MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite

Zulu-F-kator

Ići dole 
AutorPoruka
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2463
Datum upisa : 10.01.2008

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptySre 12 Okt 2011 - 16:40

Zulu-F-kator (Zulu + Floating + Indikator)

udica ..... #8, kratkog vrata, širokog luka, 1x tanka (za plivajuće)
guzica ... omča od bekinga
telo ....... sintetički paun
krila ...... zečija šapa, dupla doza
noge .... crni pevac, palmerovano od glave ka repu
rebra .... tanka srebrna žica, od repa ka glavi

Zulu-F-kator Hpim5978

Ova muva je indikatorska varijanta Hare's Foot Zulu.
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic

Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptySre 12 Okt 2011 - 20:41

Bojane, da ne hvalim ideju ponovo, dali je od zadnje price o atraktorima indikatorima, smisljen dobar nacin da se muva dovoljno cvrsto drzi na predvezu da moze da primi kontru i izvuce ribu a da istovremeno moze da se pomera po predvezu i njome se regulise dubina kretanja nimfe. Pretpostavljam da ce ovako konstruisan "rep" "voditi" najlon!?
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyČet 13 Okt 2011 - 2:44

Saša,

ovakav rep-omča jeste najprostiji način da se našem drugaru Zokiju Tigru (ing. Winehaus - za prijatelje) omogući prostija montaža dry - dropper, u godišnjem pohodu na klenove. Naime, njemu nekako uvek pucaju čvorovi vezani za luk plivajuće muve (?!?) a rešenje sa vezivanjem podveza za okce nije najsrećnije, pa otud ova beking-omča... Namera je da se iskoristi montaža omča(podveza)-na-omču(muve).

Što se tiče pitanja... U najkraćem - priča o indikatorskoj muvi se nije pomerila sa mesta. Embarassed

Malo duži odgovor bi bio - ove sezone sam bio 4 - 5 puta manje na pecanju nego prošle sezone, a od toga samo dva puta u delu gde nije zabranjeno pecati na dve muve. Od ta dva pecanja, prvo je bilo po jakoj i sijeroj aprilskoj vodi, kao izmišljenoj za probu kliznog SkIndikatora i Chernobil Ant-a ali kako je to bilo prvo pecanje u sezoni trudio sam da povežem končiće i ne pobrkam lončiće. Drugi put je voda bila niska i bistra, indikator dotičnih dimenzija prilično bučan za uslove na vodi, tako da je i tu izostala proba.

Najduži pokušaj odgovora nije za ljubitelje kratkih i jasnih metoda (ko nastavi da čita dalje, to čini na sopstvenu odgovornost)... Sam SkIndikator i Chernobil Ant su sasvim lepo lovili i sami, bez dropper-a (za 45 minuta sam imao 9 promašaja, uglavnom sitnije ribe, od 20 do 25 cm). Problem pripisujem ogromantnim muvama (SkIndikator pogotovo) a relativno malim udicama (F16 #10 i #12 2X dugog vrata). Drugi problem je bio (možda?) u čupkanju za nogice od gume. Treći problem je bio ne uvek poželjno sletanje na stomak - sve ove sendvič-policelonske muve treba da budu šire nego visoke, da bi sletele kako treba - sa udicom u vodi. Nije bez razloga za Chernobyl-ca korišćeno samo dva sloja pene, umesto moje torte od tri sprata... Rešenje jeste u "samo" dva sloja pene, od kojih je donji neznatno uži i kraći od gornjeg, kao i u vezivanju "indikatorske tačke" ne od pene (čime se smanjuje stabilnost) nego od čuperka polipropilena, koji bi se dobro video ali i stabilizovao pad muve na vodu sa udicom na dole.

Priznaje se jedino sud riblje partije, provera na vodi je jedino u šta ne sumnjam, ali ipak... Da pokušam: rešenje bih potražio, prvom zgodnom prilikom u dve omče od monofila, koje bi bile vezane na mestu repa i preko okca udice (kao
ovde). Pošto koristim predeni predvez (i to njegov deblji deo od oko 1.2 do 1.7 m) imao sam problema sa provlačenjem kroz omče na način koji ću pokušati da opišem dole. Da sam pecao na monofilni, konusni predvez, možda bi proba već bila obavljena. Ovako, detalj sa premalom ili tesnom prednjom omčom kod okca, mi je na vodi zaglavio probu, pa sam odustao.
Da bi ideja uspela, prednja omča treba da bude veća od repne (kod mene je svaki put ispalo naopako). Prednja omča se iskoristi za uobičajenu montažu indikatora (tj. kao kod onih indikatora koji se fiksiraju omča-na-omču). Ako debljina vršnog dela predveza dozvoljava, može se provući kroz okce udica, mada ne mora. Zatim se vršni deo predveza provuče kroz repnu omču na indikatorskoj muvi i to je to... Kod upredenih predveza ne verujem da će biti lakog proklizavanja. Naravno - sve to tek treba da se proba... ...i to mnogo puta...

Ideju sam naslutio sa snimka o Hopicator-u (Mikey Weir) - valjda je to ovaj:

Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyČet 13 Okt 2011 - 8:33

I ja sam o tome dosta razmisljao pogotovo kad u Jermi krupnije ribe pocnu da se dizu na indikatore. Razmisljajuci i citajuci tvoj post sa muvom na vrhu strane vidim najprakticnije resenje u onome sto smo radili i do sada. I dropper i musica indikator (tamo gde propisi jasno ne propisuju jednu musicu) vezani su na vrsni deo najlona, indikator na metar od vrha predenog predveza, dropper na metar od njega-nje. Sve sto je duze od toga pocece da pravi probleme pri ostrijim bacanjima pod granje ili u uobicajenim tunelima od rastinja. Menjanje duzine vrsice se jednostavnom zamenom najlona od indikatora-muve ka nimfi.
Ono sto mi se kod tvoje musice posebno dopalo, je rep vezan kao omcica. Ukoliko se indikator-muva veze tako da "brk" najlona nakon stezanja cvora bude dug 70-80 cm, provuce se kroz omcicu-repic ("vodjenje" najlona) dobice se drugi deo vrha predeza da se na njega veze dropper. Izbeci cemo jedan cvor a svaki naredni (u slucaju potrebe vezivanja duzeg, mada je ovo tehnika za lov nimfama u nekim srednjim slojevima vode) mozemo vezati za luk indikatora.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Broj poruka : 4215
Godina : 37
Datum upisa : 28.06.2008

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyČet 13 Okt 2011 - 9:41

super montaze, mada sam ja jedan lenjivac kojeg mrzi da stavlja dve muve.....mada od sledece godine....(isto sam rekao i za pecanje bele ribe na nimfe, a pecao sam ih jednom Smile )
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis
panic

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyČet 13 Okt 2011 - 18:30

Vlado, ovo ne mora da se shvati kao prioritet ili nesto veoma nuzno pri koriscenju nimfi. Malo je dana kad se ne moze odgonetnuti cime se ili u kojoj to zoni riba hrani pa da se poseze za ovakvim resenjem. Ono ima svojih manjkavosti kao sto je nemogucnost stavljanja stvarno velike nimfe, veliko produzavanje zadnjeg dela predveza i dosezanje dobre dubine kombinovanje male plivajuce muve i vece ili teze nimfe ..... Ipak, u nekim situacijama moze da pomogne a da ih ne bi sve nabrajali to su one kad pretpostavljamo ili vidimo da se riba dize do povrsine i hrani a znamo ili pretpostavljamo da voda tera i neke zalogaje nesto dublje. Obicno takve situacije nazivamo kompleksnim rojenjima (najcesce u maju i junu) a kako je musicarski soj verovatno najradoznaliji cesto je i cista radosnalost povod za probe bilo kog tipa.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver

Broj poruka : 4215
Godina : 37
Datum upisa : 28.06.2008

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyČet 13 Okt 2011 - 20:06

ma naravno, nista mi nije nuzno dok pecam(osim naravno da upecam bar jednu ribicu,makar i u pubertetu Smile ).
a ove godine, za razliku od prosle sam uglavnom lovio bez indikatora, hteo sam i to da usavrsim, pohvatalo se par fora i sad je to pristojno, sledece godine ko zna sta ce da me spopadne da radim,mozda na mokre pocnem samo da lovim Smile
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptySub 15 Okt 2011 - 16:26

Kako Ing.Winehaus javlja (za PACERe poznatiji kao Zoki Tajger), preliminarni rezultati lokalnih izbora na glasačnom mestu Belica u izbornoj jedinici Guča su sledeći:

hopper : dropper = 6 : 19

Još uvek nije provereno šta je sve bio hopper, niti šta se se sve kačilo kao dropper.
NAPOMENA: kome jedna lasta čini proleće, za bolje i nije. Prema tome, dabome...

cheers jocolor king geek study
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6804
Godina : 36

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptySub 15 Okt 2011 - 16:51

Bravo za Bokija Zokija i belice Very Happy

Royal coachman
Royal coachman
bokac

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyPet 21 Okt 2011 - 16:30

Zulu-F-katori, na parove razbrojs'!

Zulu-F-kator Hpim6010a

Raspareni guzonja s leva ide - zna se - na ruke ing. Winehaus-u... jocolor geek flower Basketball
Nazad na vrh Ići dole
Mojsinjski
Woolly Bugger
Woolly Bugger
Mojsinjski

Broj poruka : 81
Datum upisa : 08.01.2013

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyNed 28 Dec 2014 - 22:01

@Bokac

Lepa fotka, a muve jos lepse.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.mojsinjski.com
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyPon 29 Dec 2014 - 20:50

Mada fotka i nije nešto posebno, hvala za sve ostalo!

Nije na Zulu-F-kator, ali jeste na Šapa Zulu (razlika je samo u tome što potonja nema omču od bekinga, nego jarko narandžasto dupe):

Zulu-F-kator Img20120815174101b

Zulu-F-kator Img20120815174124b
Nazad na vrh Ići dole
Mojsinjski
Woolly Bugger
Woolly Bugger
Mojsinjski

Broj poruka : 81
Datum upisa : 08.01.2013

Zulu-F-kator Empty
PočaljiNaslov: Re: Zulu-F-kator   Zulu-F-kator EmptyPon 29 Dec 2014 - 22:52

Njonja na zulu-a F, prelepo.