MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Dodatno otežanje

Ići dole 
+2
Oholiver
100ka
6 posters
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 2:24

Neki smatraju da je dodatno otežanje na predvezu u mušičarenju u najmanju ruku jeres. Ono što me je pokrenulo da otvorim temu je post koji je A. Panić napisao ovde:
https://musicarenje.serbianforum.info/mokre-musice-f8/invicta-t849.htm#18834
Kakva su vaša iskustva u korišćenju dodatnog otežanja?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 3:36

za nuzdu moze,mada uglavnom nemam potrebu za tim. a da je jeres po meni i nije
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 8:15

Kratko, jos samo ovo :
Mozemo da natakarimo bilo kakvu glavu (mesing, volfram) na iduci, namotamo koliko god mozemo olova na telo udice, nalijemo ga u kalupu i + stavimo glavu a kad treba malo manipulisati laganom imitacijom ili spustimo sicusnu imitaciju dublje ... onda je kvarno. To je povecanje efikasnosti koje ce istrebiti ribu a nije kad se konstruise stap nove generacije, najlon vece nosivosti, struna koja ce bolje da tone. Ipak je najbitnije sta uradimo sa ribom koja ne zasluzuje da bude ubijena, stiti je lovostaj, zakonska odredba ili jednostavno samo ribolovacka etika.
U trenutku kada na trzistu imamo super teske glave i udice sa nalivenim olovom, gotovo da je nepotrebno dodatno ootezavati predvez na nasim prosecnim rekama. Ipak, dodje se na neko specificno mesto, koristi nimfa #14 a voda malo jaca i onda treba reagovati prakticno. Evo kako problem super otezanja resava jedan slovenacki privatnik od koga sam dobijao udice, mozda je ovo i ideja za nekoga ko ima iskustva sa pravljenjem malih kalupa da nam ukaze na detalje koje sami ne mozemo da resimo. Ovo je 2x teze nego otezanje te zapremine sa zicom, kompaktno je i nimfa dobije lepu konusnu siluetu. Glave su tungsten, ovakvu nimfu bi bilo moguce propustiti cak i u brzoj i dubokoj Drini na mestima gde je to inace nemoguce.

Dodatno otežanje Dscn60001gc

Dodatno otežanje Dscn60011

Ovo bi mogao biti zadatak za nekog od kreativnijih Galovicana, razmisljao sam dosta ali od meni dostupnih materijala i poznatih tehnika nisam mogao nista da proberem.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 11:25

Postoji nešto, a to je blanko kalup , možda bi on mogao da se iskoristi. Naravno bilo bi potrebno da neki majstor, izdubi rupe u njemu za odgovarajuće udice i otežanja
http://www.do-itmolds.com/prodmolds.aspx?c=92
Istina je da košta kao i onaj sa već napravljenim udubljenjima, ali na žalost ova firma ne proizvodi poseban kalup za livenje na mušičarskim udicama.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 14:24

Ovaj... odavno se već mozga o livenju olova na mušičarske udice i to u dva pravca. Jedan od njih razmišlja o Do-It blanku.

Ako uopšte bude, biće za jednu sitnicu drugačije (bolje?) nego kod tovariša. Neću da otkrivam tajne dok ne zapljusnemo tržišče, a onda... Kubo, eve meee... Smile

PS: ko me je shvatio ozbiljno, sam je kriv!

PPS: što se tiče otežavanja predveza, do sada mi se nije svidelo da stiskam olovca na najlon, ma kako meka bila (slabo stisnuta otpadaju ili se nagomilavaju...). Panićeva trakica od olova je bolje rešenje.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Feb 2010 - 16:05

"Paniceva" pod navode. Dobio sam od Gorana jedno americansko pakovanje pre nekoliko godina a sto vidimo jednom ruka posle sama pravi. Zato se i nadam da ce neko doci do dobrog resenja za otezavanje udica nalivanjem mlakog olova. Ko zna, mozda Galovica postane manufaktura, vidim da vam dosadilo vezivanje musica, ovako sa kapavim olovom mnoge cipele bi dobile rupice za ventilaciju, mozda i sa kojim plikom ispod.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 0:45

A da li je neko razmišljao o tankom podvezu koji se vezuje na vršni predvez i može da klizi po njemu. Na taj podvez da se stisnu olovne sačmice. Ovo nije moja ideja, ali mislim da bi šljakalo.
Ne znam samo da li ste me razumeli, ako treba priložiću skicu.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 3:19

daj skicu za svaki slucaj
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 12:54

Ide skica. Ko ne zna kako se vezuje hirurški čvor (surgeons knot) nek pogleda link prvo.
http://killroys.com/knots/surgeons-knot/
Kod ovog čvora u montaži na skici nećete motati oba komada najlona jedan oko drugog već ćete samo najlon na koji stavljate komadiće olova namotati oko glavnog predveza. Kasnije taj čvor može da se pomera po glavnom predvezu.
Mislim da će sa skice sve biti jasno.
Dodatno otežanje Dodatnootezanje
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 17:20

zanimljiva ideja
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 17:36

Drugari, Buda mi je poslao sliku svoje buduće nimfice... Naime, svako ima svoju zabavu, a Budina je pecanje na muv(ic)e na broju #18 i #16. To važi i za nimfe. Problem otežavanja tih malih nimfica za duboke krajiške vode, Buda rešava olovnom suzom (za plovkaroše) i tungsten perlom. Odstrani deblji kraj, rezbarskom testericom (za OTO, ako se neko još seća tog predmeta iz osnovne...) proseče do kanala, zatim nabaci sve to na udičicu i zabije pod tungten perlu. Precizno odmeravanje onog dela koji napuni tungstren i kap super lepka rešavaju problem za pet minuta. Olovo je meko, lako se rezbari, nije teško posle turpijicom ili skalperom istesati konus kakav god da treba. Evo slike otežanja nimfice:

Dodatno otežanje More2009039

Ko nema potrebu za velikim brojem super teških nimfi, može da se baci na ovu uradi sam varijantu. Posle samo opere ruke i gotovo. U svakom slučaju je bolje od olovnih isparenja...
Nazad na vrh Ići dole
brankoogi
Woolly Bugger
Woolly Bugger
brankoogi


Broj poruka : 58
Datum upisa : 08.08.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 18:11

bokac ::
Drugari, Buda mi je poslao sliku svoje buduće nimfice... Naime, svako ima svoju zabavu, a Budina je pecanje na muv(ic)e na broju #18 i #16. To važi i za nimfe. Problem otežavanja tih malih nimfica za duboke krajiške vode, Buda rešava olovnom suzom (za plovkaroše) i tungsten perlom. Odstrani deblji kraj, rezbarskom testericom (za OTO, ako se neko još seća tog predmeta iz osnovne...) proseče do kanala, zatim nabaci sve to na udičicu i zabije pod tungten perlu. Precizno odmeravanje onog dela koji napuni tungstren i kap super lepka rešavaju problem za pet minuta. Olovo je meko, lako se rezbari, nije teško posle turpijicom ili skalperom istesati konus kakav god da treba. Evo slike otežanja nimfice:


Ko nema potrebu za velikim brojem super teških nimfi, može da se baci na ovu uradi sam varijantu. Posle samo opere ruke i gotovo. U svakom slučaju je bolje od olovnih isparenja...

Bravo za Budu zbog odlične i zaista maštovite ideje, a i za tebe što si ovo objavio. cheers
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 19:27

Branko, olovo se lako obrađuje ako radiš par komada. Ali ako treba da se delje u desetinama primeraka... Livenje je elegantnije rešenje.

Imam i ja par super teškaških pokušaja sa olovom na udici, ali to prevazilazi mušičarske standarde. Ponekad. Smile
Nazad na vrh Ići dole
brankoogi
Woolly Bugger
Woolly Bugger
brankoogi


Broj poruka : 58
Datum upisa : 08.08.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 19:42

bokac ::
Branko, olovo se lako obrađuje ako radiš par komada. Ali ako treba da se delje u desetinama primeraka... Livenje je elegantnije rešenje.

Imam i ja par super teškaških pokušaja sa olovom na udici, ali to prevazilazi mušičarske standarde. Ponekad. Smile

Ovako nešto bi mi dobro došlo za limske brzake, ali svestan sam i ja da bi to bio vrlo težak rad. Sad
Preostaje da se i dalje borakam sa olovnom žicom. Sad
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 22:51

Budo KRALJU cheers
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyNed 14 Feb 2010 - 23:53

Legendo, Budoooooo
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptyPon 15 Feb 2010 - 11:54

Odlicno resenje, cestritke g. Budi na inventivnosti. Problem ovakvog otezana je upravo vezana za te male nimfice ispod #16. Na desetku cemo lako da nabacimo dovoljno olova da savlada i vodu i predvez ali kad su male nimfe u pitanju zvaki miligram je vazan. Kad se uzme u obzir zezanje sa vatrom, olovom i isparenjima ovakvo otezavanje je mozda i brze i na duge staze sigurnije.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 13 Mar 2010 - 3:53

Evo nađoh na internetu i članak lično od idejnog tvorca one fore sa podvezom za dodatno otežanje. Doduše ovde je prikazan sistem sa plivajućom muvom i nimfom kao sidrom na bočnom predvezu, a u sistemu za dodatno oteževanje nimfe nimfa ide na kraj, a na bočni predvez ide olovo.
http://www.rackelhanen.se/eng/10379.htm
Nadam se da je sad jasnije nego sa onom mojom škrabotinom.
Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje EmptySub 29 Jan 2022 - 15:25

разне оловне профиле има драган тасић-краљ фоамских, лепих, мушица из ниша, са братом ради
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dodatno otežanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Dodatno otežanje   Dodatno otežanje Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dodatno otežanje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarenje - ribolov veštačkom mušicom :: Mušičarenje mokrom mušicom-
Skoči na: