MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite

Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig

Ići dole 
AutorPoruka
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

Broj poruka : 2464
Datum upisa : 10.01.2008

Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig Empty
PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptySre 16 Jan 2008 - 16:35

@Zoki

Zanima me koje je klase tvoj štap?

Kapiram da je struna #4, pa bih želeo da znam da li downlining ovde pomaže kod ovakvog bacanja?

Downlining je termin koji koristi Vladan Milenković (ako se ne varam...) i označava upotrebu strune za broj lakšu nego što je namenjana za dati štap. I obrnuto - uplining je termin za upotrebu strune za broj teže... Odlična tema sa sličnim nazivom (mislim na downlining/uplining a ne na bočni zabačaj) je postojala na musicarenje.com.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6798
Godina : 36

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptySre 16 Jan 2008 - 17:04

Zoki ::
Pa da lici - lici.... al voda nije ljubicasta! Razz

A sad ozbiljno: jeste, zabac se izvodi bas tako, znaci sa strane al treba malo jaci cast i napred i nazad, bas zbog toga sto konac leti na pola metra od vode, da ne bi pao iza ledja pao u vodu i napravio zajebanciju.

Zoki nisi ukapirao, na donjoj slici nije štap prikazan bočno već samo pod manjim uglom u odnosu na podlogu. Tj izvodi se kao normalan zabačaj što se tiče položaja štapa u horizontalnoj ravni, tj. štap ide veritkalno. Možda će Zeka ili Dragojlović to bolje objasniti, ali mislim da je poenta u ovom zabačaju da ubrzaš strunu tako da ona promeni način kretanja, pa se petlja stvara ispod linije putanje vrha štapa scratch

Pure blood moderator
Pure blood moderator

Broj poruka : 2530
Godina : 47
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptySre 16 Jan 2008 - 17:40

Upravo tako,bata Joco.Po izvorniku downlining je obavezan,i to u više klasa.Već sam rekao da ako je štap #5,struna je poželjna u klasi 1.Zašto je to tako,ne mogu sa sigurnošću da tvrdim,imam samo neke svoje zaključke.Kad se vratim sa Ribnika,i budem vidio majstora na djelu,za sve one koji ne budu u mogućnosti da prisustvuju,prenet ću iskustvo.Pa kako vam bude.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptySre 16 Jan 2008 - 18:09

Ako je downlining obavezan, kako bi štap klase #5 sa strunom #4 ili #3 uspevao da "rukuje" muvama? Da li bi bilo teško bacati npr. otežane nimfe, gamaruse, bugger-e...?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptySre 16 Jan 2008 - 18:14

Po meni,ali samo po meni,ta tehnika se prevashodno odnosi na suvu muvu,mada.Zašto da ne.Al da ne tupim,probat ću na livadi pa ti kažem.
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman
Vukman

Broj poruka : 977
Datum upisa : 11.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyČet 17 Jan 2008 - 11:17

Downlining, iliti po srpski, upotreba kanapa slabije klase od one deklarisane na stapu, koristim vec godinama. Sa stapa #4 gotovo i ne skidam konac #3.... malo u pocetku pravi smetnje dok ruka ne osjeti, al' kasnije radi kao da je za to i stvoren. Em lakse za ruku, em mnogo sigurnije kontrolises konac. Provereno!
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman
bokac

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyČet 17 Jan 2008 - 16:35

Vukmane,
da li (istim rezonom) treba početnik da pokuša sa strunom za broj težom(uplininig), da bi brže uvežbao osećaj?

Dakle, u pitanju su samo finese; za početnika je najvažnije da vežba.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman
pedjabg

Broj poruka : 820
Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyČet 17 Jan 2008 - 16:49

Bas ste me zaintrigirali. Nikad to nisam radio, ali cu jednom da probam, imam stap #5 i strune #4. DT, doduse, ali nema veze, princip je princip.
Mada meni i ovako sa istim brojevima sve funkcionise zadovoljavajuce.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyČet 17 Jan 2008 - 21:38

To što kaže Vuki,je česta pojava kod mušičara.Radi se o sljedećem.Kad imate motkast štap,brz,da bi malo usporili takav štap stavljate za klasu težu strunu i dobijate drugu akciju.Odprilike,Bokac,kao kad varaličarski štap opteretiš sa 3 gr,ali ne možeš postići daljinu zabačaja koju si planirao,Šta radiš?Turiš težu glavu i više opteretiš motku,jel?
E slično je i sa mahačima.Ovo što kaže Vuki za downlining,predpostavljam da ima mekši štap i da manja težina konca daje bolje rezultate nego konac u istoj klasi.

Ja trenutno bacam s Orvisovim štapom klase 5,a na njemu je struna klase 6 pa i malo teža.Sve ide kao podmazano jer je štap brz.Strunu klase 5 ili 4 ne bih ni osjetoi na njemu,o kontroli takvog sistema ne treba ni raspravljati.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator
100ka

Broj poruka : 6798
Godina : 36

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyPet 18 Jan 2008 - 0:40

Znači Zeko za onog mog Cormorana klase 5 bi valjala struna #6 po toj logici?

Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig EmptyPet 18 Jan 2008 - 11:32

Pa odprilike.Donesem ja u Galovicu moje strune pa ćemo probati koja paše.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig   Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig Empty

Nazad na vrh Ići dole

Konac slabije ili jače klase od štapa - Uplining & downlinig
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Zabacivanje mušičarskim priborom - Fly casting :: Napredne figure-
Skoči na: