MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Grgeč/bandar-Perca fluviatilis

Ići dole 
+5
Oholiver
rancic
dusan.momcilovic
Prota71
100ka
9 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptySre 23 Dec 2009 - 8:48

Zloupotrebiću sliku Zvezdanovih strimera za bucova (sa ovog foruma), a inači mi ih je poklonio.
Srednji u prvom redu i poslednji dole su ubistveni za bandara. Udica je šaranska 4, a ceo strimer je oko 5 cm, polarna lisica i dve sjajne trakice sa strane.
Ne mora čak ni epoksidne oči - raskiva na ovo.
Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Ostatakekipexa6.th
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptySre 23 Dec 2009 - 15:32

Rančiću kad hoćeš nešto da dopišeš posle svog poslednjeg posta, a ako niko nije pisao posle tebe slobodno edituj svoj post. Ovde nema vremenskog ograničenja za editovanje sopstvenih postova Wink
Sve što si napisao meni je koristilo, nisam nikad pecao bandara na muvu, ali imam nameru pošto mi je jako interesantan zbog svoje agresivnosti i borbenosti, šteta što ne raste veći.
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 10:06

Raste, kažu, do kilo i po. Ti veliki se retko, retko hvataju. najveći kog sam uhvatio je bio otprilika kao pivska flaša - oko 700 grama.
Jedna stvar mi nije jasna. Kad ima toliko tih do 20 cm koji se uglavnom love, gde nestaju kako rastu. Kao da odlaze negde. Nikako mi to nije jasno. Ili vrlo malo njih preživi tu veličinu.
Nazad na vrh Ići dole
milance
Woolly Bugger
Woolly Bugger
milance


Broj poruka : 96
Godina : 61
Location : Pančevo
Datum upisa : 25.11.2009

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 11:04

Ni meni nije jasno šta se sa njima događa??? Sigurno se svi ne izlove, ima ih uvek mnogo sitnih a jako retki su iole krupniji???
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 12:19

U svakoj vodi gde živi štuka, bandari ne rastu veliki (bar ne u dovoljnoj koncenrtaciji). a u akumulacijama kao što je Gruža ima i smuđa i soma, što je još nepovoljnije po bandare.

E sad, zašto... ko to zna?
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 15:24

bokac ::
U svakoj vodi gde živi štuka, bandari ne rastu veliki (bar ne u dovoljnoj koncenrtaciji).
Ovo nije baš tačno... Tamo gde neme štuke, grgeči se često prenamnože i nemaju dovoljno hrane, pa budu zakržalji rastom. Ovo je recimo bio slučaj na Vlasinskom jezeru pre 20-30 godina, a sada je malo bolje (mada i dalje nema štuke).

U većini prirodnih nizijskih jezera srednje i severne Evrope, pa i dobrog dela Azije, ima i grgeča i štuka. Štuke narastu tamo preko 20 kg, a grgeči preko 2 kg.

Evo jednog od 2.4 kg upecanog na našu Orku:

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Bandar
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 15:40

A di je ovo upecato affraid
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 16:00

Ne znam, mog pitam Jocu. Mada mislim da je Nemačka.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 16:22

Kada se pogleda karta rasprostranjenosti štuke (manje i bandara, mada...) vidi se da je Srbija u oba slučaja (skoro) rubno područje njihove rasprostranjenosti. Možda je to razlog više da Vlasinsko jezero odstupa od voda u Srbiji i po tome što nedostatak severne geografske širine nadomeštava hladnijom nadmorskom visinom.

@Goci
Jedan ulov ne znači ništa (piše nešto u zagradi...). Statiska je presudna (živeo Dušan Momčilović!), kao i činjenica da se moj odgovor dešava u Srbiji. 'Kamo slike sa vode u Srbiji, sa čestim ulovima i štuka i (krupnih) bandara? Za skromnog mene, krupan bandar je 300g, 500 je lični trofej a 1kg je kapitalac (za štuku sve to samo x5).
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 17:02

E drugari jedno pitanje. Kakva je populacija bandara na jezeu Joca?
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 17:55

bokac ::
'Kamo slike sa vode u Srbiji, sa čestim ulovima i štuka i (krupnih) bandara? Za skromnog mene, krupan bandar je 300g, 500 je lični trofej a 1kg je kapitalac (za štuku sve to samo x5).
Druže, a kamo slika krupnih bandara sa naših voda gde NEMA štuke? geek

Bez ljutnje Smile ali tvoja teorija jednostavno nije tačna.

Kad smo već kod pojedinačnih primera da ne kažeš da je samo 1, evo par kečeva iz rukava i to iz Srbije:
1. Zavojsko jezero, poznato po štukama do 20 kg. Otac mog druga pre par godina jednog dana na kedera uhvatio 5-6 grgeča svaki težak 1-1.5 kg. Ima i slika!
2. Smilovsko jezero kraj Dimitrovgrada, takođe poznato po štukama, nešto manjim (do 15 kg). Znam za jaaaako puno grgeča preko 700 g i nekoliko preko kilo.
3. Nišava, celim tokom ima štuke. Znam za puno ulova greča preko 600 g, najvećeg meni poznato uhvatio otac mog druga 2 km nizvodno od centra grada. 1.3 kg. Zanimljivo - na kačamak čekajući šarana!
4. Zvorničko jezero, opet poznato po štukama. Takođe ima krupnih grgeča. Moj drug iz Niške Banje uhvatio tamo na kašiku grgeča od 1.2 kg.

Mogu ja tako još...

Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 17:57

100ka ::
E drugari jedno pitanje. Kakva je populacija bandara na jezeu Joca?
Joca (jedan od zakupaca) ih je letos lovio na male leptire direkt među čamcima kod pristaništa. Ulovio je puno primeraka od 200-300 g.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 18:18

Goci ::
Bez ljutnje Smile ali tvoja teorija jednostavno nije tačna.

Naravno da nema ljutnje!
I nije neka teorija, više hipoteza Razz (proizašla samo iz mog iskustva i onih koje lično poznajem, a ne poznajem nikog ko ciljno ikad ide da lovi bandara; retke slučajeve pecanja bandara u vreme lovostaja na štuke ne računam). Živim&pecam u BG.

Ključno pitanje glasi: u koliko pomenutih primera su ribolovci ciljano pecali bandara?

Ili ovako: idu dva drugara da pecaju na bilo koju od pomenutih voda (ili bilo koju nepomenutu); jedan se namerio na kapitalnu štuku, drugi na kapitalnog bandara. Koji će se češće lepo napecati (računa se samo ciljana lovina)? Ovo pitanje nije fer, jer je taško doći do (fer) odgovora, ali me svejedno kopka...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 18:42

Ljudi obe teorije imaju svoje za i protiv. Tamo gde ima previše grgeča, a malo krupnih predatora, grgeči se prenamnože i bude ih trilion kao dlan na kubnom metru vode. Tamo gde ima štuke (smuđa, soma) koji krkaju bandare i bandari su veći, a evo i zašto. Svi dobro znamo da proporcionalno veličini hrane možemo očekivati i grabljivicu. Odstupanja naravno postoje. Na primer u jezeru ima <20% štuka preko 60cm, ima <30% onih između 45 i 60cm i >50% su manje od 45cm. Koliki je verovatno plen štuke od 40cm? Najverovatnije negde između 5-25cm, ali to nije njen prosečan plen. Njen prosečan plen se nalazi negde unutar ovih mera, ali zavisno od populacije ribe plena u vodi varira. Ako u jezeru ima puno belica on će biti bliži ovom donjem delu opsega ako pak u jezer dominira neka druga riba koja raste veća (babuška, klen grgeč...) on će najverovatnije biti bliže gornjem delu opsega. Sve ribe koje preteknu od štuke i porastu veće od većine svoje populacije postaju vrlo oprezne i znaju da se čuvaju inače ne bi porase toliko velike. Znači ako hoćemo velike grgeče treba nam voda u kojoj ima krupnih štuke/smuđa/soma, a jedini način da ih bude je da čuvamo vode!
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 19:08

Goci ::
1. Zavojsko jezero, poznato po štukama do 20 kg. Otac mog druga pre par godina jednog dana na kedera uhvatio 5-6 grgeča svaki težak 1-1.5 kg. Ima i slika!
2. Smilovsko jezero kraj Dimitrovgrada, takođe poznato po štukama, nešto manjim (do 15 kg). Znam za jaaaako puno grgeča preko 700 g i nekoliko preko kilo.
3. Nišava, celim tokom ima štuke. Znam za puno ulova greča preko 600 g, najvećeg meni poznato uhvatio otac mog druga 2 km nizvodno od centra grada. 1.3 kg. Zanimljivo - na kačamak čekajući šarana!
4. Zvorničko jezero, opet poznato po štukama. Takođe ima krupnih grgeča. Moj drug iz Niške Banje uhvatio tamo na kašiku grgeča od 1.2 kg.
bokac ::
Ključno pitanje glasi: u koliko pomenutih primera su ribolovci ciljano pecali bandara?
Ovaj prvi slučaj, ujedno i najbrojni po ulovu, je baš ciljno. Lovio čovek na male kedere pored neke pale vrbe. I nije lovio štuke, već baš grgeče. Mada je očekivao ribe od 150 g... geek
Smilovci - veze nemam.
Nišava - Ovaj najveći slučajno, a znam za puno preko 500 g namenski na kedere, mahom gavčice.
Zvorničko - slučajka, valjda bacao za štuku.

Sve u svemu - mešano. geek

Ali generalno u ribljem svetu važi pravilo da tamo gde ima grabljivica njihov plen naraste veći. Puno je raloga tome, evo dva:

1. Jedu ih, pa ih ima manje, pa imaju više hrane, pa narastu veći.
2. Iz iste generacije mahom budu pojedeni manji primerci, u skladu sa pravilom - što si veći manja šansa da te nešto pojede. Kad grgeč prebaci 1 kg zaista je mala šansa da ga nešto smaže za doručak. Na taj način se forsiraju geni krupnijih riba (takve ribe prežive da ostave potomstvo), pa cela populacija vremenom "naginje" na to da bude od primeraka koji rastu veći.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 19:15

Znači pohvatati sve krupne grgeče i veštački ih mrestiti, onda pobiti sve grgeče iz slobodnih voda i pustiti mlađ ovih krupnih, zabraniti pecanje grgeča na nekoliko godina dok se ne uspostavi sigurna populacija. Mislim da je ovo idealan način da nam vode budu pune velikih grgeča geek
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 19:24

cheers

Sve je OK osim ovog "veštački ih mrestiti". Mora "sasvim prirodno"! geek

Dakle:
1. izloviti mrežom sve grgeče iz jezera
2. sve preko 500 g vratiti nazad, a sve manje dati gladnoj hordi mačaka
3. obezbedti da u jezeru ima štuka

Glavni problem je gde naći gladnu hordu mačaka...

cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat cat
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 20:00

Pitaj bivšeg premijera onog što nije bio obavešten geek
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 20:09

Premijerske mačke nisu gladne, niti jedu žive bandare, već samo najkvalitetniju tunjevinu sa alpskim mlekom.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 20:15

Ali dotični je bivši premijer, sumnajm da ima para za to. Sada ih najverovatnije poji magarećim mlekom sa Zasavise i hrani filetima lososa. Sad
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 20:24

Ili, ne daj Bože - filetima njenog veličanstva Jesetre! affraid
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyČet 24 Dec 2009 - 21:13

Očigledno da na velikim (otvorenim) vodama ima mesta za krupne bandare. Na malim i zatvorenim vodama je već možda drugi slučaj (moj slučaj).

Ne razumem se u mačke i filete, ali izgleda da je najbolji način da se prorede mali i umnože krupni bandari, da se ubace štuke(?!?). Mada ako ima štuka, koga briga za bandare... Sve smo sredili na vodama još samo njih da postrojimo...
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake
rancic


Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyPet 25 Dec 2009 - 8:37

Na Gruži ima, ne somova, nego somina do 100 kg. Upecano je nekoliko blizu te mere. Oni manji su uobičajena pojava. Hvata se po nekoliko dnevno, od 5 - 30 kg.
Ima štuka ogromnih. Ja sam upecao najveću 7.3 kg, video sam upecanu od 16 kg, a čuo sam priču ??? da je u mrežu ulovljena od 23 kg.
Najveći uhvaćeni bandara je imao do 1,5 kg. takvih uhvaćeno vrlo malo - nekoliko komada za dvadesetak godina.
Ima ljudi koji ciljano love bandara na sitne sunčice.
Kad pecam štuku, ako neće, stavim sitan strimer i pecam bandara.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyPet 25 Dec 2009 - 13:22

Rančiću,
samo nastavi... Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Icon_cheers
Mnogo volem da sam u pravu! Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Icon_jokercolor
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 EmptyPon 21 Jul 2014 - 14:01

Jedan filmić sa grgečima za D.M. Čubru, Bokca, Rančića, Gocija i sve koji se pronađu u istom...

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Grgeč/bandar-Perca fluviatilis   Grgeč/bandar-Perca fluviatilis - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Grgeč/bandar-Perca fluviatilis
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ribe-
Skoči na: