MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Mekonoge imitacije

Ići dole 
+13
vlajkoni
brankoogi
panic
johnny
rancic
cicvara
GORAN R.
bogi
Zeka
dusan.momcilovic
bokac
Oholiver
100ka
17 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyPon 26 Jan 2009 - 23:53

Pre nekoliko dana sam sa Zekom četovao na temu mekonogih muva, koje se na engleskom govornom području nazivaju spider. Najčešće su izrađene samo od 2-3 materijala. Osnovnog konca (navoštenog najčešće), mekog pera i eventualno (mrvice) dabinga.

A sada jedna "tradicionalna engleska" mekonoga muva.
Ovo je omiljena muva Elton Džona i pokojnog Fredija Merkjuria, a zove se " Faggott & quail" (dabirana glava je opciona).
Mekonoge imitacije Faggottquailoz4.th

Izvinjavam se na lošem kvalitetu ove muve, duže vremena nisam vezao ništa ispod udice #10.


P.S. Ova muva je bila čist experiment. Sutra ću navezati pravog spajdera.


Poslednji izmenio 100ka dana Uto 27 Jan 2009 - 13:44, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 0:09

jocko, pero si suprotno vezao, isperci bi trebalo da budu zakrivljeni ka dupetu udice, a i dabing bi valjalo da bolje upredes oko konca. ovo su moje primedbe Smile
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 0:47

Fala na sugestiji, nisam ni obratio pažnju na to kako je pero okrenuto. A dabing sam namerno i napravio tako razbucano da dobije onaj slinavi efekat kad se nakvasi.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 1:04

samo ga ti izdabiraj kako treba oko konca i vezi, pa ga malo rascesljaj kad je zavrsis.
a za slinavi efekat imam jedan predlog, stavi bas ovog spidera u casu,nemoj da ga vadis iz vode, pa mi reci jel ima tog efekta????
taj efekat se javlja samo kad izvadis muvu iz vode, a van vode nema riba... u vodi ces jedino da vidis pravu boju svoje muve, jer ce potamneti malo
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 2:36

Joco, to što si izvrnuo pero na naličje, prilikom motanja, može (ali i ne mora...) da bude efektno ukoliko doprinosi drhtanju muve pod naletima vodenih struja i strujica! Koje si pero koristio???

Sa druge strane, ovako labavo dabiranje "na glavi", ispred nožica može (ali i ne mora...) da "ubije" pokret nožica, tako da ne bi bilo loše uporediti ovu, sa muvom kod koje je dabing na mestu grudi i na koji se "oslanjaju" nožice pod naletom vode... Na taj način su isperci mekih pera sprečeni da (u brzacima, na primer) se "zalepe" za telo. Na mestima gde se očekuje lov sa jačim strujama, koristi se meko pero kokoške, mada je jarebica mnogima neprevaziđena... bez obzira na jačinu struja!
Previše guste nožice dovode do istog efekta - smanjuje se sloboda pokreta. Otud retke nožice.

I za kraj, nekoliko linkova koji su isprevrtali moj neveliki svet muvarenja:
http://www.flymph.com/index.html
http://libstudio.com/FS%26S/index.html
http://winglesswets.forumwww.com/?sid=39b499c7c9ddebf339fbc46af1a1cf5a

PS: obratiti pažnju na autora teksta: www.flymph.com/html/articles.html - Allen McGee je upravo pomenut u antologijskom članku Gorana Grubića i Aleksandra Panića, u 6. broju Mušičara... Dakle, kockice se slažu, neko sve ovo gleda odozgo...

PPS: Najradije bih bih postavio link do Gorana Grubića himself, ali kako linkovati silne razgovore...? ...koji izabrati??? Tako da sve to ostaje da se provlači i cedi kroz mnoge redove (necitirano!), a prethodno nesebično podeljeno PACERima iz Galovice!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 13:52

@Oholi
Apsolutno si u pravu za taj slinavi efekat, stvar je totalno logična. Dabing zadrži vodu koja drugačije prelama svetlost od vazduha i eto sline na muvi. Samo što nisam o tome ranije razmišljao.
Što se tiče promene boje kod kvašenja, u izardi tradicionalni spajdera čije je telo najčešće od svilenog konca konac se prevlači voskom. Koji ga u startu malo potamni ali mu ne dozvoljava da mnogo promeni nijansu kadse pokvasi.

@Bokac
Experimentisanje pa ćemo videti šta će na kraju biti Wink
Neću ti kažem koje je pero naziv muve ti sve govori Razz

P.S. Promenio sam ime teme iz "Mekonoge imitacije (spiders)" u "Mekonoge imitacije" pošto mi je Bokac objasnio da su spajderi samo odredejna podgrupa mekonogih muva, a tema je namenjena svim mekonogim muvicama.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 14:42

100ka, haklove uvek naperi tako da je unutrasnja strana pera/isperka okrenuta prema telu imitacije (prema unutra), kao sto je to u prirodi, kako je priroda stvorila - unutrasnja strana pera je prema telu peradi... Neces se pokajati. Pecaj mekonogim imitacijama sto cesce. Bistro, majstore!
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 16:51

100ka ::
@Bokac
Experimentisanje pa ćemo videti šta će na kraju biti Wink
Neću ti kažem koje je pero naziv muve ti sve govori Razz

Hvala! Tako mi i treba kad ne čitam što je napisano!
Znači, prepelicu si počeo da čerupaš..? Smile Divota...

Da pogađam: koristio si mekano pera sa unutrašnje strane krila, nekoliko redova iznad letnih pera..?
Nema ih mnogo, ali vrište za spider-ima!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyUto 27 Jan 2009 - 19:45

@Dušan
Hvala za savet cheers

@Bokac
Mislim da je sa spoljašnje (gornje) strane krila ali nisam siguran. Nisam ni obratio pažnju scratch
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 0:35

100ka ::
@Bokac
Mislim da je sa spoljašnje (gornje) strane krila ali nisam siguran. Nisam ni obratio pažnju scratch

I jedna i druga (unutrašnja i spoljašnja) pera sa "lakta" krila su izmišljena... U literaturi iz adresiraju sa coverts (pokrivna?). Kad ih namotaš, nekako uvek ostanu po dva-tri isperka spojena (nerasperena)... milina za mokre. U petak, tema večeri - mokre mekonoge... ...mmm...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 6:47

Slažem se sa temom obećavam da neću poneti udicu veću od br. 10 Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 13:02

Evo jedne mekonoge, dok nisam znao baš ništa o muvama. Među prvih 20tak, namotao sam neke koje su po svemu mekonoge, a po nečemu i spider-i...

Telo je od skogo glatkog paunovog isperka i sa nožicama od jarebice:

Mekonoge imitacije Hpim3549rb0


Ova je po svemu mekonogo podsećanje izdaleka na lutku tularaša, no kako je mekonoga - evo i nje ovde. Telo je od trava-zelene Gicine trave za skobaljaše, blenderovane sa oštrom zečijom dlakom, nožice od jarebice i sa grudima od smeđe mešavine zečije dlake, u osnovi...

Mekonoge imitacije Hpim3551kn2


Ova muva predstavlja moju impresiju Partridge&Orange, flymph style...

Mekonoge imitacije Hpim3547zn7


Fazanov rep za telo, porebrena bakarnom žicom i nožicama od prepelice...

Mekonoge imitacije Hpim3548mq2


Telo od žućkasto-zelenog konca, vrlo siromašno dabirano zečijom dlakom, tako da se providi konac,
sa grudvicom dabiranog torax-a i nožicama od pera sa unutrašnje strane jarebičjeg krila, sedefasto-sivkaste-mišprdi boje... Flymph...

Mekonoge imitacije Hpim3545fv4


Sve muve su na standardnoj udici #14, za mokre muve.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 15:11

bokac ::
... torax-a i nožicama od pera...
thorax-a geek


Đasvi mi se mnogo pogotovu ova pupa tulara. Cool
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 18:16

bokac, primecujem tvoj pravac, svaka cast i za muve i za opredeljennje. joca vole neke kicanke za jelke da pravi Smile, strimere, ti mokre, spidere, i pupe, ja sam vec ljubitelj bilo kog stadijuma tularasa,medjutim ne bezim ni od svega ostalog
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySre 28 Jan 2009 - 21:28

Ja se ubi praveći drugaru u Wales neke NC Spiders-e,i onda mi bata Joca otvori oči i provalim čim sam odgledao kako se prave. Cool

Ubih se ovih dana vežući mu te paukove.Još da savladam aparat,IH,niko sretniji od mene.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyČet 29 Jan 2009 - 6:57

Kad pročitaš uputstvo shvatićeš kako se koristi aparat!!! Wink
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyČet 29 Jan 2009 - 13:05

Zeka ::
Ja se ubi praveći drugaru u Wales neke NC Spiders-e,i onda mi bata Joca otvori oči i provalim čim sam odgledao kako se prave. Cool

Ubih se ovih dana vežući mu te paukove.Još da savladam aparat,IH,niko sretniji od mene.

Je 'l bre, gledaš li ti one diskove ili samo kolekcioniraš? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyČet 29 Jan 2009 - 13:13

Gledat ću,makje mi... Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyČet 29 Jan 2009 - 18:37

Kad, kad odeš u peMziju Question Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySub 31 Jan 2009 - 3:53

Evo još malo mekonogih muvica. Obe su radjene u spajder fazonu od istih materijala sa jednom razlikom, jedna ima dabing ispred, a druga iza mekog pera.

Udica #14 Hayabusa 751
Telo navošteni (pčelinjim voskom) žuti Vukamnov konac (nešto kao flos ali tanje)
Meko pero prepelice
Dabing sintetički superfini tamno smedji Lav MD (bilo kod Banđura da se kupi).

Mekonoga dlakava napred
Mekonoge imitacije Mekonogadlakavanapredth8.th

Mekonoga dlakava pozadi
Mekonoge imitacije Mekonogadlakavapozadifc6.th
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptySub 31 Jan 2009 - 14:26

BINGO!

Bata-Joco, možda si telom bio odsutan, ali si duhom bio u Galovici! Potraži sliku za "separe"-stolom... Večeras kačim rezultat motanja. Mekonoge vode bez izgleda da izgube... Wink
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyPet 25 Sep 2009 - 15:09

Flymph - mekonoga, neotežana, nimfa bez krila.

udica .... #12 Hayabuca ISE 147 (nije mušičarska, baš me briga...)
zadak .... narandžasti konac za telo, u originalu svila, navoštena...
telo ....... zečije uvo ovlaš dabirano u petlji od narandžastog konca (Leinsering* metoda)
nožice ... jarebica (ugao nožica podešen za sporiji, klenovski potok; za pastrmski potok birao bih veći ugao - šifra: kišobran)

Mekonoge imitacije Hpim3960b

* - http://www.libstudio.com/Leisenring/


Poslednji izmenio bokac dana Pet 25 Sep 2009 - 22:48, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyPet 25 Sep 2009 - 15:17

S ovom sam se malo zaigrao... Ribe će reći da l' je promašaj i koliki...

udica ....... #14, za suve ili mokre
rep .......... jarebica
telo ......... antron,
kao krila ... lojno pero u petlji,
nožice ..... jarebica

Mekonoge imitacije Hpim3946b


Poslednji izmenio bokac dana Pet 25 Sep 2009 - 16:36, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyPet 25 Sep 2009 - 15:45

bokac ::
S ovom sam se malo zaigrao... Ribe će reći da l' je promašaj i koliki...
sa ovom ti sad nema promašaja, u principu sad radije uzme neku ovakvu varijantu pod vodom nego li suvu na površini, a i ako krene na suvu to je prvesnstveno brz i oštar udarac koji više rezultira promašajem nego li se riba zakači udicom, i ne izlazi dva puta na površinsku čak i menjanjem, posle jednog kidisanja na mušicu, mekonoge i sve vrste mokrih mušica Pastrmka sad najradije pokupi.....pupe takođe.....
Nazad na vrh Ići dole
GORAN R.
Elk hair caddis
Elk hair caddis
GORAN R.


Broj poruka : 426
Godina : 58
Location : Borca, BEOGRAD
Datum upisa : 07.09.2008

Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije EmptyPet 25 Sep 2009 - 16:40

Moj osvrt na ove meke je pozitivan-Martovka je po meni najprouktivnija.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mekonoge imitacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Mekonoge imitacije   Mekonoge imitacije Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mekonoge imitacije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 8Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
 Similar topics
-
» Imitacije glodara

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Mokre mušice-
Skoči na: