MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Lanac ishrane - učinak karika

Ići dole 
+4
bokac
rancic
Oholiver
dusan.momcilovic
8 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Lanac ishrane - ucinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPet 18 Dec 2009 - 17:47

J king , D cheers
P.S. Jedan moj drugar ribolovac je matematicar. Jednom, u ribolovu, riba (neka bas krupna!) mu je otkinula najlon i otplivala sa (vestackim) mamcem. Nakon tacno 7 dana, posle dva ribolova koja su trajala po 4 sata, u prvom satu treceg ribolova, na razdaljini od oko 2km od mesta tog dogadjaja, pri izvlacenju, nakon zabacaja, izvukao je svoj (vestacki) mamac, izgubljen sedmicu ranije. Molio sam ga godinama da izracuna verovatnocu dogadjaja, davao mu kao nadoknadu za ulozeni trud moju kutiju sa mamcima, i, baksuz, nije izracunao!


Poslednji put izmenio dusan.momcilovic dana Pet 18 Dec 2009 - 18:01, izmenio ukupno 2 puta (Razlog : Zeza smajli, a dodao i P.S.)
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPet 18 Dec 2009 - 18:23

Samo važno je da li je bilo 2km uzvodno ili nizvodno od tog mesta scratch
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 0:25

Posle dva dana kalkulacija i visestrukih konsultacija, dajem procenu da u jezeru zivi oko 100-120t bandara. Kakvih sve, i koliko pojedu... da prebijemo racunicu jos koji put...
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 0:37

Ako je prosečna površina jezera 16 km2 a prosečna dubina 10.3 m, znači:
6.875 tona/km2 ili 0.685 kg/m2 ...
...ili 66.74 g/m3 bandara po metru kubnom jezera...

Koja je prosečna veličina (masa) bandara? Ta procena bi mnogo značila...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 0:59

65.3 g. geek
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 1:14

sitno je to Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 7:35

88gr. Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: lanac ishrane - ucinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 10:23

Da li je moguce da bandari pojedu ribe (tokom godine) najmanje koliko ih ima? tj., ... svaki bandar pojede ribe koliki je sam!?
Npr. ovaj bandar od 88 gr., boravi najcesce u priobalju na 2-5m dubine (osim zimi), a kad prodju letnje vrucine i poraste mladj - dakle u periodu: kraj avgusta do pocetka novembra, intenzivno se hrani ta tri meseca, cesto ribljom mladji iz te godine, u tom periodu velicine oko 1gr. Ako svakog dana pojede bar jednu ribicu od 1gr. tokom cele godine pojede najmanje svoju tezinu...
Tako, bandari pojedu vise od 100t ribe, 5x vise od ljudi, 10x vise od kormorana i 100x vise od vidri...?
Kako vam se cini?


Poslednji izmenio dusan.momcilovic dana Pon 21 Dec 2009 - 10:33, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : dopuna, za bandara od 88gr.)
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 10:34

Misliš - dnevno pojede koliko je sam težak. Ja mislim da.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 10:39

Ne dnevno! Godisnje.
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 10:46

Nelogično mi je da se bandar, baš taj od 88 grama zadovolji sa jednom ribicom od 1 grama dnevno.
Obično te grabljivice jedu mnogo.
Ali ne znam, verovatno si u pravu.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 12:44

Ova priča postaje sve zanimljivija...

@Rančić
Nije "normalno" da bandar od 88 g pojede dnevno svoju masu. 1 g ribetine je uverljivije (jede taj i bubuce, nimfe, lutke, rojenke... kopnene, alge?, trave??, plankton???).
Neko ko se bavi ishranom riba to ume da proceni daleko bolje od nas, a znam čoveka... He-he...

@Dušan
'Fala Gociju... (šta bih ja bez njega i mi s ovom temom, a Srbija bez bass-a) - da li je 88 g zezanje ili podatak? Ako jeste podatak - koji je to uzrast prosečnog primerka? Da li taj prosečni jeste ili nije polno zreo?
Ako 100 t bandara pojedu godišnje 100 t ribetine - to zvuči kao da je jedan krug (riblje spirale) zatvoren?!?
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 13:05

Stvarno nisam nikad razmišljao o tome i nisam ni pratio koliko koja riba stvarno pojede u toku svog razvoja ili života.
Jednostavno sam gledao kad bandarić od 10 cm smota sunčicu ili gavčicu od 4 - 5 cm. To je skoro trećina njegove mase.
Ili štuka od 2 kila napadne (upecanu) štuku od 700-800 grama i ladno je proguta. To je četvrtina njene mase.
Ovo sam sve gledao, zato mi je delovalo nelogično da grabljivici riba čini 2% ishrane.
Mislio sam da to prelazi 50%.
Koliko te grabljivice dnevno pojedu u odnosu na svoju težinu.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 13:39

@Rančić

Gledao sam i drastičnije primere, ali fora je u tome što su to više izuzeci a manje pravila. (bar se meni čini tako, jer niko na forumu nije riba, bar do sad...)

Još kad se u računicu o prosečnom doda i vreme (koje obuhvata i doba kada se riba vrlo slabo hrani - zima na Vlasini), može se dobiti ta procena o prosečnom koja se ne "uklapa" na prvi pogled.
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 14:13

Ja ću da jurim bandara na Gruži sve dok ne zaledi.
Ima ga mnogo. Bar će biti inetersantno iako nisu neki komadi.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 14:44

Bokac, ovih 88 gr. je izaslo iz neke racunice..., i to ambiciozne u odnosu na broj vecih primeraka..., ali ima MNOOOGO onih od 50-60gr. Mladj nije racunata, naravno.
Bandar od 88gr. je oko mere 15cm, zavisno od godisnjeg doba, odnosno jel' mrsav ili debeo... Polno je zreo vec drugu godinu...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 15:17

Mi brajn hrt mi affraid
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 16:26

Ovo je sistem od n jednačina sa n nepoznatih, gde je n nepoznata study study study

What a Face No confused bom scratch affraid
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 16:44

Dušane, hvala!

Znam da podatak o prosečnom je samo podatak o prosečnom bandaru. Da ne ulazimo sad u sitna crevca standardne devijacije, jer bi onda ovaj forum srozali na nivo jednog In-Fisherman-a, na primer, što stvarno ne bi bilo OK.

Znam da je skretanje s teme, ali... došla mi je danas čudna ideja - zašto upravljači voda u Srbiji nisu ribolovačka udruženja? Pa lepo skupština, pa operativni organi, pa kontrola, pa polaganje računa... Ovako, ispada da upravljači voda u Srbiji služe samo da nas oderu za dozvolu, jer na ogromnoj većini voda to je jedino što rade (prema mom 20+ godišnjem plaćanju dozvola).

Ribolovačka udruženja imaju bar motiv više, i to vrlo jak.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 16:51

bokac ::
Ribolovačka udruženja imaju bar motiv više, i to vrlo jak.

MOTIVČINU Exclamation
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 20:18

Ko ima akvarijum nek ubaci bandara i mladj, pa nek vidi koliko jedu, a masu puta sam u ribama nailazio po vise sitnih ribica,a bandar sigurno pojede par komada pa ne jede par dana...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 20:50

Bandar godišnje sigurno pojede mnogo više od svoje težine. Sad da li 5 ili 10 x više, to nam može reći drug Peđa. On je u prošlom životu garant bio bandar, tolko ih voli! Very Happy

A da vam se ne bi zavrtelo u glavi od računice tipa: "pola od svih riba su bandari, a bandar pojede 5 x puta više od svoje težine" - par info:

Bandar jede male bandare (a tek što voli male grgeče Laughing )
Mali bandar mnogo vole larve, crfe i ostale neribe.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 22:20

Sve grabljivice su i kanibali kad imaju prilike
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 23:05

Tačno, eksperimenti su pokazi da kada u akvarijumu držiš 1 štuku i 100 babuški, štuka naprasno prestaje da bude kanibal. geek
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 EmptyPon 21 Dec 2009 - 23:53

^^^
Hahahahhah extra cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lanac ishrane - učinak karika   Lanac ishrane - učinak karika - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Lanac ishrane - učinak karika
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ekologija-
Skoči na: