MUŠIČARENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!
 
PrijemPrijem  PortalPortal  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Vidljivost tipeta u vodi

Ići dole 
+3
Prota71
100ka
Oholiver
7 posters
AutorPoruka
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyUto 24 Avg 2010 - 16:43

Dal koristiti 0.12 ili 0.14..... ili neke druge debljine manje je bitno, minimalna je razlika izmedju 2 najlona koja su broj do broja...ono sto pravi razliku je po mom misljenju trag na vodi koji ostavlje tipet koji pliva, deblji tipet losija prezentacija,kruca muva, mi mislimo da muva dobro plivca a struje je pomeraju taman toliko da ribi bude odbojna a nama se cini da je ok.....

cisto ilustracije radi....najlon je 0.14, pod vodom....

Vidljivost tipeta u vodi Najlon
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyUto 24 Avg 2010 - 18:09

Aj sledeci put da slikas 0,12; 0,14; 0,16 i 0,20 da vidimo razliku!
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman
Prota71


Broj poruka : 2347
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 12.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyUto 24 Avg 2010 - 18:36

O,10.....pod obavezno!!!!!Ću Ti dam Drennan Wink
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyUto 24 Avg 2010 - 18:53

Koji je to 0.14 u pitanju posto vecina proizvodjaca laze za debljinu tipeta. Zato za nosivost nikada ne lazu pa papani kazu "uh sto je jak ovaj 0.12" a radi se o najlonu 0.15mm Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyUto 24 Avg 2010 - 22:18

nemam pojma koji je, ovo je riba upecana sa slavkovim stapom tako da ne znam pojedinosti.... a o slikanju cemo videti....ali lepo se vidi prelamanje svetlosti kroz najlon
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptySre 25 Avg 2010 - 18:04

Oholiver ::
deblji tipet losija prezentacija,kruca muva, mi mislimo da muva dobro plivca a struje je pomeraju taman toliko da ribi bude odbojna a nama se cini da je ok.....

zašto odbojna ako je struja pomera čak i na staklastoj površini pomeranje može da znači i bolju zainteresovanost te ribe ili ti radoznalost iste...bukvalno sve pali na vodi, a nikad sa sigurnošću ne može da se tvrdi da li odbija tako nešto ribu ili privlači...to treba odgonetnuti tog dana kada smo izašli u ribolov i shodno tome doneti zaključak da je riba taj dan recimo po podne zahtevala finiju prezentaciju bez iole paranja površine i sl. ili suprotno tome...skoro sam negde pročitao i za jednu muvu da nije lovna na Limu što je ravno najvećoj budalaštini što se često čita po svim forumima i piše...doduše takvi mislioci često računaju na svoj uspeh na nekim takmičenjima i tome da se nalaze u samom vrhu tabele, pa shodno svemu tome pomisle da tako treba i da se ponašaju...kao sveznalice iako nemaju ni blage veze sa mušičarenjem...ovo se Oholi ne odnosi na tebe ali pišem da razjasnimo neke stvari...finija-odlična ili lošija-grublja prezentacija sa debljim ili tanjim najlonima-tipetima sve to ima svojih mana i svojih prednosti i sve to u zavisnosti od dela vode, dubine iste, vremenskih uslova, vodostaja, prozirosti vode insekata koji se u tom trenutko roje itd. itd. itd. i jedna veoma bitna stvar je i veličina ribe koju lovimo pa čak i način i imitacije na koje lovimo...
isto važi i za muve lovne-nelovne...za takve tvrdnje neće da se rodi niko narednih desetak milenijuma, a verovatno ni tada jer da bi se jedna muva proverila na vodi da li je lovna ili ne, potrebno je da se ista testira svakog dana u svim vremenskim mogućim uslovima u toku jedne godine u svim mogućim delovima jednog dana i kada se roji sličan insekt i kada se ne roji, po svim mogućim vodostajima i itd. itd.
ni ovo oko muva se ne odnosi na tebe ali morao sam da napišem muka mi je više da čitam na nekim forumima o tome te ova ne lovi te ova lovi...budalaštine, te boja sena od pet dana, te boja sena od deset dana itd. a isto važi i za tipet...kada u proleće riba krene za hranom možeš da je pecaš na pojedinim vodama i na 0.30 vršnim delom...tanji tipet i malo duži recimo zna kada su veće muve u pitanju recimo sa prebogatim nožicama i krilima za neke brzake, zna da uprede vršni deo što često u kontri rezultira kidanjem, a da toga mnogi nisu ni svesni naročito sa malo daljim zabačajima...što znači najbolje se prilagoditi tom izlasku, tog dana na vodi, shodno insektima ili vremenskim uslovima-vodostajem i svemu značajnom ne bi li imali što uspešniji dan na vodi...da li će to biti jednodnevnica na No. 18 i tipet 0.10-0.12-0.14 ili kamenjarka na No.8 i tipet recimo 0.18 ili strimer na No.6 sa tri puta dužim vratom sa vršnim delom od 0.20-0.22 i to opet zavisi od mnogo toga i reke i riba, a i nas samih i od toga koliko smo vični tehnici i recimo kontrama Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptySre 25 Avg 2010 - 21:37

bogi apsolutno se slazem sa svime, svaka situacija dan,ponekad i odredjen sat na vodi imaju nesto svoje.
jedna od stvari koja me pokrenula da sve ovo napisem je jedna pastrmka koja me "mucila" neko vreme sad u nedelju na gradcu....

naime...po njenom ponasanju,nacinu skupljanja insekata i po tome sto sam bio na 2m iznad nje bukvalno a nisam video nista krupno da se roji, zakljucio sam da jede nesto sitno, max #18, i to najvise u emerger fazi sa povremenim iskakanjem i skupljanjem po povrsini. riba je bila uz stenu u tisaku od svega 20cm i ispod same povrsine. muve je jela u tisaku ali je podjednako i koso izranjala ka matici. provlacio sam joj sve moguce muve, na pojedine je reagovala i odustajala...vise puta.
upecao sam je na tulara na #10-baloon caddis, prvi put kad je krenula videlo se samo 10ak cm najlona na vodi(u pitanju je 0.14fluorokarbon) e sedz je usao u tisak a najlon koji je u matici ostao je povukao sedza i pastrmka koja je vec otvorila usta je odustala...sledeci zabacaj bila je samo muva na vodi i riba je uzela...spala je nakon par sekundi ali je ponovo na istu muvu ulovljena svega 5min kasnije....tada je htela dead drift inace bi skocila na sedza kojeg zanosi matica.....opet na drini na masnoci mi se dogadjalo da lipljeni udaraju dok privlacim muvu.....upravo ono sto si rekao, sve je stvar momenta,samo ga treba prepoznati...

drago mi je da si se ukljucio u diskusiju Smile

pozzz
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptySre 25 Avg 2010 - 23:59

volim da pročitam svačji komentar vezan za ribolov, tako da sam naleteo na ovaj tvoj koji je recimo meni zanimljiv...ovakvo posmatranje već je nešto drugo u odnosu na one priče lovna-nelovna ili odbojna i sl. i to je jedan u nizu od izlazaka na vodu koji po nekad mnogo znači i prema kome se i treba upravljati...ovde se recimo roje male maslinaste za vel. 18-20 i skuplja ih u filmu veoma fino, retko oštro i tako da se vidi samo tek pipnuta površina vode kao kad bi prstom pipnuo površinu vode...ali i pored toga zna da pokupi mnogo veću muvu i čak i one kojih nema uopšte na vodi da su vidljive i da se roje...druga stvar mišljenja sam da uloga tipeta ima značajnu ulogu, ali i kao sve ostalo vezano za ovaj vid ribolova, ništa važnije od svega ostalog, možda uloga tipeta dođe do izražaja na prenapadnutim vodama gde je skoro sva riba isprepadana i iznabadana pa je i ona naučila za ove godine dosta stvari kao i u ribnjaku kad pohrle one pastrmke na čovekovu senku ne bi li ugrabila malo više hrane od ostalih sa kojom se hrani... možda i grešim ne znam...

...riba vidi tipet-najlon čim vidi u mnoštvi senki sa priobalnog rastinja i presijavanja one sitne mušice na površini vode koje su nekad za veličinu baš 22-24 i njima se i hrani, ali vidi i mušice koje nigde u vodi i van nje ne postoje, samo u našim kutijama i koje se roje iz naših stega...
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 0:17

upravo to...iskreno, ne volim da mistifikujem muve, prezentacija mi je najbitnija, ipak riba gleda da se najede, a masan obrok koji je dobro prezentovan ne odbija se tako lako Smile.

mada istini za volju, bosanske krejice,tarsku plavu, bordusu....te muve volim iz drugih razloga,ne zato sto su navodno svemoguce Smile
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 14:30

ponekad ni prezentacija nije toliko bitna...svaki izlazak u ribolov je priča za sebe...

radezamora likes this post

Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 15:42

Охоли је покренуо врло добру тему: да дебљина вршног предвеза није битна само због визуелног (како се прво помисли), већ много више због утицаја на презентацију. Ех, да ми је ово било познато прве сезоне...
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 19:19

bokac ::
Охоли је покренуо врло добру тему: да дебљина вршног предвеза није битна само због визуелног (како се прво помисли), већ много више због утицаја на презентацију. Ех, да ми је ово било познато прве сезоне...
...konkretan primer je...?
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 19:27

mogu ja,mogu ja.......?

salu na stranu, gorenavedeni primer, kad riba stoji u tihoj vodi a matica je izmedju nas, lakse se skljoka tanji tipet i lepse ga odvlaci struja dok muva i dalje stoji....jedan od primera, mada i kod nimfe lakse potanja nimfa sa tanjim tipetom, mada meni to realno nije trebalo do sad...probacu na zeti kad odem... iskreno kad god mogu biram najdeblji tipet koji mogu
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka


Broj poruka : 6835
Godina : 40
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 19:40

Oholiver ::

iskreno kad god mogu biram najdeblji tipet koji mogu

Basketball cheers fala takođe
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac


Broj poruka : 2480
Location : Beograd
Datum upisa : 10.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 19:46

За разлику од Охолог и Јоце, ја пецам само на 0.18 mm. Тај ми је срећка... Vidljivost tipeta u vodi Icon_geek
Nazad na vrh Ići dole
simpson H
Royal coachman
Royal coachman
avatar


Broj poruka : 974
Location : www.musicarenje.com
Datum upisa : 16.01.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 23:17

bokac ::
За разлику од Охолог и Јоце, ја пецам само на 0.18 mm. Тај ми је срећка... Vidljivost tipeta u vodi Icon_geek


Aaaa zato ti hvatas toliko Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.com
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 23:30

simpson H ::
bokac ::
За разлику од Охолог и Јоце, ја пецам само на 0.18 mm. Тај ми је срећка... Vidljivost tipeta u vodi Icon_geek


Aaaa zato ti hvatas toliko Very Happy Very Happy

za nekog ko peca od skoro vrh je ribolovac....cak i ako se izuzme da je skoro poceo....
Nazad na vrh Ići dole
bogi
Elk hair caddis
Elk hair caddis
bogi


Broj poruka : 261
Location : Još. Banja
Datum upisa : 08.04.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyČet 26 Avg 2010 - 23:47

najveći uticaj na prezentaciju ima tehnika samog zabačaja i koliko smo dobro ovladali istom, pa skladno ukomponovan predvez pa tek na kraju tipet...i držite se teme, a dođite na Studenicu ekstra je ovih dana i vodostajem i bistra je kao lozovača da vidimo šta ste naučili na tom Valjevskom Gradcu hehe
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman
Oholiver


Broj poruka : 4222
Godina : 42
Location : beograd
Datum upisa : 28.06.2008

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyPet 27 Avg 2010 - 0:35

gradac je poligon, lak za pecanje..... nazalost i na srecu on nam je najblizi....ove godine, mlava,krupaja,rzav, visocica,tresnjica....to su reke na kojima sam bio i na svakoj je bilo ulova....samo se treba snaci Smile
Nazad na vrh Ići dole
aca-laki
Elk hair caddis
Elk hair caddis
aca-laki


Broj poruka : 350
Godina : 36
Location : Malo Crnice
Datum upisa : 25.06.2010

Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi EmptyPet 27 Avg 2010 - 12:22

Ma nema tu neke filozofije bar za mene,kad sam ja uspeo prevariti koju pastrmku na prvom pecanju iste i jos na nimfu na koju do tad nikad nisam probao i na pomenuti 0.18 od Bokca (stvarno je srecni)...Mada nista gore mi nije bilo ni na 0.12 samo lakse ga pokidam kad uhvatim kapitalnu vrbu Cool
da ne lupam vise,mislim da tipet zna odigrati znacajnu ulogu ali samo kad je riba ekstra oprezna i plasljiva.kad ogladni mislim da kida i na sajlicu za stuku Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Vidljivost tipeta u vodi Empty
PočaljiNaslov: Re: Vidljivost tipeta u vodi   Vidljivost tipeta u vodi Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Vidljivost tipeta u vodi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Akcija na vodi sa suvom
» Midz (ili neka sitna muva koja nas nervira na vodi jer je ne vidimo)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mali saveti i recepti :: Pogledajte ovo-
Skoči na: