MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite

Profesor

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Profesor   Profesor EmptySre 25 Feb 2009 - 15:00

John Wilson je bio profesor filozofije na Univerzitetu u Edinburgu. Po njemu ova kreacija nosi ime, a poznata je jos od 1820. godine. Izvorno, bila je "mokra" musica, sa repom od pera ibisa, telom od limun-zute svile, zlatnom lametom, nogama od petlovog mekog hakla boje ilovace, sa krilima iz boka divljeg patka, glava je zavrsavana osnovnim crnim koncem. Dugo je smatrana fantasticnom musicom, a sve je vise onih koji smatraju da je imitacija "majskih musica". Kao veoma lovna, prihvacena je kao omiljena i slavna musica, a mnogo vezaca je vremenom prihvatilo varijantu sa svetlo-braon osnovnim koncem, crveno bojenim petlovim perom za rep i srebrnom lametom za rebra. Pravi se i u vise color varijanti tela i krila, kao ''mokra'' i "suva" na udicama No 10-14 i kao potezanka na vecim udicama.
Mnogo sam je koristio, veoma cesto je favorit (maj, jun, jul)... Mislim da se njena lovnost zasniva, pre svega, na formi "mokre" musice sa telom od (prirodne) svile, koja - kada se namokri - deluje "prozracno" i verno imitira nezno, pihtijasto telo radjajuceg insekta. Najcesce, kao "mokru", u dubljoj vodi, riba je napada "u uzdizanju", ispod same povrsine... E, sad ce Oholiver napraviti i: "Professor paraloop emerger", valjda bi se to (sto mislim da bi Oholiver super navezao) tako zvalo...

Inace, "Profesor":
Profesor Profesor
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Broj poruka : 4215
Godina : 37
Datum upisa : 28.06.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptySre 25 Feb 2009 - 15:36

oholiver ce ovo prvom prilikom da veze, trenutno nemam ni svile ni lamete, a ni materijal za rep....tj nemam nista Very Happy , ali probacu da nabavim, jer otkad znam za musicarenje znam i za ovu muvu i zelim da je probam
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2463
Datum upisa : 10.01.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptySre 25 Feb 2009 - 20:16

dusan.momcilovic ::
... Mislim da se njena lovnost zasniva, pre svega, na formi "mokre" musice sa telom od (prirodne) svile, koja - kada se namokri - deluje "prozracno" i verno imitira nezno, pihtijasto telo radjajuceg insekta...

Bez namere da mnogo skrećem sa teme, samo malo...
Dok ne dođe vreme da se u radnji može kupiti Pearsall Gossamer Silk Thread (svi koji zabalave nad starinskim muvama, mekonogim i inim... znaju za gore podebljanu mantru...), pitao bih sve putnike namernike gde se može kupiti to čudo od prirodne/"sirove"/"žive" svile??? ...i sve to prethodno pod uslovom da su to nazivi jednog te istog materijala za konac???
Tete po pozamanterijama složno odmahuju glavom i nude samo konac od viskoze - kažu "zamena za svilu još od kad smo se zadevojčile..." A mogu da mi budu tetke i strine, pa vi sad računajte od kada to nema svilenog konca u ovdašnjim radnjama za konce.

dusan.momcilovic ::
...Najcesce, kao "mokru", u dubljoj vodi, riba je napada "u uzdizanju", ispod same povrsine...

E, ovo je nešto opako - "u uzdizanju"...
Čiča Frenk Sojer (Frank Sawyer) je pecajući mahom uzvodno nešto nalik ovome "u uzdizanju" zvao "induced take" (izmamljeni udarac?). Njegov pandan preko bare, "Big" Jim Leisenring, je pecajući mahom popreko&nizvodno završavao zanošenje muve vodenom strujom i podizanjem iste - "Leisenring lift" (Lejzenringovo uzdizanje?). To "u uzdizanju" kojom se muva stavlja namreno u pokret je opasno sumnjivo i verovatno mnooogo dobra stvar. Još kad pomislim na zadrte ljubitelje suve muve i ostale čistunce - prosto ne mogu da smirim ono malo od pankera što je preteklo u meni a da se ne pržim na ovo... Smile
Prava stvar.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6805
Godina : 36

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptySre 25 Feb 2009 - 23:27

Boki živa=sirova svila, pitao sam kevu još kad sam prvi put čuo za to od Dragojlovića.
Raspitaću se kod keve ona zna sigurno gde ima to da se nađe.
Padaju mi napamet Kinezi, pošto su poznati po proizvodnji svile.

Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 0:40

ti si obecao da ces da pitas kevu jos prvi put kad sam ja dosao u galovicu Razz
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 0:48

Pa možda sam je i pitao pa sam zaboravio Embarassed scratch

Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 974
Datum upisa : 16.01.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 1:57

Ziva svila nema veze sa sirovom svilom. "Svila" na koju se misli iz pozamanterije je svileni konac za strikanje proizvodjac firma Mare iz Hrvatske. Novi naziv za "zivu svilu" je Rayon. Najbolja "ziva svila" dostupna u pozamanterijama se nalazi u obliku svilenih gajtana ovalnog oblika i ima ga u 10-15 boja. Pozamanterija u Zahumskoj 63 ima te gajtane po ceni 70-80 din metar duzni. Iz sredine gajtana pazljivo se izvuce elasticna nit koja drzi taj gajtan upreden.

Evo vam step by step Very Happy

Profesor Zs2

Profesor Zs1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 7:19

Simps, maestro! Very Happy Kad se setim, kol'ko sam kafa morao da popijem po sokacima..., da dodjem do parceta svilenog konca..., odavno nemam neke boje...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 12:27

Čekaj malo po tebi je "živa svila"="rayon"(LINK). Iz članka na wikipediji se vidi da je Rayon neka tamo celuloza tj. viskoza. A šta je onda taj svileni konac koji prave Hrvati?
Zahumska je beše ispod Vukovog spomenika?

Još neki linkovi o svili.
srpsko-engleski
http://www.onlinerecnik.com/?sl=sr&fl=en
hrvatsko-engleski
http://www.eudict.com/?lang=croeng&word=vje%C5%A1ta%C4%8Dka%20svila
englesko -engleski prevod reči "pongee"
http://www.merriam-webster.com/dictionary/pongee

Izgleda da su neki opet pobrkali lončiće (Simpsone ovde ne mislim na tebe) i samo uneli zabunu među nas mušičare, pošto nigde na netu nemogu da pronađem značenje pojma ziva svila već samo sirova svila(neprerađena svila) i veštačka svila(rayon).

Royal coachman
Royal coachman

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 26 Feb 2009 - 16:05

Zabunu unose oni koji se frljaju izrazima. Poput "krejice" recimo. Tako je nastala i ziva svila. I to sto je bilo iz Hrvatske je isto viskoza a ne svila, ali nas narod sve sto je sjajno i prijatno zove svila. Na zalost rec "ziva svila" ni nesrecni Google ne kapira lol!
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2463

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 27 Feb 2009 - 0:40

...kao što sam u sumnjao - "živa svila" je prigradski izraz za palanačku "sirovu". Iako sirova svila (od svilene bube - tkanje koje izgleda "grubo"...) nema nikakve veze s tim.

Tako da su tete iz pozamanterija u pravu - viskoza rulez!

I kad smo već kod mitomana i raspršavanja mitova - baš sam naletao na konac koji spram "žive-življe-najživlje" svile izgleda pihtijasto k'o... pihtije sproću čvaraka. Najlonski konac, užasno se lako raspreda, poluprovidan do koske i nazad, plašiš se da ga ne istopiš gledanjem... Na mušičarskom kalemu bi se zvao "Antique Gold".

Simpsone, hvala na dojavi!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 27 Feb 2009 - 7:06

simpson H ::
Zabunu unose oni koji se frljaju izrazima. Poput "krejice" recimo. Tako je nastala i ziva svila. I to sto je bilo iz Hrvatske je isto viskoza a ne svila, ali nas narod sve sto je sjajno i prijatno zove svila. Na zalost rec "ziva svila" ni nesrecni Google ne kapira lol!
Joj što volim da računam "Casio" digitronom, da perem zube "Colgate" kaladontom i pecam štuke na "Efzett" blinker clown

Royal coachman
Royal coachman

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 27 Feb 2009 - 8:59

A Grunding i Stereo dve najbolje firme Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPon 2 Mar 2009 - 10:18

Mozda ce pomoci i ovo:
Profesor Zutasvila

Gore je "VISKOZNA SVILA 100%", kako pise na etiketi, proizvedena pre vise od 30 g., verovatno; dole je "SIROVA SVILA", konac iz "kosulje od sirove svile".
U ove (nase musicarske) svrhe mogu se koristiti i jedna i druga, provereno.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 8:04

Eto, Joco, ni Oholi nece da veže 'p. paraloop em', a obecao je... Zeka lose utice na njega!
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 9:57

i dalje nemam materijale, imam svilu i petlovo pero
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 15:24

Šta ti treba još samo lameta scratch

Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 16:46

lameta i rep
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic

Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 17:02

Momci, svojevremeno sam nabavio kaleme materijala koji je s vremena na vreme mogao da se nadje u 1. Maju a ima ga i u par firmi u Srbiji koji se bave trikotažom pa im taj konac sluzi za razne markice, ukrase i slicno. Prilicno je jak, iz mnostva je niti i po debljini je nesto kao osnovni konac 6-0. Mi smo ga zvali trevirom a vidim da ga i dan danas tako zovu, sta je po sastavu ne znam ali za tela vlažnih muva poput Profesora je izmišljen. Kad mu se doda sloj laka koji upije dobije jedva primetan sjaj, za čvrstinu da ne pričam. E, toga imam jedno 10 - 12 kila u jedno četrdesetak boja. Koristim ga retko pa ako pošaljete kalemčiće dobićete ih nazad pune. Kako su Galovičani organizovani a imaju i ko da im uradi drvene kaleme, ne znam sta se čeka!
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 17:50

pa ceka se posiljka kalema Smile

hvala puno u ime svih nas.

a posto je tema profesor, a vi ste ga koristili, voleo bih da nam prenesete utiske o mokroj i suvoj verziji. ja ga nisam koristio ali sam dosta citao o njemu kao tajnom adutu mnogih
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic

Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 19:41

Dragi Olivere,
Koristio sam samo vlažnu verziju Profesora i to na par načina ali najviše u junu i julu na malim i brzim rekama Visoka. Veličina je uvek bila izmedju 10 i 8, nikada manja. U potpuno bistroj vodi je gazio manje a u prljavoj sam otežavao predvez i izvlačio ga iz dubine. Na većim rekam nisam imao potrebe da ga koristim jer sam skoro uvek mogao da vidim čime se ribe hrane ali po onim bukovima gde sve lomi i peni se uvek mi je bilo lakše da splastim Kočijaša ili Proesora pa tek posle par riba tražim šta to tačno jedu. Vrlo često nisam ni tražio jer na takvim vodama te dve muve mogu da love gotovo uvek tokom ranog leta. To je onaj sistem starih ribara koji su visoko u planinama uvek imali na predvezu crnu muvu vezanu bliže štapu i dublje neku krem žućkastu debelu osmicu ili čak šesticu.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPet 6 Nov 2009 - 20:08

hvala na odgovoru. moracu da je probam
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyPon 9 Nov 2009 - 8:49

Oholiver ::
lameta i rep

Javi adresu.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg

Broj poruka : 822
Godina : 56

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 12 Nov 2009 - 12:29

Oholiver ::
pa ceka se posiljka kalema Smile

hvala puno u ime svih nas.

a posto je tema profesor, a vi ste ga koristili, voleo bih da nam prenesete utiske o mokroj i suvoj verziji. ja ga nisam koristio ali sam dosta citao o njemu kao tajnom adutu mnogih

E. Vlado, za razliku od Sase koji hvali mokrog, moja sreca i lepota su suvi profesori #12 i #10, kad nisam imao patkova grudna pera stavljao sam Grizzly vrhove za krila, kad nije bilo crvenih isperaka za rep stavljao sam ridje-braon i lupalo je bez greske od maja do septembra. Sa bledje zutim flos telom na malim udicama imitiraju se i PMD muve i ... ma otkad sam presao na nove, fancy muve, zazalio sam. Suvi profesor je zakon.

Profesor Professorb.th
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor EmptyČet 12 Nov 2009 - 12:41

hvala pedja, moracu da smotam i suve ii mokre. imam neku svilu za telo, patkovo perje, petlovo pero... ostatak stize, pa kacim uskoro
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Profesor Empty
PočaljiNaslov: Re: Profesor   Profesor Empty

Nazad na vrh Ići dole

Profesor
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Sve ostalo-
Skoči na: