MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Alexandra

Ići dole 
+14
dusan.momcilovic
Blue Fox
Oholiver
radojica-pop
100ka
cori
antares
Superfly
Vukman
Djole Nis
Prota71
simpson H
Zeka
Zox
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyNed 20 Apr 2008 - 23:39

Pa ovo je neka modifikacija Alexandre koliko ja vidim Zeko scratch
Original nema paunov srp u repu (valjda), a mislim i da nema pun krug nogica već samo sa donje strane.
Nazad na vrh Ići dole
radojica-pop
Woolly Bugger
Woolly Bugger
radojica-pop


Broj poruka : 55
Location : raška
Datum upisa : 05.04.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyNed 20 Apr 2008 - 23:42

E filozofiji ovde nije mesto!? Super ALEKSANDRA!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyNed 20 Apr 2008 - 23:42

Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 2 Jul 2008 - 13:48

meni je donosila klenove i po kojeg manjeg bucova, i ja je posmatram iskljucivo kao strimera, a i relativno realno izgleda
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 2 Jul 2008 - 14:27

oholi ::
...relativno realno izgleda

Realno u odnosu na šta ? Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 2 Jul 2008 - 14:31

pa recimo mladj gagice...bilo cega
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 2 Jul 2008 - 14:41

oholi ::
pa recimo mladj gagice...bilo cega

Siluetom da ali ima previše crvenog da bi bila realna, zar ne ? Razz
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 2 Jul 2008 - 20:22

rekao sam relativno Wink
Nazad na vrh Ići dole
Blue Fox
Green drake
Green drake
Blue Fox


Broj poruka : 132
Godina : 44
Location : Nis
Datum upisa : 14.02.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyUto 4 Nov 2008 - 0:17

Cami mi u kutijici duze vreme,sam bog zna zasto je ne koristim..
A lovilo se na njuh ehhh kad se setim...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.urg
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyPet 30 Jan 2009 - 10:52

simpson H ::
Ne mogu da zamislim pecanje a da Alexandra nije u kutiji. Nikada me nije izdala i to je jedina potezanka koju uopste koristim. Samo treba znati kada se koristi. Svitanje ili sumrak iskljucivo i svaka pastrmka u viru je vasa.
To je to, kratko i jasno!
Necete se ljutiti sto prelistam i stare postove, ja sam novi..., ... pa vam nesto kazem, mozda ce nekome koristiti.
Jedino, moze i neka druga potezanka da bude u kutiji, ali samo ova je "ziher". Kad treba da "seftelišem" nesto od pribora, kacim ili mrava ili Aleksandru, zavisno: danju mravi, raaano i kaaasno ona. Ako se potapa dublje, onda samo na tonucem predvezu, imitacija se ne otezava nikako! Da li su rep i noge ovakve ili onakve...? Vodite racuna da li je koristite u tekucoj ili stajacoj vodi, pa u odnosu na to naperite: za stajace vode rep - sa par svord-isperka, noge - sa par namotaja vrlo mekog crnog hakla; za tekuce vode moze bez svorda u repu i obavezno sa "brada" nogama. Radi se o "pulsiranju" imitacije, u tekucoj vodi je to lakse, struja joj daje zivost, ali je potrebna i odredjena hidrodinamicnost da se ne tumba previse; u stajacoj vodi je potrebno podesiti imitaciju da intenzivno pulsira i pri laaaganom neravnomernom kretanju-potezanju (potezanka) i ne sme se voditi kao da je supersonicna. Najvaznije: pazljivo izaberite svord-isperke, treba da budu pravilni/neuvijeni, kako bi se sto pravilnije postavili u ravni udice. Velicina - po potrebi, lovi sve grabljive ribe, najmanja kojom sam pecao (16) ne lovi crvenperke/bodorke i plasice (sporadicno se ne racuna), pa verovatno grabljivicama imitira riblju mladj, pri slabijim uslovima vidljivosti (tipicno: sumrak) kad i boje imitacije budu manje intenzivne, sto je mozda i objasnjenje zasto ne lovi (dobro, probirljive pastrmke) i tokom dana (sto za alavog klena ne vazi, naravno, a grgece je glupo pecati ovom imitacijom, ofucaju je brzo).
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyPet 30 Jan 2009 - 12:52

dusan.momcilovic ::

Necete se ljutiti sto prelistam i stare postove, ja sam novi..., ... pa vam nesto kazem, mozda ce nekome koristiti.
Jedino, moze i neka druga potezanka da bude u kutiji, ali samo ova je "ziher". Kad treba da "seftelišem" nesto od pribora, kacim ili mrava ili Aleksandru, zavisno: danju mravi, raaano i kaaasno ona.

Ja sam se Dusane ogradio da je to jedina potezanka u mojoj kutiji samo zato sto ih ne koristim uopste. Verovatno ce se i to promeniti kod mene vremenom ali je za sada tako. Medjutim Aleksandru nema sanse da izbegnem.
I jos nesto, imam nekoliko varijanti Aleksandre sa mesinganim ocima kao otezanje i zaista ni jedna nikada nije ulovila ribu. Sve koje su potpuno neotezane davale su rezultate, tako da verujem da je ovo sto si pricao 100% istina.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
GORAN R.
Elk hair caddis
Elk hair caddis
GORAN R.


Broj poruka : 426
Godina : 58
Location : Borca, BEOGRAD
Datum upisa : 07.09.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyPet 14 Avg 2009 - 15:59

Alexandra - Page 2 Dsc00863resize
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySub 15 Avg 2009 - 0:36

Masna, dobra Very Happy
Nemoj samo više zelenu pozadinu molim te.
Nazad na vrh Ići dole
radezamora
Elk hair caddis
Elk hair caddis
radezamora


Broj poruka : 287
Godina : 70
Location : NOVO SELO - zapadnomoravsko
Datum upisa : 02.02.2011

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyPet 4 Mar 2011 - 11:14

Ja najcesce na ovu potezanku - mokru, nikad manju od udice br.10 koristim za prolecni lov klena, kasnije ne jer je ne napravim u dovoljnom broju a cesto leti se ne setim da obnovim neki komad. Za razliku od Sjekloce u rep i telo mesto njegove"VUNICE" stavljam isperke od repa curana, bojeno jarko crvenom anilinskom bojom-Reka Z.Morava. Izgleda da je i ovako okrenuta usica kod ove vrlo dobro resenje, mada danas koristim i ostale, mogu i jeftine kineske, ali za pastrmke ovo nije za igranje What a Face .Ako ovu nazovemo potezankom onda je to jedina kojom lovim, ostale vece musice nosim ne znam zasto, mozda da nekome pokazem na vodi sta su potezanke.Prvi put sam je vezao po uputama Merkaseve knjizice izasle u Zovu.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 19 Okt 2011 - 10:22

Svojevremeno, sedamdesetih, kad smo kao srednjoskolci "otkrili" tada svezu Petrovicevu knjigu "Lov pastrmke i lipljena" najlakse nam je bilo da svezemo i koristimo najpre vlazne musice. U nimfe nesto nismo imali poverenja a ruku na srce nije nam ni bilo najjasnije sta i kako sa njima raditi, za pliivajuce nismo imali najkvalitetnija pera pa su Martovke, Kocijasi, Hardijevi favoriti, vlazni mravi bili osnosvno sredstvo za lov pastrmki i klenova po Visocici. Nase PVC strune kupljene u Sofiji i grubi Shakespeare stapovi najpogodniji su bili za poprecno bacanje vlaznih muva. U to vreme iskljucivo tako je lovilo i nekoliko starijih pirotskih musicara pa smo se i mi ubacili u tu tradiciju. Aleksandra nam je bila malo cudna i sljastava musica i buduci da smo vec shvatali povezanost musica i insekata ona je bila nesto strano a i u tekstu je bila svrstana u fantasticne musice. Prva iskustva imali smo sa njom po gotovo potpunom mraku sa pastrmkama koje su pljuskale kao da neko udara po vodi vojnickim asovcetom. Rezon je bilo sledeci : mrcno je i riba ce videti samo nesto tako krupno i svetlucavo. Iako je sa sadasnje tacke gledista bilo ocigledno bilo da ribe besno love krupnije tularase u to vreme je svaka aktivna pastrmka bez problema prihvatala Aleksandru koja joj naidje popreko i nizvodno. Zamislite jad kad prvih par riba smrsi i upropasti predvez a vi hodate stazom kraj vode koju razbijaju krupne ribe. Sa vremenom smo pomerali njeno koriscenje prema danu i situacijama kad dodje neka malo zaprljana voda. Uobicajena velicina udice je kako Dusan rece bila Mustad540 #8 a vrlo cesto i 6. Iako smo to tek naslucivali, to je bilo prvo pravo koriscenje malih strimera a Aleksandra je bila vezana po originalnoj recepturi i do dana danasnjeg nismo menjali nista u njenom izgledu. Celodnevno koriscenje pocela je da dobija u vreme rane jeseni na malim rekama kad se po uspesnosti moze porediti sa cuvenim Mepsom. Trebalo je samo da se prebaci vir (kotao) i da ga u njega unese struja iz brzaka ili malog vodopada. Cim pocne vadjenje i zatezanje sistema, eto nje.

Alexandra - Page 2 Alexandra1w

Po potrebi, ako se riba ne javlja u plicem vodjenju, nije lose dodati malo otezanja da zagazi dublje ili joj nacinom bacanja dozvoliti da sama potone mada je to kod klasicno vezane musice teze.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 19 Okt 2011 - 14:09

Kad kažeš "dodavanje otežanja" - misliš na predvez ili u telo strimera?
Da li ima razlike u ta dva pristupa, prema tvom iskustvu?
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptySre 19 Okt 2011 - 20:59

Iskljucivo na predvez Bojane, ako se oteza telo muve ono ce biti samo tesko a ako otezamo deo predveza 10-15 cm ispred nje, cas je teska a sa skidanjem otezanja laka. Na mestima sa dubinom do 1 m pastrmka sagleda svu hranu bez problema pa i imitaciju ribice koja projuri na deset cm ispod povrsine. Ako je pastrmka u tesnacu ukopanom u stenu sirine jedan a dubine tri metra, onda mora da se spusti izdaleka i duboko. Najbolje otezanje je tracica olova namotana u malu spiralicu duzine 2-2,5 cm. Nisam primetio da pastrmkama smeta i kad je olovo odmah iznad glave musice ali je najbolje da je tu na 10-20cm daljine. Kad primetim potrebu ovo redovno radim i sa Invictom, Kocijasem, Martovkom, .... funkcionise bez greske. Obicno malo zamucena i povisena voda znace da odmah probam sa nimfama ili ovako otezanim vlaznim musicama.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyČet 20 Okt 2011 - 0:45

OK, hvala...
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman
dusan.momcilovic


Broj poruka : 845
Location : Beograd/Vlasina
Datum upisa : 31.12.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyČet 20 Okt 2011 - 10:26

Nije bas za ovde, ali hteo bih nesto da vam kazem, a zaboravicu drugi put...
Aca me podsetio... (pozdrav maestro!)
NIJE pateticno kada se (nostalgicno) prica kako se nekada pecalo... Meni, ama bas svaki put, kad odem na pecanje padne napamet kako bi bilo dobro da mogu da otpecam taj dan kao ono ... tad i tad... tako i tako...
Kazem da nije pateticno, jer to nam govori kako bi mogli ponovo da pecamo tako, samo je potrebno da mi i nase vode budemo ''takvi''..., ... ponovo ili nanovo - sada je to vec manje bitno...

Naravno, ponovo bi pecali onako i sa Aleksandrom*...
-------
*) ... da ne bude off Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic


Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 EmptyČet 20 Okt 2011 - 11:46

Postovanje Dusane, ma kakvi pateticno, pa veci deo ribolova svaki put provedem u secanjima kada, kako i kolike su ribe lovljene po nasim rekama. Racunam da je svima interesantno da cuju o tom nacinu i bogatstvu pecanja pogotovo sto ne preterujemo sa navodjenjem podataka vezanih za ulove.
O vracanju u neka predjasnja vremena samo toliko da uvek pricam sinu kad odemo do Paklestice na Visocici, kako sam sa drugom Gojkom po nedelju dana provodio na terenu od 15 km reke a da ne vidimo ni jednog jedinog ribolovca, bilo mestana bilo gradskih likova. Ne smeta mi ova umerena guzva danas ali je ipak ono vreme bilo nesto posebno. Znali smo tek po nesto i o musicama i o musicarenju ali su mladost, volja i pune reke riba peglali sve nedostatke.
Siguran sam da ce se to stanje vratiti kao sto se sve u ovom drustvu menja ali polako. Pozitivni primeri na celom Balkanu, gde ljudi nisu ni bolji ni gori od nas, daju nadu da ce i ovde stanje svesti i shvatanje vaznosti zastite poceti jos vise da napreduju. Mislim da musicari prednjace u tim shvatanjima a sto nas je vise na vodama bar u toku trajanja sezone ce se stvari koliko toliko odrzavati i poboljsavati.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Alexandra - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Alexandra   Alexandra - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Alexandra
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» ALEXANDRA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Mokre mušice-
Skoči na: