MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 LOŠ ŠTAP

Ići dole 
5 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 21:19

Šta mislite,dal' ima loših štapova u klasi 200-300€?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Andric Veljko
Gola udica
Gola udica
avatar


Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.05.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 22:13

Nema los stap,samo "losa" ruka,akomodiras "ruku" prema karakteristikama stapa i sve je ok...
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 22:20

To,Instruktore.Svaka čast.

Ovo sam pitanje postavio jer čitam često na netu kritike i "kritike" raznoraznih štapova.I moje je lično mišljnje da samo ruka može biti,ne možda loša,prije neuvježbana.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Andric Veljko
Gola udica
Gola udica
avatar


Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.05.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 22:48

Zeka ::
To,Instruktore.Svaka čast.

Ovo sam pitanje postavio jer čitam često na netu kritike i "kritike" raznoraznih štapova.I moje je lično mišljnje da samo ruka može biti,ne možda loša,prije neuvježbana.

Losa druze ,losa,ali pod navodnicima, a i ne vredi vezbati bilo kako...

Ti ovo i kada znas odgovor postavljas pitanja? Very Happy Very Happy Dobra ti taktika Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 23:11

To Zeka zarad nas koji se stidimo Embarassed Wink
Mislim da pored "uvežbanosti/neuvežbanosti ruke" tu postoji još jedna stvar, a to je naklonjenost ribolovca ka štapu određenih karakteristika, što najčešće stvara subjektivni osećaj da je neki štap bolji od drugog.
Nazad na vrh Ići dole
Andric Veljko
Gola udica
Gola udica
avatar


Broj poruka : 12
Datum upisa : 17.05.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 23:28

100ka ::
To Zeka zarad nas koji se stidimo Embarassed Wink
Mislim da pored "uvežbanosti/neuvežbanosti ruke" tu postoji još jedna stvar, a to je naklonjenost ribolovca ka štapu određenih karakteristika, što najčešće stvara subjektivni osećaj da je neki štap bolji od drugog.

Tacno tako druze.Svaki covek je drugaciji,i ima nesto sto voli i u cemu vise uziva,pa se u tom pravcu i krece.Npr. Ako neko ne uziva podjednako sa krutim stapom kao sa mekim,ili obrnuto, to neznaci da je jedan od njih los,vec da je to subjektivno misljenje ribolovca.Danas zaista nema losih stapova,razlike postoje,ali losih nema,i sa bilo kojim se moze izvrsno loviti i bacati.

Pozdrav druze
Nazad na vrh Ići dole
Amel
Green drake
Green drake
Amel


Broj poruka : 107
Datum upisa : 25.07.2009

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 23:43

Koliko je ruka kriva i doprinosi pucanju stapa u mahanju, i da li tu dolazi do izrazaja kvalitet stapa, jel ''lomljenje'' ruke u zglobu pogubno po stap ???
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyNed 13 Sep 2009 - 23:55

Amele, ako si polomio štap u zabačaju ili je štap bio kompletna kršina ili si ga čuknuo nečim i pri malo većem naprezanju je pukao. Grafit ima osobinu da je vrlo elastičan ali je takođe vrlo krt, ne podnosi udarce. Zato oprezno pri zabacivanju teških muva i pri transportu štapa.

Ovo što su Zeka i Veljko pisali se odnosi na višu srednju klasu i visoku klasu cenovni raspon od 200-300€, naravno da su i štapovi od 50-100€ dobri. Bokac peca štapom od 20-30€ i ja sam ga probao i sasvi je OK,a li su mu se pojeli provodnici za godinu dana. Većina štapova se danas pravi na dalekom istoku, pa tako može da se desi da ista fabrika radi štapove za nekoliko firmi u raznim cenovnim klasama. Razlike u osnovnoj sirovini (grafitu) nisu velike, veće su u samom postupku proizvodnje štapa i onome što dolazi kasnije, a to je kontrola. Naravno postoje i one firme koje i dalje ručno rade svoje štapove ali onda to košta.
Nazad na vrh Ići dole
Amel
Green drake
Green drake
Amel


Broj poruka : 107
Datum upisa : 25.07.2009

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 0:29

Moze biti da se izvukao segmenat jedan iz drugog i da je doslo do kako se to kaze klackanja:)
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 0:36

Vrlo moguće, to je čest problem kod niže klase štapova Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 0:43

To je najcesci problem kod ruke koja drzi stap i nepravilnog mahanja. Vrlo tesko da ce stap da se rasteka sam od sebe bilo koji pa i oni najeftiniji.

A sad u vezi teme. Sta je to uopste "los stap"? Los kvalitet zavrsne obrade, losa oprema, los materijal? Sta je to sto definise los stap? Akcija mozda?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 1:26

Loš štap je onaj štap sa kojim ribolovac ne postiže subjektivni osećaj ugodnosti prilikom ribolova bez obzira na ulov.
U tom slučaju može da mu smeta i to što je pluta mnogo sitne granulacije, što su provodnici crni, a ne niklovani, što je završna obrada sjajna, a ne mat. U svakom slučaju efekat rđavog qrca kom i dlake smetaju je vrlo prisutan.
Naravno da neko ko da svoju celu platu ili više njih za 100-tinak grama gafita, plute i još koje čega želi nešto vrhunsko i može da zakera, ali generalno gledano ono što je srž štap, a to je blank se ne razlikuje mnogo kod štap koji košta 100 i onog koji košta 1000€ sve je to samo
LOŠ ŠTAP Graphite
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 9:11

Pa Joco nije to neka definicija loseg stapa kada se svodi na subjektivno misljenje i to da "tebi" ne lezi!

I mnogo gresis sa takvim misljenjem jer se MNOGO razlikuju blankovi kod stapova od 100e i onih od 200e a kamoli kod onih koje si ti pomenuo!
Samo, uzmi blank, napravi stap i onda izracunaj koliko je ucesce blanka u ceni stapa, tako da blank ne cini srz stapa kako i sam kazes. Postavi karike nakaradno pa vidi kako ce isti blank da se ponasa, produzi i skrati plutu, stavi teze i lakse karike...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 12:42

Slažem se sa tobom da i oprema mora da zadovoljava neke standarde, ali pita se od govana ne pravi, džabe ti najkvalitetnija oprema ako ti je blank loš Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 13:53

Ja upravo tebe pitam da mi kazes sta je to los blank ili stap. Malopre si mi odgovorio da je to subjektivna stvar ali sta je to sto treba da se definise da bi rekli da je neki stap los. Svakako to nije necije subjektivno misljenje, ni moje ni tvoje.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 15:02

Mislim da najviše uticaja na performanse štapa ima blank, sve ovo ostalo će u manjoj ili većoj meri uticati na kvalitet štapa na kraju, ali ako je blank loš džaba ti Fuji sic karike, pluta klase AAA i držač čekrka od titanijuma sa intarzijama od abonosa.
Prilično je teško definisati šta je dobar štap baš zbog toga što svako subjektivno ocenjuje štap na osnovu svojih afiniteta, meni može da se dopada štap zato što ima half wels dršku, a nekom drugom zbog cigar drške. To je recimo stvar koja ne utiče objektivno na kvalitet štapa, ali zato što određeni mušičar drži štap na određeni način, njem u ribolovu može puno značiti oblik drške.
Postoje neke osnovne stvari koje nije problem definisati kao dobre osobine štapa, npr da je: lagan, ima rezervu snage, ima dobo postavljene karike da bi dobro i lako ispucavao stunu... Ali kada saberš to sa "filingom" ipak je ono što je subjektivno presudno da neko odluči šta je "dobar" štap.
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 15:06

100ka ::
Mislim da najviše uticaja na performanse štapa ima blank, sve ovo ostalo će u manjoj ili većoj meri uticati na kvalitet štapa na kraju, ali ako je blank loš džaba ti Fuji sic karike, pluta klase AAA i držač čekrka od titanijuma sa intarzijama od abonosa.

Ama ja tebe pitam prosto pitanje! Sta znaci los ili dobar blank?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 15:19

simpson H ::
Ja upravo tebe pitam da mi kazes sta je to los blank ili stap. Malopre si mi odgovorio da je to subjektivna stvar ali sta je to sto treba da se definise da bi rekli da je neki stap los. Svakako to nije necije subjektivno misljenje, ni moje ni tvoje.
Onda se malopre nisi lepo izrazio.

Dobar blank je svaki koji radi svoj posao, a to je da dobro baca strunu i lako čupa ribu Very Happy
Ako hoćeš maximalno pojednostavljeno.
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 15:44

Ne mogu da prihvatim taj odgovor jer stap niti baca sam niti cupa ribu sam. Pricamo sta je to, kako si ti rekao da od govana pita ne biva, LOS BLANK (ili stap, jer po tebi sve je u blanku)?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 16:13

Šta si ti profesor na ispitu iz "tackle-ologie" pa nemožeš da prihvatiš odgovor geek
Štap ne baca sam znam da ima ljudi koji bacaju strunu iz ruke dalje nego neki sa štapom. Ali štap je upravo tome i namenjen da bi prosečan građanin koji jednom mesečno zapali od žene i dece na vodu mogao da ode i da se sit napeca iako nije proveo 100sati treninga na livadi.
Štap je alatka koja nam pomaže da dalje i lakše zabacimo strunu. Bez alata nema zanata, ali da bi izvukao maksimum od alata moraš biti pravi majstor. Prosečan mušičar ne mora da ima najkvalitetniji štap i ne mora da bude EFFA instruktor da bi izašao na vodu i upecao ribu. Sa dobrim štapom će to lakše učiniti sa lošim teže (ili neće uopšte), ali pitanje da li će sa najboljim štapom imati bolji učinak nego sa nekim koji je samo dobar zato što neće imati znanje da izvuče maksimum od tog štapa.
LINK Pogledaj na ovom linku, čovek od oko 45 godina je uzeo prvi put u ruke mušičarski štap (niže srednja klase <100€), na kom je bila no name struna od 10-15€ i čekrk od 20€. Za par sati pecanja je upecao 4 ribe i otišao zadovoljan kući.
Džabe ti najsavršeniji štap na svetu ako ne znaš odlično da bacaš nećeš primetiti razliku, a onaj ko ume toliko dobro da baca njemu je najčešće svejendo čime baca.

Nije sve u blanku, ali je blank osnova štapa. Kao temelj na kući, džabe što ti je kuća savršeno sazidana od najboljih mogućih materijala, što imaš mermerne stepenice i najsavršeniju izolaciju ako ti je temelj loš.
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 16:39

Jos uvek nisi rekao sta je to los ili dobar stap/blank. Tj tacnije u 8 postova u ovom topicu nisi nista ni rekao u vezi teme Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
Amel
Green drake
Green drake
Amel


Broj poruka : 107
Datum upisa : 25.07.2009

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 17:38

dajte malo o tom carbonu, jel to presudni faktor u kvaliteti blanka ili ima tu jos stosta?
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 19:21

@ Simpson
100ka ::
Dobar blank je svaki koji radi svoj posao, a to je da dobro baca strunu i lako čupa ribu Very Happy
Ako hoćeš maximalno pojednostavljeno.
Najbolji štap je onaj koji možeš da kupiš i sa njim da uživaš u ribolovu Exclamation


@Amel
Pogledaj klip koji sam okačio o proizvodnji mušičarskog štapa na prethodnoj strani videćeš da ima tu još nekih caka ali načelno karbon ili ti ugljenično vlakno je glavni sastojak blanka. Naravno da će na kvalitet uticati i način obrade i smole koje se koriste za lepljenje.
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyPon 14 Sep 2009 - 20:57

Dobro to je najbolji, a sta je dobar ili los stap/blank koji stalno spominjes? Mene samo to zanima a nema u ovoj emisiji sto si postavio pa rekoh da nemas neku drugu emisiju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
Amel
Green drake
Green drake
Amel


Broj poruka : 107
Datum upisa : 25.07.2009

LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP EmptyUto 15 Sep 2009 - 0:03

simpson H ::
To je najcesci problem kod ruke koja drzi stap i nepravilnog mahanja. Vrlo tesko da ce stap da se rasteka sam od sebe bilo koji pa i oni najeftiniji.

A sad u vezi teme. Sta je to uopste "los stap"? Los kvalitet zavrsne obrade, losa oprema, los materijal? Sta je to sto definise los stap? Akcija mozda?
Simpson nisam ovo shvatio, hoces da kazes ako ja pored mahanja rukom naprijed, vise radim sa zglobom( isto kad je jabuka nabijena na drvo i hoce se baciti sto dalje) , hoces reci da to dodatno opterecuje stap i dovodi do pucanja?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





LOŠ ŠTAP Empty
PočaljiNaslov: Re: LOŠ ŠTAP   LOŠ ŠTAP Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
LOŠ ŠTAP
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarski pribor :: Štapovi-
Skoči na: