MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Čupavi tularaš

Ići dole 
+5
Zeka
100ka
bokac
Oholiver
panic
9 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPet 13 Nov 2009 - 23:06

Evo i od mene jedna slika cupavog tularasa (doduse zatonulog u vodu) ili mozda jednodnevke. Cdc je u sredini izmedju dva zeca, telo od dabinga zecjih dlaka sa lica i krila od zecje sape. Vezivanje tela je uobicajeno, noge su neko redje cdc pero namotano tri-cetri puta a zecja sapa se vezuje kao recimo srneca dlaka i visak lepo osisa da ne strci iznad oka udice. Kad se masti samo se masnim prstima malo prodrlja krilce. Znam da sape imate pa kad se prosuse pasce i lepe musice. Ovo i par emerdzera jednodnevki (staviti ovakvo krilo na telo Adamsa, Martovke, Fazanovog repa, nekih maslinastih tela) je sve na sta bi taj zlatni materijal valjalo najpre arciti.

Čupavi tularaš Zeccdczec1a
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 0:42

Ja imam problem da na malim udicama, od #16 i manje, vezem sapu. tacnije, manje kolicine i mogu, ali malo vise, koliko mislim da treba ne mogu. nekako je predebelo, bezi, nece konac da uhvati lepo....
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 1:38

@Panić
Pa ovo je savršeno...
Em zec, em patka... em tularaš, em jednodnevka... ovo je muva za mene&kompanijiju koja ne voli da menja muve... A jačina udice obećava laHko podvlačenje muve pod površinu... a-joj!

@Oholi
Šta će ti, aman, udica manja od #16???
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 1:51

necu da ti kazem Very Happy
pa znas da pecam na sve skoro, kad treba mala muva da imam
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 2:09

Oholiver ::
necu da ti kazem Very Happy
pa znas da pecam na sve skoro, kad treba mala muva da imam

mlad si; kad porasteš samo će ti se kas'ti...
...ili u prevodu:
"...mudrost dolazi s piKtijama..."
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 7:53

Najbolje volem piktije kad drkću (grafit iz autobusa)!

@Panić
Muva je otkrovenje za mene, baš iz razloga koje je Bokac naveo.
Interesuje me jedna stvar, jednom je neko na ovom forumu tvrdio da samo od "snowshoe" zeca valja krzno sa šapa za ove muve. Koliko vidim ni "domaći" divlji zeka nije loš za te potrebe. Da li ima ikakve (bitnije) razlike između dlake običnog i "snego-cipelnog" zeca?
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 8:10

Olivere, retke su prilike kada se za pastrmku silazi ispod velicine 16-18, lipljan verovatno zna da pravi odredjene probleme u vreme sitnih tularasa i jednodnevki, ... pa i akvaticnih dvokrilaca. Zecja sapa je materijal kojim se moze uspesno vezivati krilo do velicine 20-22. Samo treba da uzmes materijal sto blize zglobu sape, tu je duzina dlacica 5-6 mm a ustvari tu su najfinije, najisprepletanije i najstaklastije. Evo kako to izgleda na najmanjoj udici koju sam nasao u kutijama, mislim da je #20... bile su u kesici bez deklaracije. Telo je dabirano od cdc isperaka, mogu isperci i da se privezu vrhovima, uroluju u koncic i namotaju a krilo od zecje sape. Ovako mala, nakon par ulovljenih riba zna i da dobro zatone i ne vidi se osim kao mrlja na vodi, onda kontriras na svako izdizanje vode u zoni u kojoj se krece ili gledas predvez, nekada se on vidi bolje nego musica. Za ovakvim muvama (kad je aktivna hrana ove velicine) riba se ne dize izdaleka vec se motira pod povrsinom i samo "mrda glavom" levo desno. Zato su i ugrizi kratki pa ovakvo pecanje moze da bude deprimirajuce i da se ne primeti kad riba lapi ovakvu muvu, pogotovo na 15 + metara. Moze ali ne mora ....
Za Jocu : nas zec ima nesto vece sape ali je dlaka podjednako dobra jer imas dlake i za vece emerdzere i za ovako male musice, ovo krilo je sa sape zeca iz Brataje, mesta gde imam vinograd i vikendicu iznad Jerme i Ginske reke. Jedini zec iz drzava americkih koga sam imao bio je bojen bledo sivo (Dun), mogu bas i nasi da se ofarbaju ako neko hoce ... da se slabije vide. Sve nase ovakve muve na koje smo do sada pecali, bile su sa belim krilima.

Čupavi tularaš Malicdcisapa1
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 9:26

Hvala.
Idealno mesto za vinograd, malo se peca mlao se gustira vince Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 16:55

Kad već pominjete zečije šape...

Protekle srede smo Željko, Oholi i ja, odrali i sredili tri zečije maske i pripadajuće parove zečijih, zadnjih šapa... Posle dranja, usledilo je pranje (2x), pa dodatno ispiranje (1x), zatim centrifugiranje na 800 obrtaja/min. Oholi je insistirao na feniranju, što se pokazalo kao dobra ideja. Evo kako su izgledali posle feniranja:

Čupavi tularaš Hpim4180a


Zatim smo utrljali boraks, pa zakucali na dasku.

Željko sinoć reče da su zečevi već suvi.

Što se mene tiče, sada 'ladno mogu da krenu na izbor "Mis zečije maske 2009/2010"...


Poslednji izmenio bokac dana Sub 14 Nov 2009 - 18:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 17:01

xaxaxaaxx

Ste im radili i ondulaciju?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 17:58

ovaj srednji je kanda nesto ljut Laughing

panicu, hvala na odgovoru, samo nisam siguran na koji zglob mislite, blize prstima ili "skocni"?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 18:48

Hebat cu vamja sunce zarano...Boki i drustvo...pobiste mi rodbinu... Cool
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 19:32

nisi bio dobar Laughing
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptySub 14 Nov 2009 - 21:01

Dragi prijatelji, vidim da ste otvorili citavu novu temu oko materijala sa zecjih sapa i imitacija koje ga koriste. Najpre bih vas zamolio da naziv teme promenite samo u "Cupavi tularas". Ovo nije imitacija kod koje je bitno autorstvo jer smo do vecine ovakvih imitacija dosli zajedno sa Goranom Grubicem. On je mnogo vise eksperimentisao sa cdc perima i to pre svega sa tim materijalom u telima buduci da obojica mislimo da je cdc mnogo vazniji kao mrdalica nego kao nacin da se imitacija odrzava na povrsini. Kasnije smo spontano dodali zecju sapu za krila i ta imitacija nam je postala standardna za rojenja tularasa u maju i junu. Ocigledno da se sve oslanja na izvanrednu ideju cdc/elk sa izmenama u krilima, dabingu od cdc-a ili dodavanjem zecje dlake u telo. Bilo je i par eksperimenata koji su bili samo nepotrebno zadrzavanje iako se radilo o super lovnim musicama. Tako na primer, musica sa telom od sisane jelenske dlake i svetlucavim repom, cdc nogama i zecjom sapom lovi perfektno ali je u odnosu na potrebnih 15-20 sekundi da se veze cdc/zecja sapa, sa svojih tri-cetri minuta sasvim nepotrebna zajebancija. Moze da pokaze vladanje nekim tehnikama vezivanja ali za pecanje, retko je potrebno toliko detalja.
Pokusavali smo i da elku povecamo plovnost nakon nekoliko ulovljenih riba i to iskoriscavanjem viska dlake koji se uobicajeno odsece i to se vidi sa druge slike. Zec je toliko dobar da ga samo nakon par upecanih riba treba dobro oprati u vodi, raspucati, zasusiti nekim sredstvom (pamucna krpica) maznuti malo krilce i Jovo na novo.
Delovi sape gde su sitnije i gusce dlake je prema "skocnom" zglobu. Na slici gore to je zglob "prema usima".

Čupavi tularaš Dscn40721

Čupavi tularaš Emergentgraypupa1
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPon 16 Nov 2009 - 10:40

Pa bolje bi bilo da ste vas trojica zgubidana dohvatili neke tri zecice i manuelno uh na 800 rpm odradili , nego ovo...
E pa ne vredi, ovi mladi sve hi-tech, nista svojim trudom... Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPon 16 Nov 2009 - 12:17

um caruje snaga dobro dodje
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Nov 2009 - 0:21

Istina Vladimire Wink
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Nov 2009 - 0:42

pedjabg ::
Pa bolje bi bilo da ste vas trojica zgubidana dohvatili neke tri zecice i manuelno uh na 800 rpm odradili , nego ovo...
E pa ne vredi, ovi mladi sve hi-tech, nista svojim trudom... Crying or Very sad

Čupavi tularaš Icon_biggrin Čupavi tularaš Icon_biggrin Čupavi tularaš Icon_biggrin Čupavi tularaš Icon_biggrin Čupavi tularaš Icon_biggrin
Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPon 16 Maj 2011 - 21:50

Jedno pitanje za kolegu Panica-ili onog ko misli da zna odgovor:
posto zec ima 4 sape sa kojeg para su bolje dlake, ako je ovo sto sam nabavio zecja sapa onda je povrsina zecje,njene, sape oko 3 x 2 cm a duzina dlake oko 15 mm, do tela-oko noktiju je belkasta a van je sivo-zuckasta, da li je upotrebljiva i dlaka od sape do prvog zgloba-kolena i zasta, ukupna duzina ovog dela noge je oko 12 cm!
Ima li vajde od sape domaceg kunica ili samo zeca.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Maj 2011 - 0:54

Koriste se zadnje šape, za prednje nisam siguran, ali mislim da su premale.
Evo ovde se vide zadnje šape na crepovima
https://2img.net/r/ihimizer/img337/4696/hpim5205a.jpg
Koristiš dlaku sa celog donjeg dela zadnje šape.
Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Maj 2011 - 10:49

Hvala kolega 100ka, znaci zecja sapa nije samo deo oko noktiju, vec mojih opisanih 15-tak santima , drugim recima ti/ ili vi/ na preniskom krovu za mene i slicne lopove imas u srednjem redu-levo- 4 para sapa,no valjda ce ih jesenas biti i kod mene, tvoji su verovatno onodunavski,brži i plašljiviji.
I da vezujemo samo sa donjeg dela sape, ovo mi puno znaci.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Maj 2011 - 12:48

@Radezamora

Pošto je i mene do nedavno interesovalo isto što i tebe, prepričaću na jednom mestu ono što čika-Panić reče na temu šapa... Na nekoliko mesta na forumu može sve to da se pročita.

Na slici, koju je komentarisao Joca, vide se 4 para zadnjih šapa (levo) i par prednjih šap(ica) (desno). Zadnje su veće a deo od najvećeg interesa je proporcionalno još veći, pa su tako zadnje šape ono što nas zanima.

Čupavi tularaš Hpim5205a.th


Koriste se dlake sa donjeg, gazećeg dela šape. Dlaka je gusta, grgurava (ne kovrdžava nego više kao opruga), uključujući i podlaku, koja je kraća, finija i slučne strukture. Koriste se obe, mada u zavisnosti od načina vezivanja dlake ja ne koristim uvek svu kolučinu poddlake. O tome drugi put.

Najkvalitetnija dlaka je prema zglobu šape (tamo gde je izvršena amputacija; primenjena je večna anestezija, ne znam tačno kolika je sačma bila). Na donoj slici je to desni kraj šape.

Čupavi tularaš Hpim5735a

Ova šapa je meni poslužila za više od jedne sezone vezivanja muva. Sa desnog kraja sam uzimao dlaku sa sitnije a sa levog za krupnije muve. Raspon veličina koji pominjem je od #14 (najčešće) do #8 (najređe). Za sitnije muvice (nisam vezivao ispod #18) sam uzimao dlaku između i u korenu prstiju (ne vidi se na slici). Ovde je mrav na #18:

Čupavi tularaš Hpim5312.th

Kao što se vidi, ovde skoro da više nema dlake za "normalne" muve. Dlaka sa jagodica je previše duga a i (čini mi se) poddlaka je ređa nego sa tabana i koristim je za #8 za klena:

Čupavi tularaš Hpim5720c.th


Ništa od ovog ne mora da znači jer ni svi zecovi ne nose isti broj cipela. Osim toga, sve ovo je moje shvatanje stvari, za sada. Što se kunića tiče (rabbit, ne hare), znam samo da Panić reče da im je dlaka gušća i kraća, što mi se čini kao dobra stvar. Prerpostavljam da se radi o odstreljenim "snowshoe rabbit foot"; za one koji su gledali kavez iznutra stvarno ne znam...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyUto 17 Maj 2011 - 13:10

Nema na čemu Rade:)
Krov nije moj već Željkov on je lovac. Upravo tako cela "šapa" koja se koristi je duga oko 15cm.
Prepoznaćeš lako koja dlaka je dobra pošto je talasasta i oštra i izgleda nekako staklasto. Mada se korisit i ona malo tamnija sa vrhova zekinih prstiju.

Bokac me već preduhitrio al' nema veze geek
Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPon 23 Maj 2011 - 20:00

Kolega 100ka, nisi zakasnio, to sada ja cinim, jer sam se stvarno odusevio Bojanovim objasnjenjem pa sam lako presao preko tvog truda. Kako ovde tako i u aktivnostiva u ovom sajtu sve radis profesionalno i jos vise-prosto ljudski, nije mala stvar biti taj moderator,sve procitati i dati odredjen odgovor.
Kolega Panic je legenda u pisanju, sa pravim analizama primene imitacija, pocev jos od njegovog angazovanja u ondasnjim Riborevijama, Ribolovackim novinama,..., (a sada ne mozemo bez njegovih knjiga) i danas u eri Interneta kada smo i mi manje upuceni u mogucnosti da predjemo onu startnu, siroku crtu. A taj njegov vinograd, Aca od niocega stvori ribolovacku interesantnu i poucnu pricu !
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš EmptyPon 23 Maj 2011 - 23:40

Hvala Rade Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Čupavi tularaš Empty
PočaljiNaslov: Re: Čupavi tularaš   Čupavi tularaš Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Čupavi tularaš
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Suve mušice-
Skoči na: