MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite

Balegar

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyUto 20 Jan 2009 - 7:53

D.A.M., imam ih ceo sanduk, sakupljam ih za artisticko (zivotno) delo.

P.S. Plovkaros-musicar, leeeleee, da ti ispricam... devedesetih, Steva, moj drugar, otis'o da radi u BG, ... zeni se, javio se da dolazi da ugovara kafanu i muziku za svadbu; vidimo se, pita za pecanje, jos ni dve recenice mu nisam ispricao, kaze: "'Aj'mo!". Tri dana od jutra do mraka, ne ugovori kafanu, ni muziku, Vesna zove svaki dan, sta je bilo?, Stevi se peeeeca, kakva kafana! kakvi bakraci!... ja upecam po nesto, on ama-bas-nista..., nervoza ...; treci dan pridje nam ribolovac, kibicovao nas svaki dan, bio par stotina metara od te obale, ... satorce na rubu sume, ...kaze, plovkari tu vec nekoliko dana, ali mu se svidja ovo, 'oce da proba, trazi od Steve, vidi da on (povremeno) ne peca, nece ga mnogo ometati...: Steva: "... pitaj njega, njegov je stap..."; naravno: uzmi, Brate, probaj..., kaze on da peca plovkom "tri'es godine", Leskovcanin, ...; proba, vidim vest je, ide mu, ...posle 15-ak minuta... leeelleee, napunio stap k'o nikad..., plovkaros, snalazi se, pecao je na tanke konce, ... lezi mu k'o 'ladano pivo na ljutu pljeskavicu; potraja to..., umori se saran, od oka: 6kg! Vlasinsko jezero, Alabacki zaliv, stari Silstar #6/7, balegar 12. Steva je odma' uvece otiso za BG, bez ugovorene kafane..., to se sredi naknadno... "Svadba bese k'o svadba, i sta da se prica...", Kum veseo, muzika samo kod njega, ...e, a bubnjar ribolovac..., mi drugari otrcasmo do kuce, kutijice u dzepove, pobacasmo kutijice na bubnjeve..., odma' zasvirase Lepu Janu... I sada, dolazi Steva, kad me sretne uvek prvo kaze: "6!". Ne peca vise.

Poslednji izmenio dusan.momcilovic dana Uto 20 Jan 2009 - 8:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2463
Datum upisa : 10.01.2008

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyUto 20 Jan 2009 - 22:39

Dušane,
bacaj, bre, sliku tog balegara! Smile
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySre 11 Feb 2009 - 8:45

Bokac, izvini sto kasnim, nisam imao gotovu musicu, a obicno kutijicu sa musicama iz predhodne sezone poklonim nekom drugaru za Novu g.; mislim da je nisam imao ni prosle godine, a tzv. "barizam" nisam pecao i dve-tri, mozda. Jos iz vremena kad sam iso i u lov, ostala navika da pravim nove musice za narednu sezonu posle 31.01. kad prodje lov, pa kad se sredi dlaka i perje... Sinoc sam vise vremena proveo da ukapiram optimalno fotografisanje, jos me zezalo podesavanje osvetljenja, ali super je, mislim da sam dobro fotografisao.
Balegarom sam pecao prvo 'crvenperke' (kako rece Goci) i klenove na Vlasinskom jezeru, krajem osamdesetih, a prve imitacije su bile prema knjizi J.Petrovica "Lov pastrmke i lipljana", to je prvo izdanje cuvenije knjige koja se prodavala i ovih dana, bila je negde informacija na forumu... Tu musicu je Petrovic preporucivao za 'belu ribu', a klasicna je imitacija sa telom od svile i n&k od pera. Lovila je super. Sredinom devedesetih je bilo mnogo 'bele ribe', i bilo je totalno kul mahati u plicaku i kontrirati na svaki zabacaj, a kad bi se pazljivo izabralo mesto, bilo je najinteresantnije "sarenilo" - klen, pa crvenperka, pa grunc, pa bandar, pa kruuupna plasica, ponekad suncanica, a par puta i potocna, ko zna kako i zasto 'zalutala' u barsko okruzenje. Takvo pecanje su moji drugari Keli i Benca nazvali "barizam". Jedini problem koji se javljao - brzo 'trosenje' musice, koja upeca desetine ribe i zakaci najcesce snop travuljine ("...em meso, em salata!", Benca), dok se to poodkaci..., razbuca se muva, a cesto i otkida. Elem, ovi gotovani sto ne vezuju, najvise kidaju, a ne mozes da ih odbijes, drug je drug... Trebalo je to cvrsce vezati... Primeceno je da su super pecale one koje se malo ocupaju na krilima i nogama, a telo ostane ok. Jednom, ovde u gradu, usred podneva, na nesnosnoj zegi, bas kad smo sa drugarima planirali popodnevno pecanje, na trotoaru mi nesto bljestavo naglo skrenu paznju, pogledam..., neka folija, pitam klince pored kioska sta je to, kazu: 'zvaka, Soft Fresh'. Aha, kazem ja, tako klen cimne pogled! Omot zvake ima plavi i zeleni deo, pravim kombinacije: plavo-narandzasto i zeleno-zlatno. ..."I TAKO", telo je bilo privlacnije i cvrsce, a ovakva krila i noge sam navezao sezonu-dve kasnije, kad mi je vranjanac Gaga Talimat dao neki materijal da vezujem mrave, nemam pojma kako se zove, kao neupreden kanap sa nesto debljim nitima.

Dakle, musica je namenjena svoj 'beloj ribi' u zatravljenom priobalju, ako je ne pokidate, pecate njom od jutra do mraka, nekad i stotine riba ... Jos nesto, bandar je satire, i u bari i na pesku, on voli tako nesto nakindjureno. Nije mi palo napamet da je bacim u potok, kad probam, javicu ti.

Ovoj nje lakirana glava, nemam vise laka, a da ne odugovlacim... Ne secam se na kojoj udici je bila napravljena ona sa leskovcaninom i saranom, ali je bila 12, redje sam pravio 14 za selektivno pecanje plasice na sprudovima. Ova je "Gam. F11". To nije ni vazno.

Vazna je prezentacija, drusnes je medj' jato, il' je ljuljaju talasi, il' je povuces laaagaano...

Balegar Balegardt8
Balegar W575

Udica: G F11, No12
Osn. kon.: Crn, 6/0, deblje namotan na sredini vrata udice
Zadak: Narandzasti bodi, sa preklopljene 3-4 niti preko gornje strane (kao sto se rade krilni pupoljci na nimfama), da se zadak ne raspreda
Telo: Isecak trakice oko 1-2mm od folije zvake 'Soft fresh' (plavi deo)
Rebra: Osnovni konac
Grudi: Vrlo malo taaaamnobraon dabinga iz zecijeg repa
Noge i krila: Dabing od mesavine najtamnije dlake i podlake iz zecijeg repa i seckanog crnog Talimatovog konca na duzinu 0,8cm (50%) 1,5cm (50%); krila iscupkana iglom posle vezivanja
Glava: crna, osnovi konac, lakirana
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6804
Godina : 36

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySre 11 Feb 2009 - 11:50

Biće ovo smrt za klenove Twisted Evil

Royal coachman
Royal coachman
bokac

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySre 11 Feb 2009 - 18:14

Dušane,

svaka čast za trud!!! Nemam reči... (Čita li ovo neko od urednika?)
Ovo ćemo moja melankost (&Joca...?) da kupamo, čim se bandari popnu u plićake... Nisu krupni, naprotiv, nigde ih nije bilo sitnijih, ali ćemo se bar napeckati...

Makar samo zbog ovog "Aha, kazem ja, tako klen cimne pogled!" ja sam kupljen. cheers
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyČet 12 Feb 2009 - 20:36

@Bokac,
Tonuca struna (ili tonuci 'leader'), sacekati da imitacija potone u srednji sloj vode, pa povuci laagaaanoooo; ... probaj i sve drugo, svaka voda ima svoju foru. Bistro!
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 1:39

dusan.momcilovic ::
@Bokac,
Tonuca struna (ili tonuci 'leader'), sacekati da imitacija potone u srednji sloj vode, pa povuci laagaaanoooo; ... probaj i sve drugo, svaka voda ima svoju foru. Bistro!

Dušane,
pre svega hvala na savetu!
Tonuću strunu nemam, jer do sada nisam imao potrebu za njom. Čitajući tvoj tekst, odmah sam pomislio (misleći na bandare i njihove navike) da zabacujem nekoliko (2-3) balegara u vertikali, sa najtežim na dnu, naravno, da svaki bude po pola metra više od prethodnog...
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 8:34

@ Bokac, super ideja, mozes da "promesas" imitacije i da pratis razlike, npr. otezaj drugu imitaciju (koja se pravi sa otezanjem), obavezno mini WB (to mi je omiljena imitacija za SVE, radije ga otezam samo mesinganom glavom, mislim da je Oholiver okacio skoro takve ovde negde na forumu, zuti, narandzasti, crveni, braon, crni), moze i nesto drugo, iznad takve navezi 'nakindjurene' ko sto je ovaj balegar, npr. Peter Ros (!), obavezno sa metalik odsjajem ili dobrom lametom za porebravanje...; ako ti je tamo dublje od 2-2,5m, onda je idealno: A) vertikalno "dz" iz camca, laagaaaaanije nego u varalicarenju, videces i sam, naravno. Kad pecas tako sa vise imitacija na predvezu, i kad bandar (ili druga jatna riba) zagrize, ne izvlacis ga, samo ga drzis u mestu, ili cak i maaalo popustas, on proveze predvez kroz jato i kaci se drugi, kad izvuces, ono k'o novogodisnja jelka ... B) petljas odgovarajuce duzine i dve musicarske imitacije na kraju (monofila, naravno), ako te neki "gadljiv" mahac vidi, tesko tebi, ne moz' te operu ni Dunav, ni Sava..., ali ti budi OK i stavi samo dve imitacije, to je propisana norma..., nigde nije receno da musicar ne moze pecati petljasem bandare na musicarske imitacije. Da ti kazem nesto za te male bandare, ovde na jezeru ima dve-tri ribolovacke poslovice, jedna je: "Kude ima male, ima i velike."
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 13:53

dusan.momcilovic ::
@ Bokac, super ideja, mozes da "promesas" imitacije i da pratis razlike, npr. otezaj drugu imitaciju (koja se pravi sa otezanjem), obavezno mini WB (to mi je omiljena imitacija za SVE, radije ga otezam samo mesinganom glavom, mislim da je Oholiver okacio skoro takve ovde negde na forumu, zuti, narandzasti, crveni, braon, crni), moze i nesto drugo, iznad takve navezi 'nakindjurene' ko sto je ovaj balegar, npr. Peter Ros (!), obavezno sa metalik odsjajem ili dobrom lametom za porebravanje...; ako ti je tamo dublje od 2-2,5m, onda je idealno: A) vertikalno "dz" iz camca, laagaaaaanije nego u varalicarenju, videces i sam, naravno. Kad pecas tako sa vise imitacija na predvezu, i kad bandar (ili druga jatna riba) zagrize, ne izvlacis ga, samo ga drzis u mestu, ili cak i maaalo popustas, on proveze predvez kroz jato i kaci se drugi, kad izvuces, ono k'o novogodisnja jelka ... B) petljas odgovarajuce duzine i dve musicarske imitacije na kraju (monofila, naravno), ako te neki "gadljiv" mahac vidi, tesko tebi, ne moz' te operu ni Dunav, ni Sava..., ali ti budi OK i stavi samo dve imitacije, to je propisana norma..., nigde nije receno da musicar ne moze pecati petljasem bandare na musicarske imitacije. Da ti kazem nesto za te male bandare, ovde na jezeru ima dve-tri ribolovacke poslovice, jedna je: "Kude ima male, ima i velike."

ALELUJA!!!!

Pamtim, pratim... Biti će isprobano na vodi, časna pionirska!!! U varanju sam uvek pecao na jedan mamac (čak i kad je strimer... 'de mi je pamet...) tako da to za (pro)puštanje bandara kroz jato mora da se proba! Inače, većeg od 200 grama nikad nisam ulovio tu, najčešći je oko 50 g. Čini mi se da gde ima štuke u pristojnim razmerama, tu bandari ne rastu koliko bi 'teli... Mada, nada umire poslednja!

...a što se tiče gadljivosti čistunaca&purista - mogu da mi pljunu pod prozor, ide minus, biće klizeeeeeeeee... Smile
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 14:12

cheers
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Broj poruka : 4215
Godina : 37
Datum upisa : 28.06.2008

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 14:57

dobre ideje dusane, pogotovu ona da se riba ne vadi momentalno
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPet 13 Feb 2009 - 15:35

Mislim da je fora sa bandarima, što su sitni bliže vrhu prepreke u vodi (to se beše zove linije promene il sam nešto pobrkao), a krupniji dublje. E sad problem je što sitni ne dozvole da mamac propaden do krupnih, valjda scratch

Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySub 14 Feb 2009 - 1:08

kod bandara je pravilo, koje uvek ima izuzetke,kao i svako pravilo, da najkrupniji iz jata pojede varku prvi
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySub 14 Feb 2009 - 6:47

Obično kod svih agresivnijih riba (predatora) koji se hrane u jatima napadaju prvo sitniji primerci pa onda krupniji (klen, bucov, smudj ponekad...) pa mislim da je to slučaj i sa bandarom.

Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySub 14 Feb 2009 - 14:55

ja sam za bandara citao da bas najkrupniji pojede varku, a opet treba imati u vidu da su oni iz manje vise iste generacije u jednom jatu, tako da je naj krupniji ujedno i naj sposobniji
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptySub 14 Feb 2009 - 16:38

To ima logike, ali ima tu jedna druga fora. Znaš da bandari najčešće vole vertikalne preprke u vodi tipa stub mosta, brežinu (bandarski breg), neki oštar odsek tipa ivice plovnog puta...
Negde sam čuo/pročitao, da su najsitniji (tj. jata najsitnijih) na vrhu najbliže površini, a što ideš dublje ka dnu niz strukturu dole su jata sve krupnijih. Naravno ovo važi ako je struktura dovoljno velika i ako je dovoljno duboko.

Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyNed 15 Feb 2009 - 2:15

takve prepreke ne cine vecinu u jednoj vodi, tako da sve je moguce
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPon 2 Mar 2009 - 11:36

Pitao pre neki dan na kioscima, ovde vise nema zvaka 'Soft fresh', ostalo jos par folija u starim kutijama... izgleda ovako, 100% moze i neka druga, zar ne!
Balegar Softfresh
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyPon 2 Mar 2009 - 22:17

Sećam se ovih žvaka. Tokom '90-ih su bile popularne pošto ništa druo nije moglo da se kupi sem švercovanih turskih slatkiša. Mislim da su zabranili uvoz tih žvaka zato što su imale neke potencijalno kancerogene aditive. Možda mogu da se nađu još uvek na nekim pijacam gde ima švercoavane robe iz Turske scratch

Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyČet 16 Apr 2009 - 10:37

"Cowdung Soft Fresh Green"

Balegar Cowdung

Izvinjavam se (Rancicu, i dr.) za losu fotku... kasno sam video..., sledeci put SBS!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyČet 16 Apr 2009 - 11:36

Ma dobro je i ovako, sad imamo uvid u obe varijante balegara Very Happy

Ako imaš problema sa svetlošću prilikom fotkanja, probaj da slikaš danju, meni je pomoglo. Skoro sam Bokcu slao slike nekih muve slikane uveče pri prilčno dobrom sobnom osvetljenju i boje nisu bile baš apsolutno verodostojne. Posle par dana sam ih slikao na prozoru moje sobe i boje su bile iste kao uživo.

Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyČet 16 Apr 2009 - 11:47

Ma, juce sam na brzinu navezao ovo, mozda ce neko pre praznika u akciju. Onog plavog sam fotkao sa rasvetom, ali nemam pogodnu "scenu" stalno, pa moram da je namestam...; vec je toplije vreme, danas popodne montiram stegicu napolju, tamo stoji fix do oktobra, pa cu svaki cas...; nema nista bolje od toga - kolaci, "soci", kad dodju jos lubenice ...! ... leellleee, k'o da peca kad je ispod loze tako lepooo drunken
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Balegar Empty
PočaljiNaslov: Re: Balegar   Balegar EmptyČet 16 Apr 2009 - 12:16

Pretpostavljam da su "soci"=sokovi lol!
E sad mi pade napamet nešto za lubenicu Wink