MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Jezera pogodna za mušičarenje

Ići dole 
+11
aca-laki
Oholiver
falco
Prota71
Goci
dusan.momcilovic
Zox
bokac
Vukman
Zeka
100ka
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPet 9 Jan 2009 - 19:45

Ili barem broj u kome je izasao,imam dosta toga starog po kutijama Wink Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 12 Jan 2009 - 9:07

U dva nastavka, RIBOLOV No 70 i 71, iz 2003.
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 12 Jan 2009 - 16:43

Eh, 2003-ća, tada nisam redovno kupovao Ribolov... No

Uzgred, malopre se nešto čuh sa Stakom, pa te ja spomenuh. Reče mi da ti prenesem da te puno pozdravlja! I isfali te ko rođenog brata, kaže: super tip, vrlo temeljan, odličan varaličar, mušičar i vezač muva. cheers
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptySre 14 Jan 2009 - 8:09

Goci, Goran Tokic?
Ti bar nesi daleko, sat vreme, moz' da se prosetas i na jug, vi Nislije ce napravite od Nisavu i pritoke scenografiju za nov film.
Ako bas mislis da treba da procitas taj prilog, poslacu ti 'scan'?
To sto Stakic kaze, bilo pa proslo..., 2008. sam nekoliko puta varalicario, a nisam ni bacio kanap; dos'o mi red za pos'o, vrlo malo sam pecao od 2005., mada sam se ribolovom bavio vise nego ikad, malo drugacije, bez stapa u ruci... O tome ces, nadam se procitati u RIBOLOVU. Nemam vise toliko obaveza pa cu narednih sezona pecati vise, nadam se bar kao pre...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis
Goci


Broj poruka : 299
Godina : 45
Location : Niš
Datum upisa : 11.10.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptySre 14 Jan 2009 - 8:52

Hvala na pozivu, dolazim sledećeg leta obavezno na bar jedan dan na Vlasinu. Pecao sam tamo u par navrata klenove i grgeče na varke, i plašice i jadranske crvenperke na plovak. Sada bih hteo da mušičarim plašice i crvenperke (+ klena onako uzgred), a možda probam i grgeča na strimere. Kaži mi ima li i u kom broju jaza u jezeru? Ja ga nisam upecao tamo, ali mnogi tvrde da ga ima.

Ne moraš da se mučiš da skeniraš članak, nije to toliko bitno. Hvala na dobroj volji u svakom slučaju! Smile
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptySre 14 Jan 2009 - 14:29

Neces moci da musicaris /taj jedan dan/ plasice i 'crvenperke'; nisu na istom mestu i u isto vreme toliko cesto da ih "pogodis" u tom jednom danu. 'Crvenperke' su, u stvari, 'grcke bodorke', tj. bodorke iz Egejskog sliva, koje su donete, verovatno slucajno, poribljavanjem jezera plasicom; tako su naseljeni i makedonski 'mergur' i 'grunec' (Dr P. Simonovic je pre vise od decenije izvrsio odredjena ihtioloska istrazivanja i identifikovao vrste..., bio je i clanak u tadasnjoj ribolovackoj stampi, ne secam se da li je to bila Ribo Revija ili neki drugi list, ali moze se pronaci...), ciprinidi, ja ih zovem 'klenoidi' , pa ih ribolovci pogresno identifikuju kao 'jazove'; nije iskljuceno da je neko ulovio i jaza, mada zvanicnog poribljavanja tom ribom nikada nije bilo; moguce je da je neki primerak zalutao sa poribljavanjem amurom, da je donet kao keder ili sl., kao sto je ulovljen i skobalj par puta, ali to su sporadicni primeri...
Ne propustaj musicarenje plasice, to ti je druga polovina maja +/- 15 dana, mada neka godina 'mrda', sljunkoviti sprudovi, javicu ti na vreme; uz to dobijas po nekog klena... mozes da musicaris plasice i u drugom delu godine, ali mnogo je tesko jer se ne zadrzavaju dugo na istom mestu, mislim pred tobom su par minuta i cao..., trci za njima, veslaj..., ako jato pliva uz vetar, cas mases/cas veslas, pa zaroni... i trazis ga /veslajuci/ pa sve ponovo... teeeskoooo je...
Tog majskog/junskog dana mogu da se nadju i 'grcke bodorke', ali opcija nije 100%; to je izvesnije u septembru/pocetkom oktobra, u plitkim zatravljenim zaliv(cici)ima...
Bandari na strimere i mini potezanke su najizvesniji krajem avgusta i prva polovina septembra; negde i na ovom forumu je neko pomenuo "vertikalno musicarenje", to treba da probas, na dubini oko 3m +/- 1m; nadju se u tom periodu bandari (manji, stogramci) i plice - oko 1-1,5m, redovno u zatravljenom zaliv(cic)u, prate jata 'te godine kedercica' sto plivaju u 0,5m; i to je fes... Moze i bilo koje drugo doba godine, ali nije lezerno...; to je zbog vrlo slozene kombinacije: klima - temperature, vetrovi, osuncanost..., vodostaj - stabilan ili opada, zivotni ciklusi riba i vodenog bilja...
Eto, u onom clanku o musicarenju na velikoj vodi je bilo reci bas o neophodnosti da ribolovac bude maksimalno informisan o nastupajucem ribolovu, da bi bilo uspeha... inace, kad dodjes mahacem na vodu, a pred sobom imas par kilometara, levo i desno jos mnogo vise... ne znas odakle da pocnes...
Sve u svemu, dodji, vidi, pobedi...
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPet 7 Avg 2009 - 20:15

Zaovinsko jezero na Tari (jedan od mnogobrojnih zaliva):

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Picture066b

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Picture044c

Može se relativno uspešno pecati klen, ali daleko od toga da se jezero sme deklarisati kao "pogodno za mušičarenje". No

...


Poslednji izmenio falco dana Pet 7 Avg 2009 - 20:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPet 7 Avg 2009 - 20:19

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Picture039b

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Picture040c
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPet 7 Avg 2009 - 21:06

Kakav je riblji fond uopšte?
Čuo sam da je dosta osiromašen!
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPet 7 Avg 2009 - 22:21

Ima u jezeru svega i svačega, ali je mnogo komplikovano za pecanje. Ima soma i štuke koje je baš teško namenski pecati, možda još ima krupnih pastrmki koje su nekada lovljene, najprisutniji su ipak klen i bandar. Za nas je najracionalnija meta klen, mada je mušičarenje mnogo zahtevnije nego na rekama.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 8:37

Gledajuci fotografije, izgleda mi da je najvece ogranicenje PRISTUP obali - ne moze se prici svuda? Ostaje za pecanje (citaj: musicarenje) samo pristupacna obala, odnosno poneko pogodnije mesto na pristupacnoj obali. Zatim, da li ce tu biti ribe kad se bude pecalo... Ako su u pitanju klen i bandar, ima resenja..., uslov je dobro poznavanje ribolovne vode i cesto i kontinuirano prisustvo na izglednom mestu..., i - nemojte da se mrstite! - prihranjivanje! Za klena, kad se ne hrani selektivno na dnu - alge i sl., povrsinska prihrana - u mrezici obesenoj o (usidrenu) bovu, kako to postaviti i izvuci, osmisliti prema konkretnom mestu...; za bandara je lakse, ali samo u odredjenom periodu godine, kad je u plicem priobalju - a) s proleca, posle mresta, pre vrucina koje ga oteraju u dubinu, i b) kad se intenzivnije hrani godisnjom ribljom mladji, kraj avgusta i septembar, ali prihranjuje se riblja mladj pored same obale kako bi se okupila jata i zadrzala na tom mestu, a za njima ce se okupiti i bandari...
Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Zaovine
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 11:38

Što volim ove ne-puritanske pristupe mušičarenju. Prihraniš klena pa ga izmuhikariš cheers
Dušane respect Wink, a meni ostaje da još mnogo study
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 11:47

dusan.momcilovic ::
Gledajuci fotografije, izgleda mi da je najvece ogranicenje PRISTUP obali - ne moze se prici svuda? Ostaje za pecanje (citaj: musicarenje) samo pristupacna obala, odnosno poneko pogodnije mesto na pristupacnoj obali.

dusan.momcilovic ::
... uslov je dobro poznavanje ribolovne vode i cesto i kontinuirano prisustvo na izglednom mestu ...

Sve ovo zvuči logično, ali ...
Nivo vode u jezeru je prilično nepredvidiv, a varijacije se mere desetinama metara, tako da na mestu gde je livada blago ponirala u vodu može biti strm odsek visine 5 metara Shocked . Kada je jezero puno (kao na slikama) broj mesta dostupnih sa obale je minimalan, a radi se o ogromnom vodenom prostranstvu. Dakle, najvažniji deo "mušičarske opreme" je čamac. I pomoćnik koji će da vesla.
Sa pristojne udaljenosti se prati linija obale i muvom gađa što bliže njoj. Klenovi uzimaju neposredno po padu, poželjno je i nešto bučnije ateriranje muve. Ako napad izostane, posle par sekundi ide novi zabačaj pomeren malo u stranu. Sve u svemu ne radi se o uobičajenom načinu mušičarenja.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 12:00

Falco, spoji lepo i korisno, nabavi (pozajmi) kajak/kanu. Znam čoveka koji mušičari+varaličari iz takve naprave na Savi oko Bg-a (to je već extremni sport), Ako je na Zaovinama dozvoljeno korišćenje malih čamaca na vesla to ti je najbolja moguća opcija za mušičarenje. Kajak-kanu je tih i lak za upravljanje, ima mnogo bolje manevarske sposobnosti od recimo gumenjaka i ne treba ti neko da vesla. Mušičariš i vežbaš u isto vreme cheers
Nazad na vrh Ići dole
falco
Green drake
Green drake
falco


Broj poruka : 157
Datum upisa : 08.02.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 12:50

Sviđa mi se tvoj entuzijazam cheers , ali gumenjak sa motorom je ipak najbolji - sve ostalo je mučenje. Porineš ga na prvom zgodnom mestu, a onda se vozikaš tražeći pogodne lokacije. Prepecaš neki zanimljiv deo obale za pola sata, pa dalje po jezeru. Zahteva se prilična mobilnost, a kanu/kajak je tu dosta limitiran. Brzo bi ti se smučio ritam štap-veslo, štap-veslo ... No
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 10 Avg 2009 - 23:23

Ako mere sa motrEm ondaK je to druga priča skroz Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 1:31

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Imgp0635l

ne znam kako se zove,al znam gde je Smile)))
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 1:32

Gde?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 1:37

neka to ostane mala tajna za sada....saznaces na vreme Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 1:55

Blagodarim cheers
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 12:19

mesto je skoro nemoguce za musicarenje sa obale,ali zato.....
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 12:36

Čamac? Gaženje?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 12:50

float tube...camaca i gazenja nema,mada je obala realna....varalicarenje Wink
Nazad na vrh Ići dole
aca-laki
Elk hair caddis
Elk hair caddis
aca-laki


Broj poruka : 350
Godina : 36
Location : Malo Crnice
Datum upisa : 25.06.2010

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 15:16

Ako oces float tube na srpski nacin tj da je zbudzis imam zanimljivu ideju,koju cu naj verovatnije ostvariti za sebe.
Radi se o niskobudzetnom plovilu za lov na ovakvim terenima.Pravi se lako i relativno jeftino....
Nadjes sto jeftiniju gumu od autobusa,kamiona,traktora...zavisno od tvoje tezine...Zatim posetis auto otpad gde kupis pojaseve za vezanje sa nekog krsa,vezes i lepis na gumu,pojasevima pravis kvadrat gde ce ti se smestiti pozadina, i jedan ispred toga koji ce ti sluziti za ne ispadanje kroz gumu,taj prolazi od kocke ka prednjoj strani gume...Ako imas volje mozes sklepati i pomocne dzepove koje samo postavis na naduvanu gumu,i to na principu obicne pederuse....Ako nekog zanima,mogu i nacrtati moju zamisao...
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman
ZORAN R.


Broj poruka : 820
Godina : 65
Location : Novi Beograd
Datum upisa : 27.08.2009

Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 EmptyPon 6 Sep 2010 - 17:34

aca-laki ::
Ako oces float tube na srpski nacin tj da je zbudzis imam zanimljivu ideju,koju cu naj verovatnije ostvariti za sebe.
Radi se o niskobudzetnom plovilu za lov na ovakvim terenima.Pravi se lako i relativno jeftino....
Nadjes sto jeftiniju gumu od autobusa,kamiona,traktora...zavisno od tvoje tezine...Zatim posetis auto otpad gde kupis pojaseve za vezanje sa nekog krsa,vezes i lepis na gumu,pojasevima pravis kvadrat gde ce ti se smestiti pozadina, i jedan ispred toga koji ce ti sluziti za ne ispadanje kroz gumu,taj prolazi od kocke ka prednjoj strani gume...Ako imas volje mozes sklepati i pomocne dzepove koje samo postavis na naduvanu gumu,i to na principu obicne pederuse....Ako nekog zanima,mogu i nacrtati moju zamisao...
Laki, oprezno sa tim skalamerijama!
Vodi računa da uvek može da dođe do prevrtanja a tada bi valjalo da možeš brzo da se ispetljaš iz svih tih pojaseva! Kajakaši to vežbaju u okviru treninga a okrenuti se u toj gumetini može da bude nezgodno...!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezera pogodna za mušičarenje   Jezera pogodna za mušičarenje - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Jezera pogodna za mušičarenje
Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Jezera Srbije

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Ribolovni tereni :: Jezera-
Skoči na: