MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Salvelinus Alpinus

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
SALMON
Gola udica
Gola udica
SALMON


Broj poruka : 12
Datum upisa : 01.02.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyPet 1 Feb 2008 - 18:13

Златовчица језерска (лат. Salvelinus alpinus ), је миграциона слатководна риба која припада фамилији Salmonidae.

Salvelinus Alpinus Bleikjatx7


Латински назив: Salvelinus alpinus
Локални називи: Златовчица језерска
Маx. дужина: 75 цм
Маx. тежина: 10 кг
Време мреста: од октобра до јануара
Садржај [сакриј]
1 Опис и грађа
2 Навике, станиште, распрострањеност
3 Размножавање
4 Референце



Опис и грађа
Златовчица језерска на телу има неправилно и ретко распоређене флеке – мрље розикасте боје. леђа су јој зеленкастоцрне боје, а спуштајући се према боковима, боја се прелива у сребрнкасту. Трбух је бео. Златовчица језерска има врло ситну крљушт која чврсто належе на тело, па је тешко уочљива. Обод – руб грудних, трбушних, као и подрепних пераја је беле боје. У периоду мреста боја се мало мења – постаје за нијансу тамнија.


Навике, станиште, распрострањеност
Златовчица jезерска је становник мора који у периоду мреста мигрира у слатке воде, мада на Балкану постоје и типично слатководне форме – немиграционе, и оне су насељене у Бохињском и Великом Пливском језеру. Златовчица jезерска је типични становник хладних и чистих, кисеоником веома богатих вода. У Србији се млађ ове врсте узгаја у мрестилиштима, а затим пушта у језера и водене акумулације у којима су повољни услови за њен даљни развој.


Размножавање
Златовчица jезерска полно сазрева од 3 до 5 година. Мрести се на шљунковитом или песковитом дну језера, у периоду од октобра до јануара. Уз саму обалу, у плићаку, полаже 3 000 до 6000 јаја, која у пречнику имају око 5 мм. Развој ембриона у јајним опнама, у зависности од временских прилика, траје око два месеца (65 до 72 дана).



Tekst je preuzet sa Wikipedije jer me mrzelo da sve ovo kucam iznova.Ovu vrstu ribe ja pecam na Islandu.Fantastican borac.Samo da dodam da sam ih najbolje lovio na sl.musicama:Invikta,Piter Ros,Zecije uvo i Fazanov rep za koji mislim da je najlovniji.Ovo sam ja sa malo ulova leta 2006 na jezeru.


Salvelinus Alpinus Slika7fw6
Ovo sam ja sa malo ulova leta 2006 na jezeru.
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman
Zox


Broj poruka : 1411
Godina : 65
Location : Beograd
Datum upisa : 24.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyPet 1 Feb 2008 - 19:14

O ovoj zlatovćici sam čuo puno lepih stvari od Vuka a on ju je lovio u delu koji se zove Spengesandur. Vrlo je dobar borac pa je bilo mnogo interesantniji izbor od lososa mada je po gabaritima mnogo manja.
Vuk na Islandu:
Salvelinus Alpinus Foto_510
Još jedna fotografija ove ribe(koja je skinuta sa fishbase):

Salvelinus Alpinus Salvel10
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman
Vukman


Broj poruka : 977
Location : Niš sa okolinom... širom!
Datum upisa : 11.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptySub 2 Feb 2008 - 1:30

Najdo, svaka ti cast. Pola clanova ovdje nije ukupno napisalo kao ti sam danas. Samo nastavi ovako, a ja te vodim na pivo i cevape.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptySub 2 Feb 2008 - 1:33

U jee koji ulov! Je li na Islandu nema ograničenaj u broju ufaćenih riba?
Nazad na vrh Ići dole
SALMON
Gola udica
Gola udica
SALMON


Broj poruka : 12
Datum upisa : 01.02.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyNed 3 Feb 2008 - 14:37

Limita ulovljenih riba nema ,barem ih ja nisam imao osim na jednoj privatnoj vodi povrsine male kraj jedne skole koja ih hrani i posluje njima preko dnevnih dozvola gde je limit tri ribe za poneti.Na jezeru na slici plati se dnevna dozvola,posto je do jezera nekih kilometar ipo u planini,nema limita uhvacene ribe.Ako su ti noge sposobne da izneses samog sebe uz veliki uspon kao i veliku nizbrdnicu kasnije sa ovolikom ribom onda i nema limita.Ja se snasao u istoj situaciji.Izvuko noz za flakanje iz ranca,isflakao filete a glave creva i kosti zakopao.Bilo je lakse za poneti verujte.Inacee to jezero je udaljeno nekih 500-600 km od mene.Tamo idem samo jednom godisnje jer se za vise puta ne isplati.Ovde blizu imam drugo jezero mnogo vece ali sa manjim ribljim fondom.Jezerska pastrmka kao i bleikje.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyČet 7 Feb 2008 - 18:52

jesi li ovvo ti na avataru?Loviš li ih klasičnim mušičarskim priborom ili kačiš muve na varaličarski štap?Znam da jezerska pastrmka uopšte nije laka za ribolov,pa zato pitam.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
SALMON
Gola udica
Gola udica
SALMON


Broj poruka : 12
Datum upisa : 01.02.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyPet 8 Feb 2008 - 21:23

Nisam to ja na avataru.Ribu lovim musicarskim stapom naravno kao i na varalicarski stap.Musicarenje sam ovde naucio od drugara koji me je ,,zarazio" musicarenjem.Nije tesko ovde uloviti jezersku pastrmku.Koristimo ovu napravu
Salvelinus Alpinus 750ko4
uz naravno obavezne
Salvelinus Alpinus 27ky1
i uz pomoc peraja koje mogu da sluze umesto vesla.Time mozemo da se otisnemo ka dubljim vodama jezera sto znaci i bilji ulov,nekad.Time mozes celo jezero da oplovis i da usput plasiras musicu gde god pozelis.Ja uvek ponesem i varalicarski stap i koju varalicu.Cisto radi odmaranja ruke.Treba mahati tim musicarcem zar ne Very Happy
Imam dva Ron Tomsona za liniju 5-6 za pastrmke kao i tezi Scierra za liniju 8-9,sa rezervnim koturima sa namotanom linijom .U zavisnosti kad koja treba tako je i koristim.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyPet 8 Feb 2008 - 22:06

Pa gdje brate stavi ovaj kombinezon,qquuuu!Jel da mi vadiš mast Sad ?Al neka,imat ću ga ja kad porastem.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
SALMON
Gola udica
Gola udica
SALMON


Broj poruka : 12
Datum upisa : 01.02.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptySub 9 Feb 2008 - 17:24

Zeko nisam imao namere nikom da vadim maslo samo sam napisao sta mi ovde upotrebljavamo nevezano za marku proizvoda. Te slike su mi prve dosle pod ruku na net prodavnici gde ja kupujem opremu.Inace ja imam dva kombinezona jedan od istog ovog materijala kroz koji moze koza da dise, odnosno ima propust a ne promociv je.Posle izlaska iz vode mozes odmah da sednes u auto za volan bez da se razmisljas da li ces da umokris sediste.To nije slucaj sa neoprenskim koga koristim za hladnije vode odnosno za pocetak sezone kada je naravno voda hladnija ovde na Islandu.Reci mi koliko je kod nas dole neoprenski a koliko ovakav sto ti vadi mast?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator
avatar


Broj poruka : 2530
Godina : 52
Location : Novi Sad
Datum upisa : 12.01.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptySub 9 Feb 2008 - 18:25

Neopren može da se nađe već od 30-ak €,dok ovaj kao što si ga pokazao (Orvis Tailwaters XT) košta kod preprodavaca,jer ga nigdje drugo nema oko 400 istih.A meni se sviđa baš takav kakav si pokazao.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
SALMON
Gola udica
Gola udica
SALMON


Broj poruka : 12
Datum upisa : 01.02.2008

Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus EmptyNed 10 Feb 2008 - 11:35

Zeko ovde kosta sa svim komplet kako ga vidis 490 evropljana,neopren je znatno jeftiniji ali ga ipak nema ispod 200 evroljana,Tako da si ti u prednosti ako mozes da isti kupis za bar upola od mene.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Salvelinus Alpinus Empty
PočaljiNaslov: Re: Salvelinus Alpinus   Salvelinus Alpinus Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Salvelinus Alpinus
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ribe-
Skoči na: