MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite

MUŠIČARENJE NA JEZERU

Ići dole 
AutorPoruka
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

Broj poruka : 91
Godina : 35
Datum upisa : 11.06.2009

MUŠIČARENJE NA JEZERU Empty
PočaljiNaslov: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyUto 21 Jul 2009 - 22:10

U mojoj blizini se nalazi akumulaciono jezero koje je puno ogromnih potočara,a gdje odlične rezultate pravim voblerom.Zanima me mogu li složiti neki jak pribor za daleke izbačaje i strimerom napraviti nešto slično i bili za to trebao sačekati pošto sam još početnik.Na rijekama više ne lovim nikako nego mušičarskim priborom,pa bi volio varalice zaboraviti i na ovom jezeru...
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

Broj poruka : 2530
Godina : 47
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyUto 21 Jul 2009 - 22:16

Pa zaboravi,ko ti brani.I nauči daleko da bacaš i priušti si adekvatan pribor.A prvo,nauči da bacaš.

It is not just about catching a fish,it is how you look doing it
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyUto 21 Jul 2009 - 22:22

Imam šnjuru DT i ne mogu je izbaciti cijelu ali ne ostane mi puno.Dosta dobro mi ide.A kakav ti je to adekvatan pribor?Koja klasa?Moja 6-ica je,predpostavljam,malo za to...
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyUto 21 Jul 2009 - 23:12

Nije.Uzmi samo neku WF ili crvenu TT strunu i vježbaj uske lupove.Poslje ćeš to prebaciti sa strane za tonuću strunu i strimere.

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6802
Godina : 36
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptySre 22 Jul 2009 - 7:52

Poslušaj Zeku i vežbaj bacanje. Mada za jezero ti je možda najbolje da nabaviš šlauf engleski float tube. Možeš i sam da ga napraviš od unutrašnje gume za traktor ili neki manji kamion. Pošto na jezeru najverovatnije nema nekih prevelikih talasa i jakih struja može da nabaviš i neki čamac na naduvavanje (pogledaj link).
LINK

Za postizanje dalekih zabačaja najbolje ti je da nabaviš shooting head. Na netu negde postoji objašnjenje kako da od DT strune napraviš glavu za šuting hed sistem, a "runing line" praviš od monofila koji su predviđeni za to. Koliko sam ja shvatio fora je da presečeš DT strunu na pola (mislim da se uzima za klasu veća od klase štapa da bi ga lakše punila), onda jednu od te dve polovine staviš na štap i vidiš sa koliko strune počinje da ti puni štap, pa polako odsecaš višak dok ne dođeš na odgovarajuću dužinu. Fora kod šuting hed struna je što imaš prilično tešku i kratku glavu i tanko telo strune, tako da nemoraš puno da mašeš da bi daleko zabacio. A ovo možež da uradiš i sa tonućom strunom.
Ako te mrzi da se cimaš oko svega toga, a imaš nekog preko možeš da naruči neku WF6F/S. Meni je teča pre dve godine greškom doneo ovakvu strunu umesto obišne WF6F i mogu ti reći da je za nimfarenje i strimerisanje super. Prvih 10' (3m) je tonuće ostatak strune je plivajući kao i klasičan WF struna. Mislim da se sada prodaje u ovom pakovanju LINK Naravno možeš da kupiš i klasičnu tonuću strunu ili tonući predvez koji ćeš staviti na plivajuću strunu, a kao poslednja opcija ti naravno preostaje da kada koristiš plivajuću strunu na tipet staviš nekoliko olovnih sačmica.
Naravno ako ima mesta gde je riba blizu obale i u plićoj vodi zaboravi sve ovo gore i idi upecaj neku pa okači sliku Very Happy

Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptySre 22 Jul 2009 - 15:57

Imam štap VISION 3ZONE #6 i nisam siguran da bi bio opušten da mi neka od tih riba po koje idem tamo uzme dok lovim s njim-mislim da bi bilo problema,ali ajde,kad vi tako kažete,probaću-samo mi treba ili skroz tonuća šnjura ili ta kojoj tone barem 3-4 metra-sa plivajućom bi to bilo na silu i s dosta slabijim rezultatima-definitivno.Hvala-pozzz!!!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptySre 22 Jul 2009 - 18:52

Ako pecaš sa plivajućom strunom veži samo monofil sa nekoliko sačmica olova bez konusnog predveza da bi brže tonuo.
Možda možeš i da primeniš malu prevaru, na strunu direktno veži recimo 3-4m (ili više ako ti treba) varaličarskog konca (pletenica-spidewire) recimo 0,12mm, a na nju veži metar tipeta od monofila debljine 0,20mm (ili koliki već želiš da koristiš). Tako će ti sistem brže tonuti pošto je pletenica tanka, a i olovo je pretpostavljam manje krza od monofila.

P.S. Kolike su te ribe tamo ako misliš da nemožeš da ih izvadiš sa štapom klase #6?

Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptySre 22 Jul 2009 - 21:52

Potočare od 2,3,4 kg su normala a udaraju i značajno veće(mada te veće ja nisam imao).Koliko znam svake godine je rekord Hrvatske ulovljen upravo tamo.Jezero se zove Štikada,nalazi se odmah pored Gračaca-možda možeš naći nešto na netu o tome.Ne kažem da ih ne mogu izvući,samo nikad nisam išao na tako nešto bez ozbiljne varaličarske ''štapine'' i pomoći ''kvačila''kako ga mi ovdje zovemo-imam osjećaj da bi se ovaj moj mušičar savio u oblik naopakog slova U.Jedva čekam da probam-mada sam još uvijek malo skeptičan,sreća pa ću morati čekati septembar za to(sad su sve pobjegle od vrućine na sredinu)pa ću se stići kvalitetno spremiti što se tiče opreme.Pozzz!!!
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptySre 22 Jul 2009 - 22:18

Sve to šestica sređuje bez problema.Dobar čekrk,sa dosta bekinga,i udri po Štikladi.Ako ima problema,zovi,pa da vidimo možemo li mi nešto tamo da ulovimo.

Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2463

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 1:40

...ili prosto da uzmeš varku i uživaš?!?
...to jest, ako možeš da uživaš u pecanju, a da nije muvarenje...

PS: bez uvrede, da li ti ime Lefty Creh zvuči poznato?
Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 14:41

Zekane,dobra ekipa je uvijek dobro došla,ja od štikade na 5-6km imam vikendicu u prirodi-pod Velebitom tako da se ne trebaš sekirati za spavanje ako te put nanese...Bokac,uživam ja i s varkama ali ni blizu kao kad mušičarim,pa mi je ambicija da sav ribolov svedem na to.A što se tiče Lefty Creh-a,ne zvuči mi poznato i ne vrijeđam se tako lako...Pozzz!!!
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 15:44

"The one thing wrong with most fishermen in this country now is that they have restricted themselves to several species, or one type of fishing. You meet a guy who fishes only for trout or for bass, or you meet someone who says, 'I only use a fly rod.' That's wrong. I can tell you, they miss out on a lot of fun."
Bernard "Lefty" Kreh, Sports Illustrated, April 7th 1980.

Nemoj više da ga spominješ.I on je evoluirao od tog datuma.NApiš mu mail i pitaj ga dal' i sada ima isto mišljenje.

Džoni,batali varaličarenje i mahač u ruke.Ipak smo mi probrana sorta. Twisted Evil

Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 16:11

Ima istine,daleko od toga da nema-ali fly fishing je definitivno vrh-bez konkurencije!!!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 17:00

Johnny ne plaši se uzmi tu šesticu i rasturi te pastrmketine, jedino što ti u ovom slučaju treba je kao što ti je Zeka napisao punooooooooooo bekinga i naravno vrhuski predvez. E da i obrati pažnju na konektore na kraju strune da ti riba ne isčupa strunu sa bekinga (za ovo sam potpuno ozbiljan). Očekujem slike za mesec dana cheers

@ Zeka
Kad smo kod evolucije. Šta je starije varka ili muva Question Wink

Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 17:58

Pa šta je starije,Joco????

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyČet 23 Jul 2009 - 23:59

Rekao bih muva pošto postoje Elianovi zapisi sa Astreusa u Grčkoj Makedoniji iz drugog veka.
Varka je ipak malo komplikovanija naprava po načinu izrade, a i nemere bRez mašine scratch

Royal coachman
Royal coachman
bokac

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyPet 24 Jul 2009 - 1:34

Ako postoji dilema - mahač ili dvogled - ukoliko je ovo drugo odgovor da bi se nadmudrivalo s pastrmkama, onda je odgovor jasan - ono što te dovodi u domet plenu. Za lov jezerske pastrmke sa obale Italijani tradicionalno koriste štapove od 3 do 4.5 metara, olovne suze, sbirolina i uglavnom crve, tek ponekad nešto što se podvodi pod muve kao mamac... Nisam primetio da su nešto gadljivi i stidljivi po tom pitanju. Ukratko - svo ovo suvozemno palamuđenje ostaće to što jeste, dok se ne overi na jezeru.... i tako petnaest puta za redom!

Ne znam otkud ta kvaziaristokratska dilema, ja je nemam - evo, pitajte Jocu - bili smo na Belom Timoku 4-5 dana, varku poneo na jedan sat pošto se nismo ni raspakovali + sutra ujutru da snimim teren, ostatak je bio peckanje muvama, čak i klenčići nisu bili preterano sitniji nego na varku....

Pecanje je jedno, prženje je drugo, osim ako se ne pržite na pecanje. Wink
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyPet 24 Jul 2009 - 11:51

Zeka ::
"The one thing wrong with most fishermen in this country now is that they have restricted themselves to several species, or one type of fishing. You meet a guy who fishes only for trout or for bass, or you meet someone who says, 'I only use a fly rod.' That's wrong. I can tell you, they miss out on a lot of fun."
Bernard "Lefty" Kreh, Sports Illustrated, April 7th 1980.

Nemoj više da ga spominješ.I on je evoluirao od tog datuma.NApiš mu mail i pitaj ga dal' i sada ima isto mišljenje.

Pametne stvari teško ulaze u modu, još teže izlaze.
Ne sumnjam da je matori promenio mišljenje, a ako sumnjaš - pitaj ga ti! Cool
Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger
johnny

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyPet 24 Jul 2009 - 17:38

Imam još dva pitanja za profesionalce...Mogu li na ovaj štap #6 staviti čekrk Vision Koma cassete #7/8-ne mogu ga naći u drugoj klasi a paše mi zato što ga za 70€ dobijem s tri špule,i gdje mogu naći šnjuru shooting head #6 F/S-da joj tone barem 3m a bilo bi dobro i više-npr 5-6m,ako ima...Hvala unaprijed!!!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU EmptyPet 24 Jul 2009 - 22:36

Prvo za čekrk najverovatnije da paše, ali ne bi bilo loše da probaš.
Shooting head pa još F/S teško da ćeš naći u ovim krajevima. Skroz tonuću "S" možda uspeš da nađeš. Mislim da se strune sa tonući prednjim delom F/S prave samo da tih prvih 3m tone. Ako ti treba da postigneš veću dubinu kupi tonuću S(sinking) strunu. Možda ti je to čak i najbolje rešenje. I ne mora da bude shootin head kupi neku WF6S i mislim da si rešio problem.
Pogledaj P.P.

PočaljiNaslov: Re: MUŠIČARENJE NA JEZERU   MUŠIČARENJE NA JEZERU Empty

Nazad na vrh Ići dole

MUŠIČARENJE NA JEZERU
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarenje - ribolov veštačkom mušicom :: Kako mušičariti?-
Skoči na: