MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Spin & Fly magazin

Ići dole 
+14
milance
Šone
Trn
pedjabg
bogi
Oholiver
Zeka
ekoljuba
bokac
simpson H
Goci
Prota71
Superfly
100ka
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 14:26

Goci ::
Embarassed Jel bio email ili PP?
Emajlirana poruka na emajliranu adresu u S&F-u! Duguješ pivo(a) za nepoštovanje mušterija! A uz to sam čuo i da smo kolege po struci - pa zar tako "kolezi"?!? Evil or Very Mad
Strašno! E, sad ću da se iznerviram i osnujem ribolovački časopis sa tiražom od 300.000 primeraka (barem)! Very Happy
Nema veze, doći će "maca na vratanca" pa kad udarimo po nekoj "zozovači"...! drunken

P.S.

Bilo je dosta prepucavanja po Forumu oko izbora štapova za FF, do poslednje kapi piva sam branio gledište "ležanja u ruci" kao osnovni kriterijum pa ne bih ponovo o tome pošto će se uključiti "neki" a može i Veliki Brat Foruma da mi ukine dovod kiseonika u ruke pa više neću moći da kuckam... "Bacači iz duboke vode" će ti preporučiti neki štap (obično ludo skup), oni koji samo pecaju će ti preporučiti neki drugi (iz srednje klase) a oni koji zaista umeju da pecaju i hvataju ogromantne količine ribe će ti reći da uopšte nije bitno - oni će sa svakim štapom da upecaju ribu(e)! Naravno, iz cele priče isključujem mišljenje "Fensera" i kolekcionara kojima je štap od par hiljada Jevrejčića "prava prilika"! A ima i onih koji imaju specijalno rađene štapove sa pozlatom i ugraviranim svojim imenom... To je već "lapurlatizam" i ne spada u domen ribolova... Takve testove koji ti nedostaju bi trebalo da ti urade ljudi koji su decenijama u ovom sportu (tipa Goran Grubić, Aca Panić i tsl., ali ne verujem da bi se oni "mlatili" time, ljudi samo pecaju i upecaće ribu i leskovakom, štosa radi - što, naravno, ne znači da ne znaju šta valja!).
Početnicima poput mene (skoro) svaki štap valja - potpuno isto numemo da uvatimo ribu ni sa onim od 10 EUR--a ni sa onim od 1.000 pomenutih... Sad Ali, pošto smo (relativno) pismeni, hvala Darvinu, pročitali smo dosta o FF pa uvek možemo da se vadimo da je "riba bila strašno selektivna" - htela neku muvu koju baš tada nismo imali u kutiji... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
aca-laki
Elk hair caddis
Elk hair caddis
aca-laki


Broj poruka : 350
Godina : 36
Location : Malo Crnice
Datum upisa : 25.06.2010

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 14:27

Casopis je dobar,doduse nisam redovan citalac ali je na zavidnom nivou iznad ostalih casopisa.danas bas listao casopis "reviri" il tako nesta i ne mogu da verujem da objavljuju mesaroske slike sa nekim stukicama koje su naj verovatnije ispod mere...Onda za mene takav casopis gubi svaku smisao.stata sto "spin-fly" nije samo "fly" Very Happy

Predlazem za pice ovo Twisted Evil
Spin & Fly magazin - Page 7 Radza
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 14:39

Laki,
Ne greši mlađahnu dušu! Ako pod štukice u "Revirima" misliš na one koje je Savulov pecao na Karašu - one veselo plivaju i dalje! Iz pouzdanih izvora znam da Savulov vraća ribe nazad, par komada u meri je dao Čedi fotografu "za večeru". Čovek je sportski ribolovac u pravom smislu te reči a pošto su se kačile samo takve male (uglavnom), šteta je bilo ne slikati ih - ostao bi tekst bez slika a to nije lepo...
Usput, pomenuti uredno sarađuje sa ribočuvarima (Dekijem Šijakom) pa prijavljuje "kasape" i pomaže u očuvanju ribljeg fonda, barem po informacijama koje ja imam.
No, dok se ne uverim lično na Opovu, ne smem da tvrdim 100%, biće prilike! Uostalom, neka se "Fulcrum" oseti prozvanim povodom ovoga pa neka kaže kakvo je njegovo viđenje pošro zna čoveka lično i to jako dobro!

P.S.
Zaboravih! "Vrhpoljka" je vrh! cheers Ubija sve bacile bez ostatka! Dobro, ima i jednu "sitnu" manu: ubija i konzumenta ali to samo dodatno garantuje da će i bacili u konzumentu biti garantovano pobijeni! Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 15:28

Ako je na spinandfly gmail ondak je verovatno otišlo u Spam, pa je lepo samoobrisaTo kroz 30 dana... Evo sad gledam mejlove od oktobra i novembra i nema...

A da ti to nađeš u Sent pa da pošalješ pa, i da ja pročitam sa godinu dana zakašnjenja. What a Face

A glede struke, koleZa urednik u pokušaju je inženjer elektronike smer Računari (prosek 8,8 ali sa tolko i godina studiranja Embarassed ), 4 godine šljakao kao programer, dogurao do jedne od najboljih firmi u Srbiji, upisao doktorske studije... i onda mu nešto kvrcnulo u glavi i skontao da nema novca koji plaća 9-10 h šljakanja za Šveđane i Norvežane dnevno + učenje novih tehnologija u slobodno vreme kući + plus pisanje prokletih radova za studije...

Zato sad radim duplo više i zarađujem duplo manje. alien

Al se fino zabavljam... cheers
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 16:04

"Slabostrujaš"?!? Povlačim ono "kolega" - proteraš 1A kroz svu tu elektroniku i ode sve u dim! Very Happy

Ništa bez par kA! cheers Idea

Ništa ne brini što se zarade tiče - biće još manja a što se rada tiče, biće ga sve više! Troškovi će da rastu a cenu časopisa možeš podizati ali oprezno i pomalo - ko još čita danas?!? Uskoro će da ugrađuju čipove direktno u glavu, par priključaka na samoj lobanji i milina - ceo svet tvoj! Strašno... affraid
Iz novina prosečan Srbin pogleda sportsku stranu a oni malo stariji "penzionerski Facebook" i to je bilo to ako je sve u redu sa metabolizmom, obavi se posao u WC-u - i gotovo čitanje! Jedino kod problema sa probavom se pređe u novinama na "teže" teme, politiku i tsl. - to proteruje garantovano! Twisted Evil

Ništa, napravi sebi još posla - tako nećeš stizati da jedeš (što košta), nećeš stići da izlaziš (takođe košta) i nećeš stići da trošiš pare na oblačenje (a i šta će ti odeća kad ne mrdaš od računara), tako da ti pare i neće trebati...! Very Happy

Evo ideje! Question Napravi S&F kanal na TV-ju i eto posla a i para (nešto kao Fish&Hunting)! Naravno, treba naći sponzore: neke proizvođače pašteta koje garantovano ubijaju na duže staze, proizvođače opreme... I još par stotina hiljada Jevrejčića i eto posla a i zadovoljstva! Proglasiš se, barem za početak, glavnim glumcem i performerom i uživaš u pecanju pa to još prodaješ televiziji! A možda postaneš popularan kod pripadnica lepšeg spola nakon toga - milina! (Znaš ono: cepanje rukava kad prođeš ulicom, vrištanje tinejdžerki i padanje u trans...! cheers ) Prijavljujem se dobrovoljno i besplatno kao telohranitelj koji će podmetati svoje nejako telo pred masu nadirućeg ženskinja! Very Happy

Samo napred u nove radne i ostale pobede i "Think Big!"
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 18:50

Kome Zokijeva emajlirana sabrana dela nisu završila u SPAMu, ni pakao mu neće teško pasti...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 19:53

Crni Zoki, šta napisa... affraid Ništa, otvaram pekaru, tu bar neću reći "nema leba od ovoga". Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 21:40

To sam 'teo da ti kažem al' mi bilo neprijatno... cheers
Posle sveg školovanja i uzleta u izdavaštvu da "spadneš" na pekaru... Ali, barem da bude kao ona pokojnog Ace Pekara - najbolja na svetu, onda može! Pa mlade pekarske radnice... Eh, šta ću kad sam fetišista... K'o lud na brašno - samo nije smejanje u pitanju...

P.S.
Boki je u pravu, ti si "little baby" što se tiče moji emajliranih - šta ih je ON pobacao...!!!!! affraid
Kvantilione na kubni zilion! Počele su da mu mile iz gajbe po okolini i da napadaju komšije i komšinice (i KOMŠINICE)! Jedna je ujela poštara, nekoliko ih je bilo zgaženo na ulici što je izazvalo višesatne zastoje u saobraćaju, više ih se rezigniranih i obesmišljenih (kada ih je Boki surovo šinuo napolje iz kompa) bacilo sa terase, nekoliko mi se vratilo posle višemesečnog lutanja po "belom" svetu, omršale, ofucane, iscepane, sa vidljivim manjkom bajtova... No
A sa toliko ljubavi i nežnosti su ispraćene na daleki i neizvesni put elektronskom autostradom...! I love you Svaka negovana kao malo dete... Sad Sad Sad
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 26 Okt 2010 - 22:10

Ko o čemu, Zoki o pekarkama...
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 0:20

bokac ::
Ko o čemu, Zoki o pekarkama...

Zokiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii imam i Ja jednu,samo da znas...pokazao sam je Ljubi,kod nas na Bezaniji radi,uvek trecu smenu..."...moja pekarka je vrlo lepa devojka,cesto idem kod nje mada...." drunken
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 9:41

Prota71 ::
imam i Ja jednu,samo da znas...pokazao sam je Ljubi,kod nas na Bezaniji radi,uvek trecu smenu..."...moja pekarka je vrlo lepa devojka,cesto idem kod nje mada...." drunken
Što mi se jede noćni burek!!!!

Javi se danas, idemo noćas obavezno pa makar u pekari dočekali prvu smenu! cheers cheers cheers cheers cheers

P.S.
Uh! Zamisli je kako izranja iz džaka brašna, obnažena naravno, kao Venera iz morske pene...! cheers cheers cheers cheers cheers What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 13:42

malo pekarka ovlazi i napravi joj se testo dole a ti jadan moras peciva od toga da pravis, imenujes ih naravno dilindara kroasan, jos ako je neoprana onda ce i kajmaka da bude......prijatno zoki Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 13:53

Oholiver ::
malo pekarka ovlazi i napravi joj se testo dole a ti jadan moras peciva od toga da pravis, imenujes ih naravno dilindara kroasan, jos ako je neoprana onda ce i kajmaka da bude......prijatno zoki Very Happy
Malo "korice" ne smeta...
Biće kao da joj je prvi put... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 14:31

bokac ::
Ko o čemu, Zoki o pekarkama...
Izgleda ih voli ko Joca stoka sisate pankerke!

A zamisli tek sisatu pankerku koja je pekarka! cheers
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 14:37

Ih, nemoj me meračiti, ba!
Nije lepo jesti pred gladnima!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 14:51

GLODURE nije ona s bir festa pankerka, ako na nju misliš, al da ima sisuuuuuuuu affraid
Moraću nekako da se pobrinem oko toga scratch
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySre 27 Okt 2010 - 15:33

Mlad si Joco, plašim se da se ne zagrcneš, da ti ne pozli (pu, pu, daleko bilo!)...
Pusti ti bolje nas matore da se žrtvujemo, na vama mladima svet ostaje pa je šteta da manjkate, pu, pu, ...! Very Happy
A mi matori smo ukrtili, navikli na razne nedaće, prošli Scile i Haribde pa ćemo podmenuti nejaka staračka pleća, ma šta "pleća", sve organe zarad očuvanja naše vrle omladine! Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySub 11 Dec 2010 - 14:35

Trenutno u procesu štampe... Smile

Spin & Fly magazin - Page 7 Naslovna-8

Spin
Dan na jezeru “Joca”: Predstraža Raja
Ryobi Vertigo 5000: Jako i jeftino
Jesenje varaličarenje bucova: Dva favorita
Jezero Međeš: Raj u srcu Srema
Lucky Craft Sammy: Bananarama
Varaličarenje bucova krajem jeseni i tokom zime: Lagano i sa pauzama
Lav MD Trgec: Domaći Heavy metal
Varaličarenje smuđa Silki glavinjarama: Dobre vibracije
Varaličarenje kapitalnih grgeča u jesen i zimu: Kapitalci na novi Soft 4Play
Smuđ kamenjar: Mali agilni šmeker
Varaličarenje na jezeru Pfaffensteg u Austriji: Jezero sa dva lica
Izrada cofa: Očas posla do vrhunskog mamca
Varaličarenje iglice: Ubojita vunica
Priče sa Malog bačkog: Kad sva čula zatrepere

Ihtiologija
Krkuše (Gobio): Ribe kojima su ukrali ime

Fly
Jesenji lov lipljana na Tari: Lipljan u vrijeme prvih mrazeva
Restrospektiva sezone 2010: Mušičarenje u godini poplava
Lov bele ribe nimfama na Uvačkom jezeru i Vapi: Kako sam se navukao na nimfarenje ciprinida
Veštačke mušice: Klinkhåmer Special
Mušičarenje štuke: ”Must have” boje za štuku
Veštačke mušice: Little Shit
Fly Tying: Zec (B)okac rendeer
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySub 11 Dec 2010 - 18:11

Opa kakav je ovo suplajz na kraju, Boki ništa se ne fališ, da si počo da se baviš spisateljskim radom Smile
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySub 11 Dec 2010 - 22:10

Nije Bokac piso Okac,
već je Panića-Grubića delo
gde se o muvi ubojitoj kazuje
i kako je praviti od krzno belo.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptySub 11 Dec 2010 - 22:42

Pa ovaj nas Goci k'o Romen Rolan! Cool Je li to juznjacka zima udarila, pa pocela pesnicka posela?
A sta bi nasim G&P? "Little shit"? Siguran sam da ce reakcija biti "Little shit, indeed!" cheers
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyNed 12 Dec 2010 - 4:37

Men sad nikvo ne'e jasno scratch
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyNed 12 Dec 2010 - 13:03

100ka ::
Men sad nikvo ne'e jasno scratch
Ništa ne brini, ni autorima postova ništa nije jasno! Twisted Evil
Udarila nejeb..., pardon, nepecanje u glavu...! 'Oće to, zimi naročito a bude i s proleća, leti i u jesen od previše pecanja! Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyNed 12 Dec 2010 - 13:07

Crkva? Shocked Venčanje? Shocked

Idi begaj, u Boga ne verujem!
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 EmptyUto 12 Apr 2011 - 23:11

Spin & Fly magazin - Page 7 Naslovna10

Istu ovakvu će da uvati Čubra na Vlasinu, al ne znamo kad. geek
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Spin & Fly magazin - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Spin & Fly magazin   Spin & Fly magazin - Page 7 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Spin & Fly magazin
Nazad na vrh 
Strana 7 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Slobodni sastavi :: Ozbiljne stvari-
Skoči na: