MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Lipljen

Ići dole 
+14
aca-laki
bokac
dusan.momcilovic
Oholiver
VLADISANS
GORAN R.
Superfly
Zox
radojica-pop
cori
Vukman
100ka
Prota71
Zeka
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyUto 1 Okt 2013 - 13:34

Vrlo simpatično! Smile
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptySre 27 Nov 2013 - 22:59

Evo jednog lepog lipljena iz pecanja od letos. Nije meren, sem adrenalinom.

Lipljen - Page 4 K0k6

Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptySre 27 Nov 2013 - 23:02

A ovde je jedan jesenji. Meren, 40 cm SL, 45 TL.
Svi prepoznajete reku u koju su oba vracena.

Lipljen - Page 4 Mpfi

Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 28 Nov 2013 - 11:23

Ja ne vidim rijeku Sad
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 28 Nov 2013 - 13:18

affraid Nije Drina. Ma Ribnik je, tommylee. Lijepa rijeka.

Lipljen - Page 4 W39j



Ovo je slika koju je napravio prijatelj, ljepse nema.
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 28 Nov 2013 - 14:16

Pretpostavio sam da je Krajina u pitanju.Njihovi su lipljeni nekako tamni za razliku od ovih naših,to mi nije baš najjasnije šta je razlog?
Ja sam bio u Oktobru ali me vrijeme nije baš poslužilo,no ne mogu se požaliti na takav izlet.
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 28 Nov 2013 - 17:58

Video sam tvoju reportazu o oktobarskom pecanju na Ribniku, lepa je. I mi smo u oktobru varljivo prolazili, ali hvatalo se.
Iskreno: ne znam sto su krajiski lipljeni tamniji. Da nisi napisao, ne bih ni primetio. Kad ponovo pogledam slike-u pravu si.
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyPon 17 Nov 2014 - 14:21

Peđa ili ko već da li mi može dati odgovor.Jednom sam čuo da se spominju Slovenački lipljeni,a kontekst se navodio na poribljavnaje Drine.
Da li ima ta priča osnova ili šta već?

Jednom sam čuo da je  škobaljem poribljeno da nije riba sa ovih prostora,koliko je to tačno?
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyUto 18 Nov 2014 - 0:09

Po strukturi mitohondrijalne DNA, slovenacki lipljen jasno se razlikuje od originalnog drinskog, kao i od ostalih iz Srbije (limskog i ibarskog). Sa niskog foruma video si da se stalno prica o unosu lipljena u Nisavu; tamo sam napisao malo o tome. Srbija je na samoj jugoistocnoj granici rasprostranjenja evropskog lipljena, istocno od nas (Ibar) originalno ga nema i ne treba ni da ga bude.

Skobalj je autohtona riba dunavskog slivnog podrucja, u kome je i Drina.
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyUto 18 Nov 2014 - 12:06

Hvala na odgovoru to me je i interesovalo,te bunilo!


Volio bih da se uradi temeljna riblja osnova,da se jednom za sva vremena utvrdi šta naseljava Drinu pa i šire.
Neki dan mi se učinilo da sam u Drinjači snimio lipljenčića,prvo sam mislio da je pastrmka ali je riba formom najviše njemu ličila!
Riba do 10cm,mada u tom uzrastu mnoge liče Sad
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg


Broj poruka : 839
Godina : 61
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 20 Nov 2014 - 22:27

Pa u Drinjaci ima lipljena, cak daleko uzvodno. I mladice. Ali je toga bilo toliko malo 2005. godine kad smo radili, da nismo dobili strujom nijednu ribu.
Sto se temeljne ribarske osnove tice, takve je tesko uraditi bez ustanovljenog monitoringa. Nije moguce u nedelju dana uraditi takvo slivno podrucje kao sto je Nisava, npr. ili Drina, jer svaki uzorak trazi svoje vreme, napor, tehnike lova, doba godine, vodostaj i dr. Stoga je monitoring resenje da se prati i dopuni i popravi sve sto se izradom osnove propusti i pogresi, a i da se stekne uvid u stvarno stanje i upravljanje ribljim fondom. Nazalost, kod nas stvari tako ne funkcionisu. Radi se na datoj vodi u datom trenutku u vremenu koje je na raspolaganju, alatom koji je na raspolaganju i ljudima koji su na raspolaganju ono sto se moze uraditi. Nekad bude i glava u torbi, nekad su ljudi pripiti, a nekad su ribe, tereni i reke takvi da nema alata kojim se mogu dohvatiti. Vreme za rad uvek je kratko: treba raditi u nastavi, u laboratoriji, praviti naucne radove, a onda su ribarske osnove nesto sto se pokusava udenuti i od vecine kolega kad je u pitanju uzimanje uzoraka uradi se onoliko korektno koliko je to u takvim okolnostima moguce. To nije tako samo kod nas, vec i drugde, cak i u Kanadi, npr., ali drugde gde je tekso doci direktnim radom do podataka postoje i drugi nacini da se stekne uvid u stanje ribljeg fonda. Zakonom koji je na snazi probalo se da ribolovci vode evidenciju (makar i okvirnu) svojih izlazaka na vodu i ulova, ali to (skoro) nigde nije zazivelo. Iz raznih razloga, i krivicom i sa strane ribolovaca, i sa strane korisnika podrucja. Naravno, u svemu tome oko ribarskih osnova najvazniji deo je projekcija rezima koriscenja cijim se sprovodjenjem pokusava da se taj riblji fond eksploatise ravnomerno i u skaldu sa nejgovom sposobnosti da se obnovi. S jedne strane, pojedine osnove su jednostavno na tom delu "omanule", a s druge korisnici, koji nisu primenjivali ono sto u osnovama (u skladu sa zakonom) pise i dozvolili su (negde i drasticna) pogorsanja stanja tog ribljeg fonda kojim gazduju.
Tako stvari stoje. Sve ostale price su cista demagogija i prodavanje magle, s dimom ili bez njega.
Prica o lipljenu u Nisavi (i mladici, srecom nikad prisutnoj tamo, takodje) samo je ilustracija zimske dokonosti i stiske onih koji teze podnose neodlazak na pecanje (apstinencijalna kriza i anksioznost). Umesto da se uredi pastrmski ribolov na nacin koji je najbolje moguce (a primera za to ima cak i za tailwaters u SAD), trazi se da se donese nesto za sta se ne zna moze li da zivi tu gde nikad nije, po koju cenu, za sta se ne zna sa kakvim dodatnim efektima po ostale vrste i ostale vode koje su u slivu Nisave se rizikuje ako lipljen dodje. Ali nema to nista veze: to hocemo i ima da nam se donese, mi cemo zemlju i nebo da prevrnemo, busimo i rovarimo, samo da stigne da ga lovimo. To me podseca na trogodisnje dete u radnji koje je leglo na pod i bacaka se i vristi jer majka i otac nece da mu kupe to sto hoce. Zna se (bilo koji vodic za vaspitanje dece, npr. Dr. Spok) da je popustanje tome kontraproduktivno i da nastaju odrasli ljudi sa takvim obrascem ponasanja kad su "odrasle" stvari u pitanju. No ovo nije razvojno-psiholoski seminarski rad i nece pomoci da se popravi smer nastojanja po pitanju lipljena i Nisave. Neverovatno je da reka tako bogata hranom (a to su sami ucesnici foruma rekli, mada je i jedna koleginica iz Nis na tome - jednodnevkama - doktorirala tu skoro) i s dobrim kvalitetom vode ne podrzava pastrmke koje kao jedno-dvo-trokilasice izlaze na mrest u pritoke. Slicno kao u Madison-u u Jeloustounu. Opasne ribe. Ali neupotrebljive, mrest je na snazi. A tesko ih je uloviti tolike van perioda mresta, u svakodnevnim uslovima, to je tacno. Manje pastrmke? Sigurno ih ima. U mirnijim delovima toka, u pritokama, spustice se u Nisavu kad im bude trebalo hrane ako prezive celogodisnji krivolov (nosenje sve ulovljene ribe, iznad i ispod mere). Itd.
Steta sto je tako. Srbija nema mnogo pastrmskih voda pogodnih za musicarenje, sa krupnijom pastrmkom. Vecina je PRAZNA. Malobrojne su vestacki napunjene i kad presahne necist novac kojim su suprotno prirodi reke postale takve, neminovno ce krahirati na nekoliko godina, a nikad se od pridosle genetske necistoce nece ocistiti. Neke vode su proteklih godina poribljavane materijalom koji bi trebalo (ali ne zna se sigurno; mali su uzorci, a analize skupe) da je genetski cist. Druge su poribljavane tako da se svega i svacega nakrcalo tamo, uglavnom kroz poroznu bosansko-srpsku granicu. Danas je sa velikom verovatnocom moguce odrediti odakle je sta doslo; naravno da ni mnogo vece i vaznije misterije nisu rasvetljene, pa nemam iluzija da ce se ove svari otvoriti za razresavanje skoro, ali ce jednom biti vrlo znacajno u mnogim pogledima (ukljucujuci i prihode) peca li se autohtona (kako kazu, divlja) riba ili ona koja je iz mrestilista stavljena u reku. Danas sam dobio potvrdu za Jermu: pored makedonske pastrmke koja je bila donesena i dominantna tamo, ima i dunavske (moguce autohtone, usle iz Nisave ili cak mozda i poribljene, poreklom od autohtonih matica), dunavske iz Bosne donesene i atlantske, mozda i iz nasih mrestilista poribljene, ako ne otud, onda iz Bosne, verovatno.
Na kraju, ako je musicarenje veliki domet u vestini prevare ribe svojom imitacijom, ono bi trebalo da bude i daleki domet u ocuvanju tog fonda na kome se ta vestina usavrsava i pokazuje. To je, verujem, nespojivo sa bilo kakvim neprincipijelnostima i kompromisima u vezi sa donosenjem stranih vrsta i linija pastrmskih riba u ispraznjene, a kamoli ribe pune vode. Potpun apsurd.


Poslednji put izmenio pedjabg dana Čet 20 Nov 2014 - 23:26, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 EmptyČet 20 Nov 2014 - 23:08

U ovom djelu ga nisam nikad vidjeo,čuo da neko lovi!Vjerovatno usled promjene vanjske temperature te vode i on se tu zatekao!
Pastrmke i mladice ima s obzirom kako se prema njiam ophode Sad
Najveća šteta je Jadar koji je imao obilje lipljena,ima još uvjek mladice i pastrmeka ali jako slaba populacija.Dok je lipljen stradao od otpadnih voda Sad
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
Sponsored content





Lipljen - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Lipljen   Lipljen - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Lipljen
Nazad na vrh 
Strana 4 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Moj prvi lipljen i prvi susret sa drinom

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ribe-
Skoči na: