jelena ili srne.
Jelenska nekad dodje gruba ko zica a srneca premeka i sklona lepezastom astvaranju.
Sa dlakom elka je ponekad slicno jer i u zavisnosti od podneblja gde ga love a i od mesta na telu, dlaka moze biti duza, grublja, obojenija manje ili vise svetlo, sa finim crnim krajevima. Da ne pricam mnogo o tome jer postoji dobar tekst Slobodana Azanjca ili Vladana Milenkovica o svoj toj dlaci na nekom od nasih foruma, reci cu samo svoje prakticno zapazanje. Od elka se mogu vezati i te manje velicine Wulfova, mislim ... da ne idu ispod velicine 18, ali je i to ziva zajebancija.
Verujem da si dobro procenio kvalitet repova i krila , jer na tim rekama sa jeftinim dnevnim dozvolama (pretpostavljam "od Aljaske do Meksika"), ljudi vezuju mnogo vise nego mi i bolje im je da su prakticni. Siguran sam da sam negde procitao ili saznao od Gorana da koriste dlaku mnogih sitnijih zivotinja (poput sive veverice) upravo za ovakve namene. Silueta je identicna a materijala ima i za povrsinski napon i za primanje masti. Kod nas se kao resenje namece dlaka zeca (grublja i plovnija varijanta) i dlaka kunica (laksa za rad i kao meksa - laksa za kvasenje).
Sto se tice upotrebljivosti Wulff-ova, mogu sa sigurnoscu da savetujem sivog i kraljvskog, dosta je vala od jedne vrste, Ausable nisam vezivao iako imam parcence oposuma ali kad se smesa ona poddlaka i dlaka ispasce izgleda neka fina nijansa slicna nasim Epeorusima i Ecdyonurusima ako je boja uopste bitna. Sumnjam da je bitna jer kao sto je ludo da pastrmke do zdrela pune zutih jednodnevki skoce na Wulff-a tamno sivog tela tako i ti mali Wulfovi (iz zemalja Wulff-ovog geografskog podrijetla) ne imitiraju samo jednodnevke vec ribama lice na nesto od njihove hrane. Lovostaj i jeste za "filozoforanje" pa se evo i mi time bavimo iako je neko pre nas sve to odavno prozvakao i savetovao.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyUto 7 Dec 2010 - 0:02

Prosto je cudesno videti koliko se malih #16 i manjih atraktora - suvih muva komercijalno pravi radi prodaje i kako su sve ujednaceno izradjene, te sa kvalitetnim materijalima. Doneo sam nekoliko H&L Variant #18, uredno vezanih sa sve pokrovom grudi koji razdvaja krila... Sve iste kao fotokopirane. Takvi su i Wullf-ovi koji su se prodavali.
Doduse, perfektan izgled je za musterije, sigurno nije presudan za uspeh u lovu, ali fascinira ta vestina i ujednacenost, a Wulff su mozda i zgodan primer jer su relativno zahtevna imitacija jednodnevke za izradu na tako malim udicama.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyUto 7 Dec 2010 - 8:33

Practice make perfect! Wink
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyUto 14 Dec 2010 - 14:43

Evil or Very Mad MAKES!!!! Present Simple Tense, trece lice!

Za kaznu, jos Wullf-ova:

Wulff Wullfausable2.th



Ausable Wullf

Wulff Wulffpeacock.th



Peacock Wullf
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyUto 14 Dec 2010 - 23:49

Šta si bre ti profa biologije ili engleskog geek
Da citiram jednog našeg kolegu sa foruma: "Shit happenDs!"

Fala na isparvKi, malko mi je zaHrđao engleski Sad


Šta je belo u krilu prve muve?
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyČet 16 Dec 2010 - 12:18

100ka (Uto Dec 14, 2010 11:49 pm) ::

Šta je belo u krilu prve muve?

Ako je zagonetka, i nije neka, ja sam je pravio i znam odgovor: konopcic od polipropilena.
Jel' da sam ga razvrc'o barshunasto?
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyČet 16 Dec 2010 - 12:53

Misleo sam da je neko krzno, fala Smile
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPet 17 Dec 2010 - 11:30

U originalu i treba da bude belo tele s repa, ali ja teletinu ne mogu da pazarim ni u mesnici, o repu i da ne govorimo! A verovatno bi bilo jbzovno kad bih stavio telence. Dakle, bela dlaka s repa i plecka - ko ima viska, ja sam kandoidat.
Mada i polipropilenu ne fali nista, cini mi se. Smile
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPet 17 Dec 2010 - 15:07

A šapa od zeke? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPet 17 Dec 2010 - 16:14

teletina je bzv, imao sam je ja i poklonio je,previse je kruta, zecija sapa je bolja...moje prve parast muve su bile sa teletinom,rodjaci mi imaju farmu krava,a tele bar jedno uvek ima pa sam imao toga koliko mi volja
Nazad na vrh Ići dole
Prle
Woolly Bugger
Woolly Bugger
Prle


Broj poruka : 54
Godina : 47
Location : BG
Datum upisa : 10.07.2010

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPet 17 Dec 2010 - 18:30

Uhhhhh Oholivere nemoj tako - kako teletina ne valja Question

Nije ti spremljena bila kako treba. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyNed 19 Dec 2010 - 16:44

a tga imam u friyideru Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPon 20 Dec 2010 - 14:41

100ka ::
A šapa od zeke? Very Happy

Eeee, svidja mi se kako razmisljas! Surprised
Mada imam jednu "pravoslavnu", ne lici ni na sta, plasi me sa ona tri prsta i kandzama, svaki put kad je izvadim k'o da murtav zajc albino baca anatemu na mene! Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPon 20 Dec 2010 - 16:40

Samo ti troši tu pravoslavnu, veruj mi matArijal je više nego odličan za plivajuće. Pliva ko cdc, a vidi se kao polipropilen i trajan je za razliku od cdc-a Smile
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyPon 20 Dec 2010 - 23:08

Ma jok bre Peđa, to zajec baca kosku... Wink
Ti mu vratš... i sve OK.

Ako je baš problem, ponećemo grickalicu kad krene sledeće dranje&čerupanje, pa ćemo i pedikir da sredimo.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff EmptyUto 21 Dec 2010 - 10:30

bokac ::
Ma jok bre Peđa, to zajec baca kosku... Wink
Ti mu vratš... i sve OK.

Ako je baš problem, ponećemo grickalicu kad krene sledeće dranje&čerupanje, pa ćemo i pedikir da sredimo.

Evo, vec sam mu vratio kosku i napravio dva #16 Royal Wullf, dobro izgleda 'naki chupav.
Danas cu probam #16 ili #18 Trude muve, nesto me spopali stimulatori. Cool
UYostalom, izgleda da za moju izgbljenu belu Danica kutiju nije bilo postenog nalazaca... Exclamation
Mora da se nadoknadi.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Wulff Empty
PočaljiNaslov: Re: Wulff   Wulff Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Wulff
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Royal Wulff Triangle taper
» Royal Wulff TT Nymph Line WF6F

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Suve mušice-
Skoči na: