MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 ZMIJE...

Ići dole 
+8
Komanchero
bokac
Zeka
Vukman
Zox
pedjabg
100ka
Prota71
12 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2008 - 18:50

Zeka ::
AHA,al onaj drugi...

Ima se-može se Laughing Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2008 - 20:42

Very Happy Laughing .........AMA LJUDI UOZBILJITE SE,TEMA JE OZBILJNA A VI SE VEC PREBACILI NA PUBERTETSKE NESTASLUKE......ZNAM LJUDE KOJI SU RIPALI U VODU I NA SAMO SUSKANJE U GRMLJU,VIDJAO SAM RIBARICE KAKO SE PLETU I KIDAJU VRLO AGRESIVNO ULOVLJEN PLEN NEPLASECI SE MOG PRISUSTVA.....JEDNU KOJA MI UMALO MO SRED MOG STOMACICA NIJE ATERIRALA SA VRHA NASIPA(SRECOM USTADOH NA ZVUK SUSKANJA IZNAD GLAVE-A ONA MUCENICA MI SE SKOTRLJA POD NOGE) NE ZNAM KO SE KOGA U TOM TRENUTKU VISE UPLASIO!!!!NIKAD NI JEDNU NISAM UBIO ALI SAM MNOGO PUTA BIO SVEDOK BESOMUCNOG IZIVLJAVANJA NAD UHVACENIM PRIMERCIMA..... Shocked A DA IH JE SVAKE GODINE SVE VISE I VISE....E TO JE CINJENICNO STANJE,BAS IH IMA!!! affraid affraid
Nazad na vrh Ići dole
Komanchero
Gola udica
Gola udica
Komanchero


Broj poruka : 20
Datum upisa : 13.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2008 - 21:59

Chesto sam se shmucao po terenima kojim vladaju zmije ali sam, do sada, sreo zanemarujuci broj.
Mogu samo reci da strah privlachi zmije farao
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2008 - 23:37

Što se broja zmija tiče, to je diskutabilno jer one su deo lanca ishrane i nema razloga da ih bude "više" ili "manje". Naravno postoje godine kada je hrane za njih u izobilju pa se i njihov broj povećava a opet se sve drži u nekom balansu. study
Treba samo prihvatiti činjenicu da su oni koristan deo prirode i netreba ih ubijati a Vukman nam je lepo, srpski, objasnio kako se to čini cheers
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyPet 15 Feb 2008 - 1:26

bokac ::
Zox - i tebe drma vrbopuc. Pokvario te Joca, definitivno. tongue

Obrisaću Zoxov kontakt sa MSN-a i SKYPE-a da ga ne kvarim više lol!
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptySub 16 Feb 2008 - 22:00

100ka ::
bokac ::
Zox - i tebe drma vrbopuc. Pokvario te Joca, definitivno. tongue

Obrisaću Zoxov kontakt sa MSN-a i SKYPE-a da ga ne kvarim više lol!

Ma kavo je vreme i mleko se kvari a neće žif čovek Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyNed 9 Mar 2008 - 1:07

ZMIJE... - Page 2 Ngm19910
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman
Vukman


Broj poruka : 977
Location : Niš sa okolinom... širom!
Datum upisa : 11.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyNed 9 Mar 2008 - 1:08

Ovo neka bjelouska???
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyNed 9 Mar 2008 - 1:16

Embarassed zakacio se na neke mnogo lepe slicice nacionalne geografije pa da malo ilustrujemo postice....nije fer al... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman
Vukman


Broj poruka : 977
Location : Niš sa okolinom... širom!
Datum upisa : 11.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyNed 9 Mar 2008 - 1:18

Ma sta fali... al nemoj bre anakonde da turas ovdje. Bolje zvekni neku ribetinu!
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyNed 9 Mar 2008 - 1:26

Embarassed Embarassed Embarassed trazim i trazim........ cyclops Neutral
Nazad na vrh Ići dole
aca-laki
Elk hair caddis
Elk hair caddis
aca-laki


Broj poruka : 350
Godina : 36
Location : Malo Crnice
Datum upisa : 25.06.2010

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyPon 5 Jul 2010 - 0:01

Posto sam se skoro ukljucio na forum neminovno kasnim,al opet mislim da nije nista strasno.Kad je rec o zmijama ja sam se dosta interesovao i pomalo citao o njima,napisao sam jedan mali tekstic o nasim zmijama na jednom drugom forumu,mislim da ni ovom nece skoditi pa zato evo ga....
Posto mi ribolovci po naj vise musicari se krecemo po svakakvim ne pristupacnim terenima,kanjonima gde retko ko zalazi red bi bio da pomenem neke vazne stanovnike eko sistema kojih se neki od nas plase neki ne.Na podruciju srbije zivi 10 do sad poznatih vrsta zmija i to iz dve porodice.
VIPERIDAE- u nju spadaju jedine tri otrovnice a to su - POSKOK,SARKA I SARGAN.
COLUBRIDAE- u ovu porodicu spadaju ostale ne otrovnice a to su- BELOUSKA,RIBARICA,ESKULAPOV SMUK,SMUKULJA,STEPSKI SMUK,PRUGASTI SMUK I ZMIJA SILSAC.
Malo o njima----
Poskok- Naj otrovnija zmija na nasim prostorima,raste obicno do duzine 80 do 90 cm retko preko 100cm.Hrani se malim glodarima,gusterima i pticama.Duzina zuba je do 1cm.Aktivni u toplije doba godine,vole ne pristupacne krajeve krsevite i zbunaste predele,leti aktivan predvece i ujutru.U jesen se cesto penje na nize grane drveca i tad je naj opasni jer se desava da padne na coveka.Inace kao i svaka druga zivotinja bezi od coveka i brani se samo kad mora.Karakteristicne cik cak sare po ledjima i rogicem na vrhu glave.
Sarka-Jos jedna otrovnica ali manje opasna po coveka,retko se desava smrtni slucaj od ujeda.Raste do duzine od 80cm.Naj cesce se srece na visim predelima pogotovo gde poskok ne boravi,mada se moze sresti i u Vojvodini oko Obedske bare i Vrsackog brega.moze se videti tokom celog dana jer dobro trpi hladnocu i vrucinu,hrani se isto kao i poskok.Naj veca opasnos je za poljoprivrednike,ali uvek bezi od coveka.
Sargan-Je neka vrsta planinske sarke,Koja se srece na velikim visinama.Nikad ne nastanjuje ista stanista kao i sarka,obicno je na suvljim livadama,kamenjarima...Hrani se skakavcima,misevima,gusterima.
NE OTROVNICE
BELOUSKA-Jedna od naj vecih zmija naseg kraja raste do preko 2M.Nastanjuje gotovo sve vodene tokove pogotovo bare,kanale i jezera.Prepoznatljiva po belim pegama na kraju glave.Nikad ne ujeda nema zubni aparat.Hrani se Malim ribama,zabama,punoglavcima,ponekad i malim gusterima.Brani se ispustajuci smrad.
RIBARICA-Je vrsta belouske koja se srece na rekama.Raste do 1M duzine,telo joj je tanko i maslinasto,sivo,braon sa crnim pegama po ledjima koje prave sare,stomak znatno belji.Skroz bezopasna kao i belouska i isto se i hrani.
ESKULAPOV SMUK-Raste do dva metra duzine,hrani se malim glodarima,pticama,i gusterima.Tamnih je ledja sa svetlim pegama i svetlim bokovima.
SMUKULJA-Raste do 80cm,obicno je sivkaste boje sa smedjim il crnim redovima pega po ledjima,uglavnom se hrani gusterima,ponasanje jo je isto kao kod vecine smukova.
STEPSKI SMUK-Jedna od naj vecih zmija kod nas raste do 2,5m.hrani se misevima,gusterima boje ledja je tamnijih smedje,braon dok je stomak beli il zutjkast,jedna od agresivnih zmija ali ne otrovna,zubima moze raskrvariti kozu.
ZMIJA SILAC-jedna od naj manjih ne otrovnica kod nas,tela je tankog boje razlicite od delova tela,tako da je prednji deo uglavnom sivkast sa crnim pekama a zadnji deo i rep taman bez pega.U srbi je jedino moguce naci na jugu u dolini reke Pcinje.
PRUGASTI SMUK-Raste do preko 2m,boje je sivkaste ili tamno smedje sa poprecnim tamnim prugama po kojima je i dobio ime.Naj aktivnija ujutro i predvece,cesto se penje na drvece.Jede od miseva do malih zeceva.Neopasna po coveka.

Mali saveti o kretanju-Krecite se uvek u drustvu,koristite motku i sa njom udarajte ispred sebe,obratite paznju gde stajete,prvo osmotrite deo puta ispred vas pa hodajte.Kad se penjete obavezno pogledajte gde ce te staviti ruku.Nemojte ubijati zmije jer su korisne kao i sve druge zivotinje.Ako se nadjete u neposrednoj blizine zmije pokusajte da ostanete pribrani da ne pravite nagle pokrete.Nadam se da ovo malo moga znanja koje sam dobijo od prijatelja i malo citjuci ce bar malo pomoci da saznamo sa kim delimo kanjone sume i ostale predele kuda se mi krecemo.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyUto 13 Jul 2010 - 14:30

Laki odlično i korisno Smile
Nazad na vrh Ići dole
aca-laki
Elk hair caddis
Elk hair caddis
aca-laki


Broj poruka : 350
Godina : 36
Location : Malo Crnice
Datum upisa : 25.06.2010

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyUto 13 Jul 2010 - 14:38

Hvala druze.A kod se vec srecemo sa njima da bar zanmo kosu i kao se zovu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyUto 13 Jul 2010 - 21:37

i koliko nam je vremena ostalo alien
Nazad na vrh Ići dole
fulcrum
Woolly Bugger
Woolly Bugger
fulcrum


Broj poruka : 69
Godina : 49
Location : beograd
Datum upisa : 05.10.2009

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyČet 7 Okt 2010 - 22:10

ja bih zamolio da se nesrecem sa njima ,nekako mi je tako lakse.
Mislim ako moze affraid
Nazad na vrh Ići dole
tommylee
Royal coachman
Royal coachman
tommylee


Broj poruka : 1152
Godina : 46
Location : Zvornik-Mali Zvornik
Datum upisa : 09.04.2008

ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 EmptyPet 12 Jun 2015 - 13:12

Ovih dana sam se nagledao vodenjara,jedna je iskočila i tako je jako šištala da su mi se noge oduzele,posmilih da je poskok!
Oprez pored vode a i šire!
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
Sponsored content





ZMIJE... - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZMIJE...   ZMIJE... - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ZMIJE...
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ekologija-
Skoči na: